14 aylık otizm şüphesi ( temel belirti tekrarlayan hareketler)

dontquit soruyor: 1

Merhabalar,

14 aylık kızımızda yolunda gitmeyen bazı şeyler farketmemizle  aşağıdaki belirtilerine istinaden son 1 ayda 2 çocuk nöroloji uzmanı  2 de çocuk psikiyatri uzmanına gittik.

- An itibariyle tekrarlayan kafasını yukarı kaldırıp sağa-sola sallama,kol çırpma, ellerini bilekten oynatma, el parmaklarını sıralı olarak açma-kapama gibi yoğun hareketleri mevcut ( özellikle heyecanlandığında, bir şeye kızdığında artıyor. Ama durup dururken de yapabiliyor.) . Gözlerini devirme hareketi de vardı ama onu bıraktı; şimdi de gözlerini sıkıca yumuyor 1-2 saniyeliğine ara ara.  Zaman zaman kısa süreli dalmaları da oluyor.

- Bazen sürekli takıntılı olarak ışığa bakmak istiyor.

- Emekleme ve yürümesi yok. Sadece yuvarlanarak istediği yere gidiyor ve 1-2 hamle komando sürünmesi yapıyor.  Ellerini kullanmayı tam bilmiyor gibi. Bir şeye ulaşmak için efor sarfetmiyor; ulaşamayınca ağlıyor. (Kilo ve boyca da akranlarının en üst skalasında bir bebek)

+ Al-Ver, Cee, top atma gibi oyunları oynamaya başladı. Bazen bizden görüp alkış yapıyor (canı istemezse yapmıyor). ( Bunların tamamını son 1 ayda TV 'yi sıfıra indirip, üzerine yoğunlaşınca yapmaya başladı.)

+ Odasında hayvan figürlerini nerede diye sorunca. İşaret parmağıyla hangisinin olduğunu olduğu karıştırarak da olsa gösteriyor. Bunu ona sürekli sorduğumuzdan öğrenmiş olup;  soruyu duyunca parmak işareti hareketini taklit ediyor da olabilir tam emin de değiliz.

+Bazen bilinçli bazen de bilinçsizce mama baba dede tekrarları var . Örnek baba dediğimiz bir kaç defa arka arkaya; o da bababababa demeye başlayabiliyor. Ama her zaman değil.

+ İsmine bakıyor, göz teması kuruyor. Gözünün içine bakıp gülünce o da gülüyor. (Sadece anne-babaya. Onun dışında  başkalarına pek reaksiyon göstermiyor)

+ Kucağı çok seviyor . Yanına gidip kucağa almak istediğimizde hemen kollarını kaldırıyor.  Yalnız kalmak istemiyor. Yanından gidince ağlamaya başlıyor.

* Maalesef son 1 aya kadar yoğun TV izliyordu. 1 aydır sıfır televizyon.

Gittiğimiz uzmanlar farklı yorumlar yaptılar. 1 tanesi dışında TV'den dolayı uyaran eksiliği olmuş olabileceği ve motor becerilerinin de geri kalmasından gelişimi de gecikmiş olabileceğini belirtildi. Fakat riskli bebek demeyi de ihmal etmediler. Fizyoterapi ve bol bol sosyalleşme önerdiler. Takip edelim dediler.

Bir tanesi ise direkt özel eğitime başlamasını önerdi; atipik olabileceğini ve erken davranmanın çok büyük avantaj sağlayacağını belirtti.

Bu tarz durumlar yaşayanlar , bu yoldan geçenler tecrübelerini ve düşüncelerini paylaşırlarsa çok memnun olurum.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Bu soruyu cevapla


1 Cevap


Defnekuzusu

Kıızınıızn şuandkaş durumu nedir gelişme varmı acaba Cevaplamak için Üye ol