OĞLUM GECE UYKUSUNDA ÇOK SIK AĞLAYARAK UYANIYOR

fadis soruyor: 10

Oğlum saat 20:30-21:00 gibi gece uykusuna yatıyor (gündüz toplam 2 saat uyuyor ) sabah saat 06:30-07:30 gibi kalkıyor. Gece uykusundan önce saat 19:30-20:00 gibi akşam yemeğini yiyor. Saat 00:00 da gece sütünü uykusunda içiyor fakat saat 03:00 te ve 05 gibi iki kez uyanıyor, su veriyorum içiyor bazen su da içmiyor, bazen çabuk, bazen zor tekrar uykuya dalıyor kucağımda. Hep ağlayarak uyanıyor. Oğlum ayın 18 inde 14 aylık olacak hayırlısıyla, daha küçükken saat 03 gibi bir süt daha veriyorduk uykusunda ama artık büyüdü. Gün boyunca daha güçlü yemekler yiyor ve gece sütü de var. Acaba acıktığı için mi ağlayarak uyanıyor, yoksa benim bilmediğim bir bir yaş sendromumu var. Kucağıma aldığımda hemen susuyor, sanki biraz önce bağıra bağıra ağlayan o değilmiş gibi. Ne yapmalıyım, gece deliksiz uyumasını nasıl sağlarım, yoksa erken mi yatırıyorum çocuğumu, uykusu kandığı için mi uyanıyor? 

Benim gibi bir tecrübe yaşayıp, çözüm üreten varsa arkadaşlar tavsiye istiyorum.

Bu soruyu cevapla


24 Cevap


lugesya

bizim de uyku saatimiz 21:00-21:30 gibi ve akşam yemegimiz de en geç 20:00 de yeniyor. geceleri de 2-3 defa emmek için uyanıyor. Acaba diş çıkarma durumu olabilir mi ?


julide

benim kızım 7 aylık. artık delirmek üzereyim. işe başladığımdan beri geceede 5-6 kez uyanıyor ve emmeden uyumuyor. genelde ağlayarak uyanıyor. sanırım emmeye alıştı. ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. yoruldum artık


fadis

8. dişi yolda, uyumadan önce diş fırçasına jel sürüyorum ve bir güzel kaşıyoruz damağını, uyanması bana her zaman diş gibi gelmiyor pek. Ağlaması sanki odasında yalnız olduğunu hissetmesiyle alakalı gibi. Çünkü bu sabah saat 05 te ağladığında kucağıma aldım ve yatağıma götürdüm, yanımda uyudu bir güzel ama kesinlikle bir alışkanlığa dönüşmesini istemiyorum. Uyunacak yerin kendi yatağı olduğunu unutturmamak lazım.


calemity

bu konuda bende yaralıyım..gece 5-6 kez uyanırsa bu gece iyi uyudu diyoruz

üstelik artık 10da yatırıyorum ama değişen bişey yok emmeden uyumuyor 
alışkanlık oldu sanırım


lugesya

Julide merhaba, benim kizimda o donemlerinde geceleri 5-6 kere uyanirdi. Emziren bir anne olduğun/çalışan bir anne olduğun için bu durumu yaşıyorsun. Zamanla gece uyanmalari yavas yavas azalıyor. Emmeye alışmak diye bir şey yok ki sütün olduğu müddetçe emecek, emmeli :)fadis

Peki gece ağlamalarında yanına gitmeme konusunda ne diyorsunuz? Her ağlamanın bir sebebi yok mudur? Okuduğum bazı kitaplarda yanına gitmeyin uykuya kendi kendine dalsın deniliyor ama ben ağlamasına dayanamıyorum hemen koşturuyorum. Bazen o kadar yorgun düşüyorum ki.


lugesya

Fadis,
benim kişisel tercihim bana bağımlı değil  ama bana bağlı olmasından yana. Uyandığında beni görmeli/yanında olduğumu bilmeli/nefesimi hissetmeli. 3 yaşına kadar da bu şekilde olmalı düşüncesindeyim. Tabiki doğrusu budur demem ama kişisel tercihim bu şekildedir. Bende geceleri çok uykusuz kaldım ki çalışan anne olunca ( gerçi ev hanımı annelerde çalışan anne kadar çalışıyor aslında ayırım yapmamalıyım )  1 gr uykunun bile ne kadar kıymetli olduğunu biliyoruz . Ama ebeveyn olmak/olabilmek böyle bir şeylerden de geçmek demek diye ben kendimi hep şarj ettim. Yani dedim ki bu çocuğu dünyaya getirmeye ben karar verdim bana en çok ihtiyacı olan bu donemde 0-3 yaş onu hiç bensiz bırakmamalıyım imkanlar çerçevesinde.. 


lugesya

fadis, bebegi aglatmaya da cok karşıyım agladıgında mutlaka yanına gidilmeli/kucaga alınmalı dıye dusunurum. gerekıyorsa onun odasında uyuyun derim.fadis

Haklısın luugesya, yapamıyorum zaten, bitiveriyorum yanında, kucağıma alıp bağrıma basınca da bir başka oluyorum. Tabi ki çocuklarımızda bir güven oluşması lazım, her zaman yanlarında olduğumuzu bilmeliler. İş yerinde bazen performansım düşüyor ama telafi ediyoruz artık.


julide

zati ağladığında yanına gidip emzirmezsem tamamen uykusu açılıyor bu sefer iki saat uyumuyor. hem zati ne kadar isyan etsem, çok yorulsam da "lugesya'ya katılıyorum. 0-3 yaş bebeğin kendine değil anneye-babaya güvenmeyi öğreneceği dönem deniyor.Cevaplamak için Üye ol