Meme emmeden kendi kendine nasıl uyumaya alışabilir, bana bağımlılığı nasıl azalır?

belisq soruyor: 2

Merhaba sevgili anneler. Ben aşırı ilgi bekleyen bebeğim yüzünden fazla aktif olan bir üye değilim maalesef. Daha doğduğu günün gecesi sabaha kadar meme emip doğru dürüst uyumadığı için beni hiç uyutmamış ve devamındaki 7 ayda da neredeyse bu minval üzere devam etmiş bir bebeğim var canı sağ olsun. Aslında bu durum en son isteyeceğim şeydi, danıştığım bütün doktorlar ne zaman isterse emzirmemi söyledi ama emzirirken de uykuya dalıyordu bu yüzden bir uyku rutini ve meme emerek uyuma dışında bir uyku ritüeli yok. Sallanmaktan, yalancı emzikten, biberondan, mamadan nefret ediyor. Çok nadir (2-3 kez) baba göğsünde başını dayayıp uyuması dışında meme emmeden uykuya dalmışlığı yok. Durum böyle olunca gece ve gündüz uykularında çok sık uyanıp meme emmeden uyumuyor daha doğrusu o hemen meme ağzında dalıyor artık ben de ne zaman memeyi kurtarırsam o zaman yatabiliyorum. O yüzden hiç dinlenemiyorum, hep yorgunum, hep uykusuzum. Doğduğundan beri kendi yatağında yatıramadım çünkü gece defalarca emziriyorum. İkimiz Sears çiftinin önerdiği gibi güvenli bir şekilde, çift kişilik yatakta beraber yatıyoruz, babamızsa ayrı odada. Kendi başına uykuya dalması için yatağına yatırıp konuşmayı, ninni söylemeyi filan denedim ama o kadar ağladı ki dayanamadım. Ayrıca o kadar kucak kuşu ki mama sandalyesi veya ana kucağı gibi zımbırtılara 10 bilemediniz 15 dakikadan fazla tahammülü yok. Bana aşırı düşkün. Ek mama sürecimiz de kör topal gidiyor, mama-muhallebi, peynir, yumurta sevmiyor. Çorba, yoğurt, ekmek, meyve, salatalık seviyor ama bunları da her daim aynı istekle yemiyor. Hadi ben evdeyken idare ediyordum ama ücretsiz iznim bitmek üzere, henüz bakıcımız yok, annemle deneyeceğiz. Bu upuzun durum açıklamasından sonra sizlerden ricam bu tür bir tecrübe yaşamış olanlardan belki bir yardım tavsiye filan alabilmek. Bebeğimin ben olmadan da ve meme emmeden de uyuyabilmesi için, kucak bağımlılığını yenebilmek için neler yapabilirim? İnşallah bana yardımcı olabilirsiniz, o kadar çaresizim ki…

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


umutarzu

Merhaba, ben de oğlum 4 ayını doldurduğunda çalışmaya başladım ve durumumuz aşağı yukarı sizinki gibiydi. Kucak bağımlısı bir oğlum vardı ve biberon-emzik de almıyordu. Hatta o kadar kucakçıydı ki, tuvalete defalarca onunla gittiğimi vs. bilirim.

İşe başlamaya yakın aldı bizi de bir düşünce; çocuk sadece memede uyuyor(uyursa o da), üstelik ek gıda filan da almıyor, bir de üstüne üstlük biberonu kesinlikle kabul etmiyor. İşte geçirdiğim ilk günü siz tahmin edin...

Ne yaptık;

-Annem ve kayınvalidem bebeğe ortak bakacaklardı, bu yüzden bana aşırı bağımlılığını kırmak için 1 hafta 10 gün öncesinden anne-babaanne sürekli ben işe gidiyormuşum gibi geldiler. Uyutmayı veya beslemeyi başaramadılar ama en azından onlara alıştı, arada bir benim kucağımdan inmeyi kabul etti. 

-İşin ilk gün biberonu asla almadığı için kaşıkla beslemeye çalıştılar, oğlum çoğunu tükürdü, kalan sağlar bizimdir dedik, Neredeyse bütün günü uykusuz geçiren bir çocuktu ama yine de salıncakta sallayarak ve uykuya dalmasına yakın emzik vererek( uyanıkken almıyor) uyutmayı başardılar.

-İkinci gün, çok kısa süreli de olsa biberonu kabul etti ama ağırlıkta kaşıkla süt içirdiler.

-Üçüncü gün bütün sütünü biberonla içti ve sallanarak uyudu.

:)

Bu süre içinde ben annelere, ağlarsa sakın bana söylemeyin, dayanamam demiştim. Sonra da ağlıyor siz bana söylemiyorsunuz diye daha çok takılmıştım:) Ama oğlum benden daha çabuk alıştı diyebillirim. İlk 1-2 ay eve gelir gelmez emiştik, koklaştık, hasret giderdik uzun uzun. Bir de ben maksimum 4 te evde oluyordum. Şimdi de 5 te oluyorum. Umuyorum sizin de en azından bir süre erken gelme imkanınız vardır. 

Onun dışında kucak durumu keyfine bağlı, keyifli mutlu bir günü ise kucak istemiyor, yerde onun için yaptığımız alanda uzun süre kendi başına oynuyor. Tatsız bir günü ise yine kucakta ama buna da şükür diyoruz.

Gece emmelerimiz hala var ama ben bu noktada iyi ki var diyorum çünkü zaten bütün gün memeden mahrum, en azından gece doysun. 

Son olarak 4 gün öncesine kadar biz de sizin gibi babayı kanepeye göndermiş ve beraber uyuyorduk. Uykunun en derin yerinde oğlanı yatağın ucunda tepe üstü düşmek üzereyken yakaladığım an beşiğine koydum(her tarafı çevrili olmasına rağmen).Şu an bu durumu da atlattık gibi görünüyor. Askere gidene kadar yatağımızı ayıramayacağımızı düşünmeye başlamıştım ama bir anda oluverdi kendiliğinden:) Gerçi hala gecenin büyük kısmını onun beşiğinde geçiriyorum ama eninde sonunda yatağıma dönüyorum.

Çok uzattım, siz daha şanslısınız, ek gıdalar var, bebeğiniz daha büyük ve oyalanabilir bir ayda şu anda. Kolaylıklar diliyorum.


belisq

çok teşekkür ederim Umutarzu cevabınız için, o kadar umutlandım ki inşallah ben de işteyken kızım oğlunuz gibi durur... sevgilerimle.Cevaplamak için Üye ol