Az sebze bol meyve yeter mi vitaminlere?

HANCAN soruyor: 2

kafiyeli sorumu açayım.. benim oğlan et delisi. sadece et yemek ister sebze ile arası yok. sebzeyi et rüşveti ile yediririm çoğu zaman. meyve ile ise arası iyi, bolca yer. tabi ben doğal olarak (yani doğal bir Türk anne olarak) aman sebze az yiyor paniğindeyim. hep et nereye kadar diye habire sebze kakalamaya çalışıyorum. (şunu da belirteyim ki süt ve süt ürünleri de minimumda bizde. süt içmez, peynir sadece sabahları zeytin ve domates arasında saklayarak gümrüğü geçirebildiğim kaşar peyniri ile sınırlı, yoğurt ayran asla yiyip içmiyor).öte yandan gonzales amca (çocuğum yemek yemiyor'un yazarı) o küçücük mideleri sebze ile doldurup protein ihtiyaçlarına yer bırakmıyor olabilirsiniz diyor. sizce meyve nasılsa yiyor diye içimi rakatlatmalı mıyım, yoksa kabak fasulye turlarına devam mı etmeliyim? yeter mi meyve ile aldığı vitamin? kalori hesaplamada besin değerlerinde porsiyonlarda vs uzmanlaşmış diyetisyen kıvamında anneler, bir el atıverin..

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


benjamin2010

Çığ beslenme ile ilgili okuduklarıma dayanarak söyleyebilirim ki sadece meyve yese bile ihtiyacı olan vitamini alır.sebze meyve ne isterse yesin.


asyaperi

eger meyve yemeyı sevıyorsa havur kabak gıbı sebzelerıde cıg br sekılde elıne dılımleyıp verebılırsınız balkabagını mesela sutle ve bebek bıskuvısyle ve pekmezle tatlı gıbı yapıp yedırebılırsınız bunun ıcıne normal kabagıda ekleybılısınız tadını alması cok zor yogurdu meyvelerle rondodan gecırıp hafıfı sulandırıp kucuk buz kaplarına koyarak buzluga atabılırsınız bır dakıka boyle degıldı bunun yapılısı yarın bakıp tam tarıfını yazım sıze buna bayılmayan cocuk gormedım cunku eger kek sevıyorsa ıspanagı evet sıze kotu gelebılır ama havuclu cevızlı kekeın ıcıne koyabılırsınız dıs donemlerınde bnm cok ısıme yaramıstı tabı bunları ılla sebze yesın( kı bnce azda olsa yemelı )dıye dert edıyorsanız ıcınız rahatlıcaksa yapın deneyın tarıfları bızım damak zevkımıze pek hıtap etmeyebılır ama bnm kızımda bunlar he ıse yaradıCevaplamak için Üye ol