Kabızlık

yerdenizbuyucusu soruyor: 10

Merhaba,
Eren ek gıdaya geçtiğinden bu yana genelde kabız. Arada bir çok normal de yapabiliyor, fakat acıdığı için tutuyor uzun süre yapmıyor diye düşünüyoruz.
Her gün kabızlığa iyi gelecek meyve, sebze vs yediriyoruz ama yine de kabızlık devam ediyor. Acıdığı için lazımlığa da oturmuyor. Ne önerirsiniz?

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


Damla

Belki denemişsinizdir ama yine de aklıma gelenleri yazayım dedim:

* Bol bol su içirmek
* Pre-probiyotikler: Kefir, boza, probiyotik yoğurt gibi
* Hareket. Yemekten sonra üstüne biraz su içirip yürüyüşe çıkartabilirsiniz.
* Acısını azaltmak için makatına bepanten sürülebilir. Düzene girene kadar acıdan korkarak tutmaması için.
* Meyvelerden siyah erik, kayısıdan falan çok daha etkili.
* Beyaz ekmek vermeyin, tam buğday, tam çavdar tercih edin.
* Bulgur gibi lifli bakliyat miktarını arttırmayı deneyebilirsiniz.


Berna

Deneyimlerime göre, her yemekten sonra bir tatlı kaşığı zeytinyağı içirmeni öneririm. Kakasının durumuna göre yağın miktarını ve sayısın azaltıp çoğaltabilirsin. Doktorumuz muhallebisine zeytinyağı eklememizi söylerdi. Ben bu öneriyi genişleterek kabızlık alametlerinde ya da kabız yapabilecek gıdaları yedikten sonra da zeytinyağı vermeye başladım.
Damlanın önerilerine de katılıyorum.
Kabızlık yapan gıdalardan bazıları inanılır gibi değil: elma, nar, şeftali gibi.
Diğerleri genel olarak bilinir: muz, pirinçunu, nişasta, patates, kakaolu besinler, lifsiz unlu gıdalar.
Acı için;  yulaflı bir lapa/banyo içinde oturtulabilirse  iyi gelir.
Hametan  krem- pomad acıyı geçirmekte etkili olabilir. Doktorunuza ya da eczacınıza sorunuz.
Geçmiş olsun,


dhmarangoz

Merhaba,

Ece de henüz 2 yaşına girdi ve bizim kabızlıktan çektiğimizi Allah kimsenin başına vermesin. Kabızlık bir kısır döngü herşeyden önce kabız çocuk aslında aç çocuk. Yemek yiyemiyor çünkü kabız ve poposu açıyacağını biliyor, yani aç çünkü kabız,kabız çünkü aç. Herşeyden önce düzenli her sabah aç karnına püremizden (kara erik,kayısı,incir haşlayıp tel süzgeçten geçir bir kavanoza koy dolaba kaldır)yediriyoruz,eğer durum ciddiyse sokol 5 cc 3-4 gün verebilirsin
üstüne 1 bardak su içsin. Bundan sonrada mutlaka posalı yiyecekler vermeye gayret et. Ben balkabağı çorbası çok sık yapıyorum gerçekten yararlı. Ve en önemlisi ıkınmaya başladığında biz küçük bir havuz aldık şişme ,içine oyuncaklarını dolduruyoruz sıcak su çıkarmasına yardımcı oluyor. Bir de poposu için travacort krem süper. Aynı gün faydasını göreceksin. Off çok uzun oldu ama inan biz böyle çözebildik halada devam ediyoruz. Bir de bambini elma-armut-muz organik  meyve suyu


yerdenizbuyucusu

Merhaba,
Damla, Berna ve dhmarangoz tavsiyeleriniz için çok teşekkürler, hemen denemeye başlayacağım.
Aslında Eren iştahsız bir çocuk değil, güzel yemek yiyor. Kefiri severek içiyor ,zeytinyağını maalesef içiremiyoruz ama yemeklerine koyuyoruz sürekli. Siyah eriğin tazesi olmadığı için kurusunu deneyeceğim. Narın kabızlık yaptığını bilmiyordum, öğrendiğim iyi oldu.
Suyu daha çok içirmeye çalışacağım, inciri sevmedi maalesef ama siyah erik ve kayısı ile karıştırarak tekrar deneyeyim bakalım. Balkabağını çok sık vermiyordum, onu da arttıracağım. Poposuna kantaron yağını hergün sürüyoruz.
Geçen hafta 3-4 kez ağlayarak yaptı kakasını, umarım sizin tavsiyelerinizle düzene gireriz.


dhmarangoz

Tekrar merhaba,

Biz Prof.Benal Büyükgebize gittik.  onun söylediği şeyi iletiyorum zeytinyağı boşuna veriyorsun ince bağırsakta emiliyor bir faydası yok . Acıması için tekrar tekrar travacortu öneririm. Umarım herşey yoluna girer:)


Dilekelifozkan

Çınarın doğduğundan beri çektiğimiz sıkıntısı. Doktora götürdük oda 6 ay sokol kullanmamızı önerdi ve tabii anestol ile madecasol kremlerini karıştırıp sürüyorum. İlk önce içinde yırtık yani fissür vardı. Şimdi içindeki ne oldu bilmiyorum ama dışında da ufak hemoroid çıktı. Daha ufacıkken oğlumun çektikleri beni çok üzüyor. Hep acı çekerek yapıyor kakasını. 

Sokol alışkanlık yaptı son zamanlarda hiç faydası olmuyordu şimdi duphalaca başladık. Yani yaklaşık 1,5 yıldır ilaç kullanıyoruz ona rağmen zorlanıyoruz.  Bir ara acıyor deyip ağlıyordu ve içine çekip yapmıyordu. Bugünlerde biraz daha iyi. 

Ben bunun yediklerinle çok ilintili olduğuna inanıyorum ama biraz da kalıtsal sanırım. Yani genetik ben de öyleyim. Yemek meselesine gelince damlanın söylediklerinin nerdeyse hepsini yapıyorum ama olmuyor. Sadece çorba ve sıvı ağırlıklı beslemek gerekiyor tabii o da mümkün değil. Zaten az ve seçiciyiz ve sevmediğimiz birşeyleri asla yemiyoruz. Muzu çok sevdiği halde 1 yıldır hiç almıyorum. Bu konuda çok dertliyim uzattım kusura bakmayın.    


Berna

Elifçim oğlunun durumuna çok üzüldüm. Ona hergün  kayısı kurusu yedirsen. Sinan'a her fırsatta kayısı sunuyorum, geveleyip geveleyip yarısını yiyiyor yarısını ağzından çıkarıp yerlere atıyor. Üç günde bir,  bir paket kayısının hakkından geliyor. Kayısı yemese ne yapardık bilmiyorum, her gün düzenli olarak bir muz yer, bir yarım elma, bir küçük tost/simit yer, verirsek iki taneden fazla nar yer, sebze sevmez. Her fırsatta su içiriyoruz. Hazır meyve suyu, cola, gazoz vs asla içirmiyoruz. Sinan'ın sevdiği tüm gıdalar  kabızlık yapıyor. Kuru kayısı muazzam düzenliyor bağırsak hareketlerini. Sarartılmış turuncu olanlardan değil de doğal renginde bırakılıp kurutulan kahverengi olanlardan. Kuru kayısıları biraz suda kaynatıp blender'la çekince su miktarına göre kayısı püresi ya da suyu yapıyorum.  Kayısı suyu içir diyeceğim ama hazır meyve sularında  hep sitrik asit var: E330. Milupanın da kayısılı meyve suları var ama bazıları muz ekli. Kısacası Sinan kabız olmasın diye sürekli su- kayısı/ erik - z.yağ vb. kullanarak yedikleriyle  bir denge kurmaya çalışıyoruz.


Damla

Bir de bilimsel bir temeli olmamakla birlikte -sadece bir gözlem- kırmızı pancarın da barsak çalıştırdığını düşünüyorum.

Pancarı patates gibi az suyla kabuğuyla haşlayıp, kabuklarını soyup, suyu döküyorum. Sonra, sıcak suya pancarları atıp, dövülmüş sarımsak, şeker, tuz, limon suyu ekleyip bir gece bekletiyorum. Ertesi günden itibaren buzdolabında saklayıp, yemeklerin yanında turşu niyetine çıkartıyorum. Kaşıkla suyunu da içiyor.yerdenizbuyucusu

Herkese merhaba,
Eren yaklaşık 1 haftadır kabız değil ve acı çekmeden kolayca yapabiliyor, bunu da avokado ile başardık. Aslında dediğiniz gibi yemek yemediği için (bol meyve, meyve suyu, süt, ekmek, çok çok az yemek yiyor) kabızlık daha da artıyordu.

Suda ıslatılınca püresini çıkarabileceğim siyah erik bulamadım, bulduğum farklı bir cinsti ve püresi olmadı, çok sertti.
Eren'e bol su içiremedim, çünkü kendi isteğinin dışında su içmiyor :(
Sürekli armut yediriyorduk ama son zamanlarda işe yaramadı. Balkabağını severek yiyor, bulgur yemeklerini çok seviyor. Mümkün olduğunca tam tahıl ekmeği yedirmeye çalışıyorum.
Avokado süper oldu gerçekten, hem çok da faydalı. Eren avokadoyu tek başına yemiyor, içine çok az muz eziyoruz. Muz kabızlık yapar diye biliyoruz ama avokado ile beraber kabızlık yapmadı diyebilirim.


dhmarangoz

çok sevindim Ece'ye de deneyeceğim:)Cevaplamak için Üye ol