Sütüm sağarak artar mı gerçekten

m_eymen soruyor: 10

Arkadaşlar sütüm bu zamana kadar iyiydi aslında. Yani ayrandır, çaylar vs. destekliyorum. Ama 2 gündür azaldı gibime geliyor. Oğlum az emiyor, hızlı çekiyor. Mama vermedim hiç, ek gıdaya başladık. Emdikten sonra sağmaya başlayacağım. Sütünüz azalıp da sağarak çoğaltan var mı aranızda? Yani sağmak gerçekten çoğaltır mı? Ben de wollex elektrikli pompa var. 

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


Meryem_

Elektrikli pompa ile pompalamak sutu arttirmak icin etkili. Emziren cogu kadinda oluyordur sutun azalip cogalmasi, bunu dert etmeyin oncelikle. Sahsen ben de yasadim bunlari. Artik yasini gecmisken bazen acaba sut emmesi bitiyor mu derken sil bastan yapip sadece sut emdigi donemler dahi oldu. 

Ben en etkili emdigi saatleri hic atlamadan emzirir az emdigi seanslari kati gida ile desteklerdim. Ornegin yatmadan once, sabah uyandiginda muhakkak doyana kadar emzirirdim, kati gida diger emzirme seanslarindan sonra verirdim. Eger sutunuz varsa bu yasta kati gida sadece bebege yiyeceklerin dokusunu ve tadini tanitmak icin veriliyor sonucta, oncelik sutunuzden faydalanmasini saglamak olsun. Sutu pompalamak her zaman sut uretimini arttirmada etkili olmustu. 


Logos

Ben oğlum iki memeyide emdikten sonra gündüz muhakkak elektrikli cihaz ile sağardım ve faydasını gördüğümü gözlemlemiştim. Yaklaşık 3- 5 ay srası devam ettim çok sığ sağmaya.Ama yinede en en etkili şey bebeğin çok sık, uzun uzun, bol bol emmesi artırıyor sütü bana kalırsa.


sedalinci

sağmayı sevmedim göğüste deformasyon yapıyo mu ?


kurablyemm

Kızım 2aylık emmeyi bıraktı sütüm az olduğu için mama veriyordum şimdi tamamen bıraktı napabilirim emmesi için


Meryem_

Ben emzirme ve sagmanin goguste deformasyon yaptigini dusunmuyorum. Bebegim 9. aydan sonra bir memeden emmeyi tercih etti ve toplamda 26 ay emzirdim. İki meme arasindaki fark cok fazlaydi. Emmedigi memenin dokusu ve dolgunlugu emdigi memeye gore daha sikiydi diyebilirim. Emzirme ve pompalama bittikten sonra emdigi memenin diger memenin formuna gecmesi zaman aldi fakat su an hic bir fark yok. Sadece zaman gerekli yani. Tabii emzirirken oldukca agir olabilecekleri icin duzgun sutyen kullanimi deformasyonun onune gecmek icin gerekli bence.Meryem_

Begumsu,

Emzirmeye yeniden baslayabilirsin. Sut gelmesi icin pompalamak cok faydali. Nurturia'da Sorular kisminda emzirme, anne sutu vb. anahtar kelimeleriyle arama yaparsan epey faydali bilgiye ulasabilirsin. Ozellikle Fistikcik isimli kullanici arkadasin verdigi bilgiler cok iyi. Tavsiye ederim.


m_eymen

O kadar çok istiyorum ki uzun uzun emmesini. Ama doğduğundan beri hep kısa emdi. kilosu, gelişimi çok iyi çok şükür. Sağmayı deneyeceğim bakalım bugünden itibaren. Aslında 2 ay önce de aynı şey olmuştu. 2 gün böyle azalır gibi olmuştu sonra tekrar eskiye döndü.


sLnKA

Merhaba

Neden sutunuzun azaldığını düşündünüz?

Bebek az emıyor diye mı? Belki artık daha kısa sürede cok emebiliuirdur.

Ama

Yine de eğer aklınızda boyle birşey var her emzirmeden sonra sagma yapın. Üçe bese takılmayın, ne çıkarsa sagın.

Anında degil ama zamanla sütun artmasına yardımcı olur.

Onun dışında ek gıdalara geçdiyseniz kesinlikle bir yudum/lokmadan öteye geçmeyin. Ve onu da emzirdikten sonra verin.

Gelişimi iyi diyorsunuz demek ki sutunuz yeterli. Emzirmeye devam ettiginiz sürece de boyle devam eder.

@begumsu

Bebeğiniz neden bıraktı emmeyi? Sut mu azaldı? Mamanın yanımda mutlaka emzirmeye de devam edin. Az cok demeyin mama vermeden once her seferinde memeye tutun emzirin. Pompaniz Basra her emzirmeden sonra sut sagın.

Burda emzirmeye donmeyle ilgili pek cok soru/cevap/yazı var. Arayıp onları okuyabilirsin.

Vazgeçme.kurablyemm

Zaten sütüm ilk zaman da azdı 5.günü dr pımoayla hastanede sağdırdı 20cc idi mamaya başladık mecburen az da olsa verip mamayla devam ediyordum 2haftadır iyice bıraktı stresten sütüm artmadı sezeryanda süt az gelirmiş yaşumda 44 tüp bebek ti tüm olumsuzluklar üstüste geldi iyi beslenemedim eşimlede sorunlar vardı artmadı azaldı hatta yinede azda olsa vermek istiyorum yazılanlara bakayım teşekkür ederim fikirleriniz için


cemiska

Aynı şeyleri ben de yaşadım. Doktorum memeden sonra biberonu alıyorsa doymamıştır derdi ama doğru değil.bizim bebeğimiz çok obur olduğu için alıyordu biberonu. Mama verince çok fazla kilo aldı, hemen bıraktık. Emzirdkten sonra mutlaka sağın, bebek sonuna kadar çekmiyor sütü bazen. Sağdıktan sonra daha iyi doluyordu göğsüm. Sakın pes etmeyin, stres yapmayın, artar sütünüz.Cevaplamak için Üye ol