Emzik vs. Parmak

gurkanyucel soruyor: 10

Ardarda çok soru sordum ama hepsi aklımdayken sormak istedim: Bebeğimiz 2,5 aylık ve çok büyük bir iştahla parmak emiyor. Özellikle son günlerde diş çıkarmaya başladı ve parmaktan ayrımak imkansız hale geldi. Doktorumuz 2-3 yaşına kadar emebilir sorun olmaz demişti ama bir arkadaşımız da "Parmak hiç ergonomik birşey değil, diş ve damak yapısını kesinlikle bozar,ayrıca parmak ince kalır,o nedenle parmaktansa emzik daha iyi, son model emzikler ergonomik yapısı ile diş ve damak yapısına hiç zarar vermiyor,hem çocuğu ileride parmaktan vazgeçirmektense emzikten vazgeçirmek daha kolay,çünkü parmak hep onunla,ama emziği uzaklaştırdınmı 2-3 gün ağlar,sonra unutur" dedi ve bana çok mantıklı geldi. Buradaki emzikten vazgeçirme ile ilgili yorumları da okuyunca gerçekten de emzikten vazgeçirmenin daha kolay olacağını düşündüm.

1. soru: Parmağını emmeye devam etsin mi, yoksa hiç riske girmeden hemen emziğe yatay geçiş yapalım mı?
2.soru: Piyasadaki (ergonomik yapısı,malzemesi,vs) en iyi emzik hangisidir?

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


Ozge

Gecebiliyorsaniz emzige gecin, ama genelde parmak tercih eden bebisler emzigi istemiyorlar, yani tanidigim birkac kiside oyle oldu...Ama deneyebilrisiniz...gerci bazen emzik kayboldugunda falan kriz yasanabiliyor, ama parmak kaybolmadigi icin daha avantajli olabilir:)

Biz nuk marka orthodontik silikon emzik kullaniyoruz.


ozguranne

Bizde Ela kesinlikle emzik istemedi. Bir süre parmağını emdi. O sırada benzer binlerce yorum duyduk, elini ağzına götürdüğünde görenler çektirmeye çalıştılar vs. Ancak biz hiç ellemedik, emsin dedik. Kendi kendine bıraktı. Bence emzik vermeyi deneyin, bir kaç çeşit deneyin. Sevmezse de kafayı takmayın.
selamlar


YesilAnne

Emziği bu kadar zamandan sonra kabul ettirmekte zorlanabilirsiniz. Ama bence denemenizde fayda var. Oğluma emzik vermemek için bir aylık olana kadar direndim , bilirsiniz zararlıdır muhabbetlerinden dolayı. Ama baktık ki yavaş yavaş parmak emmeye eğilim var daha önceden alıp hazırladığım iki çeşit emziği sırasıyla verdik. İlk önce Chicco Natural Relax Mini 0+ Kauçuk Emzik' i verdik ve kabul etti, sonra Silikon damaklı emzik verdik ondan nefret etti. Ama ben bahsettiğim chicco emziği birebir tavsiye ederim. Tabi birde bebekten bebeğe değişiyor. Bizimki sevdi , sizinki sevmeyebilir. Ama bahsettiğim emzik damak yapısını bozmuyor yani ergonomik gönül rahatlığıyla verebilirsiniz. Kauçukta silikona göre daha sağlıklı diye biliyorum. Emzikle rahat edersiniz gerektiğinde verin çok alıştırmamaya gayret edin. Biz sadece uyuyacağı zaman ve çok ağlarsa veriyoruz. Ama bunu da zaten bebek belirler.


Damla

Büyük bir iştahla emiyor derken bizimkiyle aynı mı bilmiyorum tabi ama o aylarda Ilgaz da bir dönem parmak emmişti. Diş çıkarmadığı halde. Özellikle acıktığında daha çok yapıyordu.

Bize de çok söylenmişti ama doktorumuza sormuştuk, bu dönemdeki emme, o alışkanlık parmak emmesi ile aynı değil, yüksek ihtimalle dönemseldir demişti. İstiyorsanız deneyin ama yüksek ihtimalle emziği de almayacaktır bu saatten sonra demişti.

Biz de ısrarlara direndik ve vermedik. Sonra parmak emmeyi bıraktı. Bir de sadece emerken kaka yapabiliyordu, ben de daha sonra çocuk aç değilken sırf bunun için emiyor, gaz oluyor boş yere diye emzik denemiştim, almamıştı. Plastiğini çiğneyip, ağzında çekiştirerek oynuyordu. Çok komikti :)


gurkanyucel

hmm.öncelikle cevaplara teşekkürler, bu yorumlardan şu sonucu çcikariyorum:Chicco ve nuk marka emzik alinacak,denemeler yapilacak,kabul etmezse eywallah denilecek



Annegozuyle

Biz Nuk yarım damak silikon emzik kullanıyoruz. Sonradan Chicco damla damak kauçuk denedik ama almadı. Doktor da zararsız, hatta anne işe başlayınca yararlı olabilir dedi.


hande

Bizimkisi ağzına verir vermez cok cok emmeye başladı bazı çocuklarda emme içgüdüsü fazla oluyor. Can fanatik avent emzik kullanır. ben bir ara daha sağlıklı gibi göründüğü için chicco ve nuk denedik ama almadı. korkarımki bu tam sizin tercihiniz değil bebişinizin tercihi olacak:))


Ozge

Aventi biz de denemistik ama almadi Derin, Hande hakli tercih minigin olacak:)



gurkanyucel

Cevaplar için tekrar teşekkürler. Miniğimizin tercihi parmaktan yana oldu, 1 haftadır ugrasiyoruz ama öldür allah almadı emziği,piyasada ne kadar marka-model varsa denedik bana mısın demedi,biz de artık karışmıyoruz afiyetle emiyor parmağını. 


ilknur

Oglum 5 aylikken emmeye basladi parmagini. Emzik almayi ne yaptiysak kabullenmedi. Kimi vazgecirin aliskanlik olmasin diyor kimi birakin kendi haline diyor. Su an 14 aylik ve uykusu geldiginde ya da huzursuzlandiginda hala emiyor. Benim de kafam karismis durumda. Ne yapacagimi bilmiyorum. Parmagi cok yakininda oldugu icin biraktirma sansimiz yok gibi bir sey. Kendi haline biraktik mecburen. Kalici bir sey olmamasi icin dua etmek de tek carem.



Cevaplamak için Üye ol