Ankara organik veya doğal beslenmeye dikkat eden kreş?

suluboya soruyor: 10

hazır paketli gıda-meyve sularının kullanılmadığı, endüstriyel tavuk ve yumurtalarının yedirilmediği, birazcık olsun beslenme üzerine düşünmüş ve mutfak alışverilerinde maliyetleri en aza indirmekten öte temiz sağlıklı gıda arayışında olan bir kreş arıyorum.. Var mı böyle bir okul?

Bu soruyu cevapla


45 Cevap


fatmaank

Cevapları merakla bekliyorum, yazmadan edemedim.


Oscar

Oğlum için 2 yıl önce 15'in üzerinde (birçoğu marka) kadar kreş dolaştım,inceledim,maalesef mutfaklarını ayrıntılı olarak göstermiyorlardı bile.Sorduğum soruları geçiştirenler olduğu gibi,kahvaltıda gerçek meyve suyu vermenin zor olacağını söyleyen bile olmuştu.Sonunda Küçük Akademi (Balgat) gönderdim.İlk tanışmaya gittiğimde mutfaklarını ayrıntılı olarak gezdirdiler,gıdalara kadar gösterdiler,sağlıklı olmayan gıda almadıklarını söylemişlerdi,sonrasında da 1 yıl boyunca memmun kaldık.Reçellerini,salçalarını,komposto için meyve kurularını vs.mevsiminde kendileri yapıyorlar,kışın kullanacakları domatesleri yazdan konserve olarak hazırlıyorlardı örneğin.Kahvaltıda kullandıkları balı velilerimizden biri özel bir çiftlikten temin ediyordu.Meyve-sebzelerini günlük temin ediyorlardı.Süt-peynir vs. hep iyi,bilinen markalardan kullanıyorlardı.Çocukların doğum günlerinde bile yaş pastayı hazır temin etmemizi istemiyorlar,kendileri özel olarak yapıyorlardı çocuklarımız için,dışarıdan hazır gıda,içecek vs. veliden istemiyorlardı.Hazır meyve suyu,zararlı,gazlı içecek hiç verilmedi,limonata,meyve suyu,bitki çaylarını doğal hazırlıyorlardı.Bütün bunların böyle olduğunu gerek veliler için yaptıkları toplantı-brunch vs. gördüm,çat kapı gidip kahvaltı ve öğle yemeklerini yediğimde de şahit oldum.Ayrıca çocukların çok sevdiği mutfak etkinlikleride vardı,çocuklara sofra adabını-düzenini de öğretiyorlardı.Bunların hepsi çok güzeldi ancak devamında gittiği ve gidebileceği hiçbir özel okulda bu özellikleri biz bulamadık,sizde bulamayacağınızı bilmelisiniz.Bu özelliklerde özel okul olmadığı gibi (hepsi özel yemek şirketleri ile çalışıyor),hiç değilse kantini abur-cuburdan uzak,sağlıklı olsun yeter diyebiliyoruz.Sağlıkla kalınız. 


maviboncukk

Endustriel yumurtanin faydadan cok zarari var. hicbir sekilde tuketilmemeli.

Yumurtalar aynı tavuklardan çıksalar bile genel olarak şekil, renk ve kalınlık olarak birbirlerine benzemezler.

Köy yumurtalarının dışı tertemiz olmaz. Bu kirler normal su ile yıkamayla çıkmaz.

Köy yumurtalarının sarıları açık sarı veya az koyu sarı olur. Asla çok koyu sarı veya turuncu tonlarda olmaz.

Köy yumurtaları haşlamada daha çabuk pişer.

Besin değeri şehir yumurtalarına göre kat kat fazladır.

Yem ücretleri (buğday) pahalı olduğu için köylerde kimse ihtiyacından fazla tavuk beslemez. Dolayısıyla ticari amaçla satılması çok zor. Zaten ticaret olarak yapıldığında o yumurtalar köy yumurtası olmaktan çıkacaktır.

Köy yumurtasını yalnızca güvenebileceğiniz yerlerden temin ediniz.


Oscar

smmm06 Küçük Akademi ile ilgili ne yaşadı bilmem ancak ben ve tanıdığım birçok veli o kreşten memmun ayrıldık ve gittiğimiz 1 yıl boyunca oğlum orada hiç bisküvi verildiğini söylemedi (herşeyi paylaşan bir çocuktur ve büyük yaş grubundaydı) bende şahit olmadım.Araştırın,inceleyin ancak dörtdörtlük hiçbir yer yok,içinize en çok sinen yere verin çocuğunuzu.


Oscar

smmm06 yaşadıklarınıza üzüldüm,olumsuz deneyimlerinizi paylaşmışsınız.Ancak takıldığım nokta bu kadar olumsuz deneyim yaşadınız madem neden bu kadar uzun süre devam ettiniz bu kreşe.Bir eğitim kurumunun çocuğa olumlu veya olumsuz geldiği çocuğun gelişimini anne olarak gözlemlediğinizde birkaç ay içerisinde anlarsınız zaten.Umarım şu an istediğiniz gibi bir kreş bulabilmişsinizdir.Bu kreşten memmun olanları fanclub olarak tanımlayıp mimlemişsiniz bu arada:))Ne yapalım ama memmun kaldım,kalmadım mı diyeyim.Ayrıca bir gruba yeterince uyum sağlayamayan,kurallara zaman içerisinde adapte olmayan,diğer çocuklara kaşla göz arasında zarar veren bir çocuğun diğer çocuklardan ayrılması bana doğal geliyor.Böyle çocuklara daha yakın,birebir ilgi alaka gerekir,kreş bunu saylayamıyorsa çocuğunuzu alın diyebilir.Biz kreşe devam ederken oğlumun grubuna yeni başlayan bir çocuk gruptaki tüm çocuklara sırasıyla zarar vermişti,kurallara uymuyordu,dikkat dağınıklığı vardı,oğlum o çocuktan dolayı kreşe gitmek istememişti örneğin,birde olaya diğer veliler açısından bakın.Zamanla kreşin ilgisi ve aileninde katkısıyla o çocuk gruba uyum sağladı ve benim oğlumda o çocuğu şikayet etmeyi bırakmıştı.

Sonuç olarak her kreşin artı ve eksileri var,umarım çocuklarımız o dönemlerini maksimum zarar,minimum fayda ile geçirirler.Biz kreşe çocuğu verirken ne kadar özenle seçersek seçelim,o kreşin doğru yer olup olmadığı en iyi çocuğun gelişimden,hareketlerinden,neşesinden vs. anlarız birkaç ay içerisinde.maviboncukk

Masayi boyadi diye d. Gunune katilmama cezasi demek cocugu dislamak ve isole etmek demektir. Ne bu ne de baska bir ceza kabul edilemez. Ayni sey benim basima gelse dava acardim


cfka

Merhaba Kızımın gittigi kreşte özellikle soruda yazılanlara dikkat etmiştim. Hazır paketli gıda ya da hazır meyve suyu yok. Ekmekleri tam bugday, tavuk organik, sut de gunluk pastörize süt. İkindi kahvaltılarında kreşte hazırlanan kek börek, poğaça türü şeyler yanında meyve/süt ya da bitki çayı oluyor. Çekirdek Yuva Bilkent şubesine gidiyor. Kreşten genel anlamda memnunuz, gıda konusunu sordugunuz icin sadece o konuda yazdım ama Reggio Emilia yı benimsemiş aynı zamanda bizim kültürümüzle harmanlamış bir kreş oldugu icin tercih ettik.


suluboya

teşşekür ederim aysun5409 ve cfka

İki kreş de daha önce duymamıştım, sayfalarını inceledim. Ümit verdiler söylediğiniz kreşler bana çünkü gezdiğim kreşler uzaylı gibi baktı onlara etleri sebzeleri nereden temin ettiklerini sorduğumda. Cinnah işime yakın olsa da evime (çayyolu) çok uzak. o kadar küçük çocuğun her gün yollarda o kadar vakit geçirmesi çok kötü olur. 

cfka ; bahsettiğiniz eğitim yaklaşımı Reggio Emilia yı ben duymamıştım.. nedir nedeğildir bi anlayım, araştırayım, size sorularım olacaktır.. 

smmm06 Gıdanın bu kadar kirlendiği, yapaylaştığı, hastalıkların bu derece arttığı bir ortamda  kafamda öncelikle çocuğu kimyasallara kirlilğe karşı korumak var, eğitim kısmını ikinci plana bırakmam sebebi bu. önemli hastalıklara yol açan kimyasallarla büyüdüğü bir okulda istedikleri kadar harika  eğitim versinler bir değeri yok. Zaten ilgili alakalı bilinçli bir aileye sahipse eğitimdeki boşlukların doldurabileceğine inanıyorum. 

Tekrar teşekkürler.snaelam

var evet böyle kreşler hatta çoğu böyle olmalı ahngi anne baba bunnarı yedirir ki okulda yesinler dimi


suluboya

snaelam ben umutsuzum ankara için.. istanbulda var ama ankarada bulamadım hala.. bildiğiniz var mı sizin?Cevaplamak için Üye ol