Gerçek tereyağı nasıl anlaşılır

hamdusena soruyor: 10

aldığım tereyağının gerçk tereyağı mı yoksa margarin mi olduğunu nasıl anlayacam bilenlerden tüyo istiyorum

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


zuzummm

sütcüm var süt alıyorum kaymaklarını biriktirip tereyağı yapıyorum. 5 kilo alınca o gün de yapabiliyorum 250 gr kadar cıkıyor nerdeyse bir dolu dolu kase :) bu yağı bebeğim için kullanıyorum artık azcık azcık bazen katıyorum yemeklerine :) ama arada marketten alırız trabzonluyum ben buranın yağı meşhurdur. yağın eritilince köpürüp kabarması lazım ve misss gibi yağ kokmalı :) ama köpürme önemlidir canım


fleez

kokusundan anlarsın bikere. ben köyden alıyorum, annem teyzem falan yapıyor, bir kere bitmişti markeetten aldım en pahalısını eve geldik pilav yaptım ve pilav aynen çöpe gitti, çünkü margarin gibi kokuyordu, ve biz nefret ederiz margarin kokusundan eğer imkanınız varsa birinden köyden falan getirtip parçalar ayırıp buzluğa atabilirsiniz, ben öyle yapıyorum


ruzgarinoglu

Güzel bir kokusu olur. Malatya pazarı diye bir zincir var ya ben onun bir şubesinden karlıdağ markalı bir yağ alıyorum. Nefis bişey. Kilosu 18-19 tl. idi.


hamdusena

hanmlar cevaplar için teşekkür zuzummm sen nasıl yapıyon sütü kaynatıyonmu 


Kozzy

karlıdağ tereyağ mıgros'ta da satılıyorspongebob

Arkadaşlar ben de  köyden süt alıyorum yoğurt yapıyorum haftada bir.Evde tereyağ yapanlar nasıl yapıyor anlatabilirler mi ben de denesem?


fleez

aslında çok kolay ama epey kaymak lazım, bence aldığınız sütleri ılımaya bıraktığınızda kaymakları toplayın buzluğa atın, biriki haftada epey kaymak birikir, sonra o kaymakları mikserde çırpıyorsunuz, hepsi bu kadar iyice çırpınca kaymağın suyu çıkıyor ve topaklanmaya başlıyor, tuzlayıp tüketirsiniz, annem biriki kere öyle yapmıştı ama çok az çıkıyor, en güzeli köyden ikiüç kilo getirtip buzluğa atmak:)) 


spongebob

Kaymakları miksere koyup sadece çırpacakmıyız?Teşekkürler bı deneyeceğim bakalım becerebilcekmiyim.berenimm

benim de anem yapar tereyağını,

kaymak alıyor yağ için ayrı satılıyor ,bir gün buzdolabında bekletiyor ,mikserle çırpıp soğuk suyla yıkayıp şekil veriyor.

nefisss bişi tadına doyulmaz :)

bu linktede anlatılmış aynı annemin tarifi :)

http://www.dokuzuncubulut.com/index.php/temel-tarifler/463-tereyagi.html


nrgltvfk

bize köyden geliyor.gerçek tereyağı çok köpürür diye biliyorum birde kokusu da ayırt ediciCevaplamak için Üye ol