OĞLUM GECE UYKUSUNDA ÇOK SIK AĞLAYARAK UYANIYOR

fadis soruyor: 4

Oğlum saat 20:30-21:00 gibi gece uykusuna yatıyor (gündüz toplam 2 saat uyuyor ) sabah saat 06:30-07:30 gibi kalkıyor. Gece uykusundan önce saat 19:30-20:00 gibi akşam yemeğini yiyor. Saat 00:00 da gece sütünü uykusunda içiyor fakat saat 03:00 te ve 05 gibi iki kez uyanıyor, su veriyorum içiyor bazen su da içmiyor, bazen çabuk, bazen zor tekrar uykuya dalıyor kucağımda. Hep ağlayarak uyanıyor. Oğlum ayın 18 inde 14 aylık olacak hayırlısıyla, daha küçükken saat 03 gibi bir süt daha veriyorduk uykusunda ama artık büyüdü. Gün boyunca daha güçlü yemekler yiyor ve gece sütü de var. Acaba acıktığı için mi ağlayarak uyanıyor, yoksa benim bilmediğim bir bir yaş sendromumu var. Kucağıma aldığımda hemen susuyor, sanki biraz önce bağıra bağıra ağlayan o değilmiş gibi. Ne yapmalıyım, gece deliksiz uyumasını nasıl sağlarım, yoksa erken mi yatırıyorum çocuğumu, uykusu kandığı için mi uyanıyor? 

Benim gibi bir tecrübe yaşayıp, çözüm üreten varsa arkadaşlar tavsiye istiyorum.

Bu soruyu cevapla


24 Cevap


fadis

Bu arada söylemeden geçemeyeceğim. Sabah erken saatlerde 5-6 gibi ağlayarak uyandığında hemen kucağıma alıyorum, uyumakta zorluk çekerse cup bizim yatağa, inanır mısınız saat 8'e kadar deliksiz uyuyor, bir eli benim yanağımda bir eli babasının yanağında. Allah'ım ne tatlı bir his bu, yumuşacık mis gibi bebeğim uykusunda da çok tatlı.


GulcanDeniz

Fadis, cok sevindim birlikte tatlı uykulara dalmanıza... Kuzucuk kokunuzu alarak, size dokunarak ne güzel uyumuş...

Bir de böyle paylaşımlar sahiden önemli, zira eskiden geniş ailelerde, avlu içinde, vs büyütülüyormuş çocuklar.
Dolayısıyla hem annenin yükü azalıyor, hem de görümce, elti, kardeş vs'nin yaşadıklarına tanıklık edildiğinden daha kolay atlatılıyormuş her şey.

Ama şimdi apartman katlarında, yalıtılmış çekirdek ailelerde durum daha zor.
Bu yüzden deneyim paylaşımlarını çok önemsemek gerek. Yalnız olmadığımızı, birçok kişinin benzer şeyleri (iyi ya da kötü) yaşadığını bilmek iç rahatlatıcı.

Bu yüzden hem burada yaşadıklarını, bilgilerini paylaşanlara hem de Nurturia'yı oluşturanlara çok teşekkürler...


Aysegul_Yagmur_Irmak

Fadis biz de aynı durumdayız. Çok erken saatte uyanır da geri karyolasına yatmak istemezse bizim yatağımıza alıyoruz. Mesela bugün de 11'e kadar uyuduk bir güzel. :) Alışmasından da korkuyorum gerçi ama bu da bir dönemdir sanırım. En azından her sabah olmuyor. ;)


xyzqw

fadis hanım,

bebeklerimiz hemen hemen aynı yaşta ben oğlum 13 aylıkken tüm yazdıklarınızın birebir aynısını yaşıyor ve artık tükenmek üzereyken bir gün radikal bir şey yapmaya karar verdim. emzirmeyi ve gece beslenmesini de bırakmak istiyordum çünkü sadece akşamları yatarken emiyor gündüz emmenin yanından geçmiyordu yani beni tamamen uyumak için kullanıyordu. 14 aylık bir bebekçocuğun hem gündüz çok iyi besleniyor hem de büyüme hızı belli seviyeyi tutturduysa gece beslenmesine bir gerek olmadığını düşünüyordum . gündüzleri kendi kendine uyumayı sonunda öğretmiştim ve sıra akşamdaydı. akşam banyo vb. gibi rutinlerinden sonra direk yatağa koydum ve biraz itiraz etmesine rağmen uyudu ve gece klasik saatlerinde uyandı o saatlerde de yine yatağından kaldırmadan ve biberon vermeden uyutmaya çalıştım (çok ağlamıyorsa kesinlikle yerinden kaldırmıyordum) ve inanamayacaksınız - çünkü ben inanamadım!- 3 gün sonra gece kendi kendini uyutmaya ve sonraları da neredeyse sabah kadar uyumaya başladı. hala bazen saat 5.30 krizlerimiz sürüyor.ama ben bunun sebebinin acıkma değil odasının ısısının 21 derecenin üzerine çıkmasına bağlıyorum. size kolay gelsin.
diğer yazışmalarda bahsedilen çocuğu kendi yatağınıza alma kısmında ben biraz tutucuyum hatta buna tamamen karşıyım. bu hem okuduklarımdan hemde çevremdeki arkadaşlarımın yaşadıklarından yola çıkarak çok kriz bir durum varsa onun odasında ama ayrı yataklarda yatmak şartıyla kalmanın daha doğru olduğunu düşünüyorum. elbette annemizle babamızla gençken yatmak istemiyoruz ama insan sadece bilinçüstü ile yaşayan bir varlık değil bilinçaltını da sağlıklı tutmak gerekli. 0-3 yaş arası çocuğa verilecek güven hissi uyanıkken sağlamak inanın daha kolay:)
Cevaplamak için Üye ol