Freinet Eğitimi

Demdem soruyor: 3

Freinet eğitim sistemi hakkında bilgisi olan var mı? Herhangi bir şey tavsiye? eleştri?

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


ekim_

Ben ilk kez duydum.Herhangi bir bilgi edindiyseniz paylaşımlarınızı beklerim
Sevgiler..


Ulku

var mi turkiyede bu egitimi veren kres/okul?


Demdem

Kusura bakmayın tatilde olduğum dönem de cevapalr gelmiş kaçırmışım.

Kısaca edindiğim bilgi şöyle;

Freinet Eğitimi (Célestin Freinet 1896 – 1966) 
Célestin Freinet, markxist bir pedagogdur. Onun pedagojik görüşünun altında Marxizim yatar. Eğitimde iş (arbeid) ve teknik kullanımı ön plana çıkmaktadır. Örneğin yazı baskı tekniğinin okulda kullanımı gibi. Bu bir anlamda uygulamalı eğitimdir. Bu uygulamalı eğitim kapsamında herkesin eşit düzeyde katılabildiği, müşterek sorumluluk duygusunun geliştirildiği kooperatif çalışma teşvik edilir.Kültürel becerilerin ve bilgilerin gelişmesi için tabiatla iletişim kurmak, tabiatta araştırma yapmak yani tabiatta çalışmak önemlidir. 

İletişim kurma (communicatıon) yeteneği üzerinde önemle durulur. Bunu teşvik etmek amacıyla çocukların kendi deneyimleri konusunda konuşmaları ve yazmaları teşvik edilir. Bu anlamda sınıf toplantıları ve öğrencilerin yazdıkları metinler önemlidirler. Baskı yoluyla metinler teksir edilir. Öğrencileri günlük tutmaları ve diğer Freinet Okulları’ndaki öğrencilerle mektuplaşmaları teşvik edilir. 


Bu sistem de eğitim veren bir Belçika okulu derslerinden örnekler;Bildiğim kadarı ile Türkiye'de Freinet Eğitimi veren yok. Gerçi çok da araştırmadım. Biz Belçika'da yaşıyoruz. Oğlum için okul seçme aşamasında sormuştum soruyu. Şimdi bu  sistemde okulda eğitime nisan'da başlayacağız. O zaman çok daha detaylı bilgi verebilirim :)

TeşekkürlerCevaplamak için Üye ol