Uykuya dalamama problemi

gulaay soruyor: 10

Ya arkadaşlar acil yardım lütfeen :) Bir çocuk uyumaya bu kadar mı direnir, deli gibi uykusu var esnemekten kendini alamıyor ama illa emerek uyuyacak, yatırınca hemen uyaniyor, babanne ayakta sallamaya aliştirdi, öyle bir müddet denedik, onda uyuyor ama bırakınca en fazla 10 dak. içinde uyanıyor. Dğn doktora gittik, ayakta sallamayı bıraktır dedi, dalmaya yakın koy uyur dedi yok yatirinca piş piş yapıyorum arkasına, ninni söylüyorum uyumuyor. Nasıl uyutacağım???

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


gulenozel

Her bebegin huyu suyu farklıdır ve öneriler de farklı olacaktır elbette ancak ben nacizane fikrimi söylemek istiyorum; ayakta salllamaya karşıyım.. İkincisi bebeğiniz cok küçük benim oğlum da ilk 2,5 3 ay uyku konusunda cok zorladı bizi, ben;

Hamak almıştım, madem sallanmak istiyor ayak yerine hamakta sallayayim dedim, bizde ise yaradı hata cogu zaman yatağına taşımak yerine bıraktım orada uyusun.Hala da onda sallarım ara sıra huyauzlandiginda uyur..

Hamak ise yaramadiginda kucağımda taşıdım uyuttum yorulduğumda bizde sling var, esim ya da ben ona koyuyorduk orda uyuyordu. Sonra kucağıma alıyordum ve beraber uyuyorduk. Cok gece sagıma soluma yastıklar koyarak göğsümde yatırıp uyudum, öyle olunca 10 dakikada 1 de uyanmıyor. Ben ilk 3-4 ay dalmaya yakın koyup uyuyan cocuk görmedim vardır belki de ama uyku egitimleri bile 4. Aydan sonra başlıyor. Dediğim gibi bunlar nacizane fikirlerim ve benim yaptıklarım.


gulenozel

Bir daha okudum da yazını, su anda cok küçük oldugundan alisir diye korkma emerek uyuduguktan sonra göğsünde uyutabilirsin. Tabi ben bebekler beraber yatma taraftarı bir ınsanım, su anda bile ihtiyacım olmasa da emiri alıyorum yatağa esim gittikten sonra böyle yatıyoruz.


akarsum

Bizdede durum aynı uyumamak için direniyor yanına yat emzir bu arada iki elinide tut, uykuya daldığında hafifçe kalk yanından daha sonra yavasca ellerini bırak.

Kızım 4 aylık halen ellerini tutarak uyuturum ise yariyor.


sayna

merhaba papillon. bebiş daha çok küçük ,2 aylık. ayakta sallamak değil de beşikte sallayabilirisin. ben ilk 3.5 ay anne dizi diyorlar, gece-gündüz onda sallayarak uyuttum. şimdi kendi yatağında sallanmadan uyuyor. hep deniyor ya, bebişler ilk 3 ay alışkanlık geliştirmez ve onları rahatlatmak için her yol mübahtır:)) uyku eğitimi arkadaşların da dediği gibi 4. aydan sonra.


gulaay

Çok teşekkür ederim güzel önerileriniz için, inşallah biz de bu süreci atlatacağız deneme yanılma yöntemleri yaparak :) 

Hepinizin bebeklerine de sağlık ve güzel uykular dilerim..tandemmom

Ayakta sallamaya karşı değilim,emzirerek uyutmaya da.Tek tip uyutma şekline karşıyım.Ve arkadaşların dediği gibi daha çok küçük uykuya dalamaması çok normal,siz şimdi böyle mi gidecek diye korkuyorsunuz ama düzelir zamanla korkmayın.Kolaylıklar dilerim.


fistikcik

Memede uyutmaktan bu kadar korkmayın, çok avantajlı yönleri var. Hem bebeğiniz daha çok küçük. Eğer sizin özel olarak hoşlanmadığınız bir durum yoksa ve sadece kitaplarda "Böyle yapmayın" yazıyor diye çekiniyorsanız onları boşverin ve memede uyutun. En azından 4 aylık olana kadar.


nilinmasali

:)Ayakta sallamayı beceremedim,kızı düşürüyordum az daha,salıncak kullanıyorum icat edenden Allah razı olsun diyorum,bazende emerek uyutuyorum arada sırada benden baska birinin uyutması gerekiyorsa bana yaptıgının onda birini bile yapmadan saclarını oksarken uyuyor,doğdu dğalı uyumayı sevmeyen bir bebek tek uykuya geceli yakında yıl olacak,ağlatarak vs bilumum uyku eğitimi yöntemleriyle uyutmayı deneyecek kadar tahammüllü bir insan değilim zaten zor uyuyan bir bebeğim var birde uykuya gergin dalarsa hiç verim alamaz,dinlenemez diye düşündüm ,onu en mutlu şekilde uykuya yollayacak şekli secmeye calıştım bir gün bile uykudan ağlayarak uyanmadı,benim içinde önemli olan tek kriter bu oldu ..gulaay

Çok teşekkür ederim arkadaşlar, memede uyuyor, bırakıyorum fakat genelde uyansa da buna devam, anladığım kadarıyla uyku düzeni için daha çok erken o zaman... Ben bir de anadizini merak ettim, onda da sallanmaya alışmıyor mu?


sayna

alışıyor,alışmaz mı :))) sadece sallaması daha kolay. ben bi de ucuna bi kurdela bağlamıştım oturduğum yerden o uyandıkça sallıyodum. uykusunu alması çok öenmli çünkü. ama ilk 3 ay problem değil alışması. 4. aydan sonra verirsin uyku eğitimini eğer istersen. ben öyle yaptım.Cevaplamak için Üye ol