Büyüme atakları hakkında

nurturia soruyor: 4

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


poseidon

buyume ataklariyla ilgili elidmeki kitapta ataklarin 14. aya kadar surdugu ne zaman ve nasil olacagini yazmis ben de ozetleyip cevirebildigim kadar cevirdim benim de 5 aylik bir oglum var bu ataklarin zamanini bilmek iyi oluyor ;)  http://sudagidan.blogspot.ch/2012/10/bebeklerde-buyume-ataklari.html


harikademir

Büyüme atağı hakkında en verim aldığım kitap wonder weeks. amazon.com'dan getirttim. Türkçesi yok ingilizce.  o evrelerden biz de geçtik. benim kızım da kolikti. ve zor geçiyordu ama kitapta yazanlar çokişime yaradı. O atakşarda ne yaparak daha kolay atlatabilirsiniz özetle aşağıda yazdım.


11. hafta ile 12. haftada bir atak var bir de 14-19 hafta arasında bir atak daha var.

11-12 hafta atağında yapabilecekleriniz:

bebeğinizle sık sık konuşun.
1-onun el becerilerini geliştirebilmesi için göz hizasında hafif minik oyuncak ya da objeler tutun. onları almaya çalışmak için uzanmasına izin verin.
2- birşey yapmaya çalıştığında onu cesaretlendirin ve takdir edin. Birşeye uzandığında ya da sese tepki verdiğinde aferin vs diyin.
3- yataga ya da yumuşak bir yere yatırıp yavaşça sağ ve sola döndürün. böylece dönmeyi öğrenmeye çalışacak ve dönebilmek için cesaretlenecektir.
4- bebeğinizin görmesi, dokunması ve duyması için farklı ortamlar deneyin. mesela camdan bakıp ağaçları anlatın. eline farklı kumaş, peluşi havlu, plastik gibi malzemeler verin.


14-19 haftada yapabilecekleriniz:

1- artık yuvarlanmayı öğrendi arada yatakta yavaşça yuvarlayarak şarki soyleyerek oyun oynayın
2-arada çıplak kalmasına izin verin. boylece vucudunu tanıma fırsatı olacak ve mutlu olacaktır
3- Oyun halısına koyun ve oyuncaklarla ilgilenmesini sağlayın.
4- bebeğinizin eline küçük ama ilgili çekici şeyler verin. mesela yıkanmış soyulmuş bir havuç. ya da renkli parlak küçük bir top. elindeki objeleri ilgiyle inceleyecek ve mutlu olacak
5- bebeğinizin ilgisine göre hareket edin. müzik sesinden hoşlanıyorsa kucağınıza alın birlikte dans edin. konuşmaktan hoşlanıyorsa onunla konuşun. farklı yüz mimikleri yapın. şaşırma, gülme gibi
6- vucüt parçalarının göstererek soyleyin. elin ayagın gibi
7- bol bol ce-eeee oynayın.neretva

Bol bol emzirin. Yeterli kaloriyi alıp bedensel ve zihinsel atağı yapınca bu söylediğiniz durum geçecek. Genelde 1 hafta kadar sürüyor. Bazı bebekler bazı atakları daha zor veya kolay geçiriyorlar. Bizim en zor ataklarımız 6. hafta ve 6. aydı. Wonder weeks sitesinde indirilebilecek bir takvim var. Yararı şu: iki hafta sonra atak gelebilir gibi görünüyorsa kendinizi hazırlıyorsunuz. Ya bu çocuk uyuyordu daha dün bugün ne oldu diye delirmiyorsunuz. Bir de ben seyahatlerimizi ona göre ayarladım ve epey rahat ettim.


tubish36

merhaba. benım oglum 9 ayı bıtırdı.vede cok fazla aglamaya basladı.ozellıkle aksam yemeklerınden once. doktorumuza goturduk ancak hıcbır problemı olmadıgını soyledı. wonderweeks ı duymustum ama acıkcası ıncelemedım hıc. acaba bu aralarda onundamı bır buyume atagı var.yardımcı olabılırmısınız.Cevaplamak için Üye ol