Tuvalet eğitimi, lütfen acil yardım!

berlindenbirseda soruyor: 10

Herkese merhaba, 


Oğluma bir-iki aydır -ancak çok nadiren- banyo öncesi ısrar etmeden çiş yapacak mısın diye sorup, evet derse tuvalet adaptörüne oturtup çişini yaptırıyordum, toplamda 6-7 kez ancak oturmuştur tuvalete. Kaka yaptığı zamanlarda da anneciğim artık bezine sığmıyor kakalar, istersen tuvalete yapabilirsin ama sen karar ver diyordum, o ise sadece 'değiştirme kakası :)' yaptığını, tuvalette kaka yapamadığını söyleyip (sanırım bir kere deneyip, o an gelmediği için kaka yapamadığını sanıyor tuvalete) hiç yanaşmıyordu.

Dün birdenbire ben bez istemiyorum dedi ve ondan beridir ne normal bez, ne de külot gibi bez bağlatıyor. Çok güzel bir gelişme tabii, ama çişi ve kakası geldiğinde söylemiyor, sorarsam yok deyip 2 dk. sonra altında yapıyor. Sabah kuru kalktı, sorduğumda daha gelmedi çişim dedi ama yine 2 dk sonra yine altına yaptı. Akşam kakasını da sütünü içtikten sonra külotuna yaptı ve hadi halıya yatayım değiştir dedi.

Hadi tuvalete gidelim diye götürürsem gidip yapıyor çişini, pek bir inatlaşma sorunumuz yok, kaka konusu ise muamma, bu akşam ne yapacak bilemiyorum. Buna benzer bir tecrübe yaşayan oldu mu, zaman içinde kendiliğinden söylemeye başlar mı, nasıl davranmalıyım?

Çok teşekkür ederim şimdiden.

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


mustafamami

biz de yeni başladık. evde pamuklu kilot giydirdik. ilk haftasonu hiç söylemedi ikisini de. çişler hep alta yapıldı. var mı deyince yok dedi ve tuvalete gitmek istemedi. cumartesi kaka yapmadı, pazar sabahı donuna yaptı. ama söylemiyo onu da biz anlıyoruz... okula giderken alıştırma kilodu giydirdim. bütün hafta okulda destek oldular ama kakasını tutuyor sanırım, akşamları yapıyor sadece. çişini de yine söylemeyip altına yapıyor bütün verdiğim yedekler ıslak geliyor geri. son bir iki gündür tuvalete çişini yapmış. bugün de sorduğumda var dedi, tuvalete yapmadı, banyoya girdiğinde yapıyor yine oraya yaptı. bir kere de haftaiçi lazımlığa çiş yaptı. biz hiç üstüne gitmiyoruz. yok derse zorlayıp götürmüyoruz. altına yaparsa aaaa bacaklar çiş olmuş deyip değiştiriyoruz. ben de ne kadar sürecek bilmiyorum :( ama sık sık sormayın dedi bir öğretmeni. kendi oğluna evde çok sormuşlar o da ters tepmiş. biz uykularda bez bağlamaya devam ediyoruz. sabah kalkınca yapıyor genelde kaka, onu da bezini çıkartmadan yapıyor bazen. çıkartırsak yapmıyor... okulda çişini kakanı yaptın mı tuvalete diye sorunca evet diyor :) tecrübeli anneler cevap yazarsa ben de çok sevinirim... ama genelde ilk başlarda söylemiyorlar ve kaka daha geç halloluyormuş...  


dilrubaa

Biz 23 aylikken basladik, sukur ki cabuk hallettik. Ama ilk 3 ay filan nerdeyse ben hic soylemesini beklemedim. Ona kalsa hic cisi yok, hala bile son ana kadar tutma derdinde. Arabalarimizla oynayinca gidelim, kitabi okuyunca gidelim hic bitmez yapacak isleri:) bu yuzden hala ben bi sekilde ikna edip kandirip goturuyorum, bazen de kendi soyluyor. Sabah kalkinca ornegin bence hic sormayin var mi diye, sabah kalkinca ilk is cis yapilir deyin:) oyuncaklarini goturebilirsiniz, bizde cok ise yarar, kopegin cisi gelmis, dur kopek bekle sakin koridora yapma diye tuvalete kostururuz:) kaka yapma zamani bellidir artik muhtemelen, o seferde cok oturmasini saglamak icin eline kitap dergi filan veriyoruz cok zorlandigimizda baslarda ucak modunda telefonu veriyorduk, ordan muzik filan dinlerken yapiyordu. Tuvalette oturabilmesi gerekli kaka yapabilmesi icin yani hemen kalkarsa hic yapamaz. Onu orda tutmaya bakin bi sekilde:)

Bi de acele etmeyin kizim ilk 3 gun bi kere bile tuvalete yapmadi, yarim saatte bir goturmeme ragmen tuvalette yapmayip 5 dk sonra yerlere yapti. Sonra 4.gun tuvalete yapti ve nerdeyse hic kazamiz olmadi.

Kolayliklar diliyorum


ilsu1610

Evet bence büyük bir gelişme bezi istememesi özellikle gece kuru kalkması hazır olduğunu gösteriyor ama bence çisin geldi mi yerine belli aralıklarla hadi tuvalete veya lazimlıga gidelim çiş yapalım diyin. benim kızım hala hatırlatmasam ara sıra oyuna dalıp altına yapıyor.Kaka zamanı az çok belli olur yüzünden veya sürekli yaptığı bir saat olabilir çok sabırlı olun


snoopytiny

Bana psikoloğum bezi bırakmaya karar verdiğinde bırak altına bol bol yapsın ki çişinin nasıl geldiğini öğrensin demişti. Yalnız çiş yaptığında dikkat edilmesi gereken şey, çocuğu zorlamadan, niye tuvalete yapmadın diye baskılayıcı yaklaşımda bulunmamak. Aaaa çiş yaptın hadi gel birlikte önce üstünü değiştirelim sonra da yeri temizleyelim demek! Bende 25 aylıkken önce iki bez arası 2 saat açık bıraktım, 27 aylıkken tamanen açtım öyle yaptım 15 gün içerisinde tuvaletini gelmeden önce söylemeye başladı.


berlindenbirseda

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Oğlum beni çok hazırlıksız yakaladı, bezi reddetmeye niyeti olduğunu hiç belli etmedi. Hala body giyiyordu; külotları vardı, ama atlet almamıştım, yatağın altına sereceğim su geçirmez örtüyü de daha almamıştım. Üstelik resmi tatil yüzünden her yer kapalıydı, o ilk gün nasıl geçti bilmiyorum :)


Bugün 5. gün ve bir arpa boyu yol kat etmiş değiliz maalesef, uyku zamanları hariç. Hep kuru kalkıyor. Gün içinde çişinin geldiğini anlıyor, zira -özellikle de biz başka bir şeyle meşgulsek- arka odaya gidip yapıyor yere ve bak yere balık gibi oldu vb. diyor. Tutabildiğini de gördüm. Ancak çişim geldi diye bir kere bile söylemedi, sorunca yok diyor, sık sık götürüyorum ben de, hadi gidelim deyince genelde uyumlu neyseki. Kakasını da tuvalete değil sadece külotuna yapacağını söylüyor açık açık. Tuvalette kitap okuyoruz, cizgi film seyrediyoruz, uzun uzun oturuyor, ayağının altına destek de koydum ama henüz kaka yapmadı tuvalete. Olsun, tutmasından iyidir diyorum :) Bir de geyigin, ayıcığın çişi gelmiş deyince kızıyor, onlar oyuncakmış, onların pipisi yokmuş, onlardan çiş çıkmazmış. Söylene söylene kendi geliyor sonra.

Şimdi bir sorunumuz daha var ki nasıl çözeceğimi hiç bilmiyorum: 

Bezi reddettiğinden beri yuvaya hiç gitmedi daha, yarın gidecek. Bugün yuvayı aradım ve kendi söylemediği sürece biz bez bağlamaya devam eder, arada sorarız dediler. Bezi kabul eder mi bilmem, etse bile bir geriye dönüş olacağı için pek istemiyorum, ama yuvadakiler de haklı bir açıdan. Of ne yapsam?mustafamami

öğretmeni bizden alıştırma külodu istedi. en azından şakır şakır yerlere akmasını engelliyor, ama ıslanıyor yine, bez gibi değil. bu da aslında ıslaklığı farketsin diye iyi birşeymiş. benimki yavaş yavaş çişim var demeye başladı. bazen gerçekten oluyor bazen olmuyor sırf sifonu çekmek çeşmeyi açmak için de söylüyor :) güle güle kakalar diye bir kitap aldım kendisi baktı sayfalarına. ne anlatıyor demiş babası "Çocuk kaka yapıyor" demiş :) biz öğlen ve gece uykuları sırasında hala bez bağlıyoruz. belki kafası karışıyordur emin değilim. evde tadilat var bir iki günlüğüne bir otelde kalıyoruz, kardeşi de gelecek. o yüzden çok üstüne gitmiyorum, havalar da ısınınca hallederiz inşallah... kolay gelsin hepimize... 


berlindenbirseda

Güle Güle Kakalar'ı biz de okumuştuk, şu aralar kesinlikle yanaşmıyor o kitaba. Çiş, kaka tuvalete yapılır gibi bir mevzu açılınca da duymamazlıktan geliyor. Ben ısrar etmiş olsam anlayacağım, ama küçük adam kendi istedi bezi bırakmayı, ama işbirliğine de pek yanaşmıyor...Evet hepimize çok kolay gelsin. 


Alıştırma külotu da istemedi bizim yuva, beğeneceği bir külot bez bulurum inşallah.


mustafamami

:) duymazlıktan gelme bizde de başladı maalesef... küçük tatlı keratalar... Annece

Merhaba,

Ben oldukça sıkıntılı geçirmiştim o dönemleri önce tamamen reddetmişti sonra ben götürünce gitmeye başladı ama çok sayıda kazamız oluyordu ve asla bana tuvaletinin geldiğini söylemiyordu. Üç günde tuvalet eğitimi diye bir yöntem var onu uyguladım ama biraz içine annece yorumumu da kattım. Çok çektiğim için blogumda yazmıştım, okumak isterseniz.

http://anneceblog.blogspot.com.tr/2014/10/tuvalet-egitimi-volume-ii.html?m=0


berlindenbirseda

annece, teşekkür ederim. Biz daha çok yol kat edemedik, özellikle kaka konusunda, ama umudumu kaybetmedim daha :)


Cevaplamak için Üye ol