domuz gribi

evren soruyor: 10

Domuz gribi aşısıyla ilgili neler düşünüyorsunuz, çocukların tümünün aşılanması gündemde. Benim kafam karışık.

Bu soruyu cevapla


46 Cevap


goksu

Haftaya pazartesi, carsamba veya cuma gunlerinden birini secip domuz gribi asisini olacagim. Biraz korkuyorum ne yalan soylim. Mevsimlik asidan sonra bile 2 gun hasta yatan biriyim , bakalim domuz gribi asisindan sonra neler olacak. Sonuctan sizleri haberdar ederim.


Meryem_

Hamile oldugumdan dolayi once mevsimlik grip asi olmam tavsiye edildi (ABDde yasiyorum) ve oldum. Bir sure gripmis gibi dolastim, normalde de cok kolay grip olurdum zaten. Ama su an salgin yuzunden etrafimdaki herkes grip ve ben sapasaglamim.
Dun de H1N1 asisini oldum. Sadece bir kirginlik var uzerimde, kolum dahi oteki asinin sebep oldugundan cok daha az agriyor.

Acalya, ZNG ve ben bloglarimizda ayri ayri H1N1 ile ilgili bilgiler vermeye calistik. Ozellikle Acalya'nin yazisindaki yorumlar da okumaya deger bence.


Meryem_

Basbakanin Turkiye'deki asilarla ilgili kafa karistirici ve dolayisiyla guvensizlik yaratan sorularini cevaplayan bir Radikal haberi vardi bugun:
"Sağlık Bakanlığı’nın domuz gribiyle mücadele için oluşturduğu Pandemi Kurulu’nun da üyesi olan Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Bakır, ABD ve Avrupa’da üretilen iki aşı arasındaki farkı şöyle açıkladı:
ABD’de insanlar aşı yaptırmaktan çekinmesin, psikolojik etkisi olmasın diye civa ve adjuvan koymadılar. Bu maddelerin olmadığı bir aşının koruyuculuğu daha az. Ayrıca koruma süresi de az. Oysa bir salgında aşının etkisinin daha yüksek olması istenir. Koruyucuğunu yükseltmek için adjuvan konuluyor aşının içine. ABD’deki aşılar yüzde 70-80 etki ediyor. Mevsimsel grip aşılarına benziyor. Halbuki bizim kullandığımız aşı yüzde 95 ile 99 arasında etkinliği olan bir aşıdır. Virüs mutasyona uğrayabilir deniyor ya, bizim kullandığımız aşı bunların bir kısmında da etkili."


Damla

İlk, Acalya'nın ve senin yazını okumuştum ve çok beğenmiştim. Diğer yazıda da civanın nelerde kullanıldığı anlatılmış. Ben bir kaynaktan civa miktarının yüksek olduğunu duymuştum. Üstelik bebeklere iki doz vuruluyor.

Türkiye'deki domuz gribi aşısındaki civa miktarı ile ilgili bilgin var mı?

Bunu yeni bir soru açayım, bu soru güncelliğini kaybetti, insanlar görmeyecek.


Meryem_

Civa konusuna firsatim olunca bakabilecegim. Turkiye'deki asilarla ilgili soyle bir aciklama yapilmisti; ABD ve Turkiye'deki asilarin farki kabaca anlatilmis:
Hurriyet haberi

"ABD'deki Domuz gribi aşılarının Türkiye'den farklılığı konusundaki tartışmalarla ilgili değerlendirmesi de sorulan Buzgan, bu ülkenin eskiden beri aşılar konusunda farklı bir ekole sahip olduğunu, AB ülkelerinden farklı bir strateji izlediğini belirtti.

ABD'nin aşı firmalarından adjuvansız, sadece antijen içeren aşı talebinde bulunduğunu anlatan Buzgan, DSÖ'nün ise pandemi sırasında tüm dünyaya yetecek kadar aşı temin edilebilmesi için firmalara adjuvanlı aşı üretilmesini önerdiğini, aşı firmalarının da bu yolu seçtiklerini kaydetti.

ABD'nin ruhsatlandırmada adjuvansız aşı yönünde eğilimi olduğunu belirten Buzgan, “ABD tercihini böyle yaptı, ama yine de ABD için yeterli aşı üretilemedi. Zaten ABD de adjuvan alıp stoklamıştı. Şu anda ABD'de aşı herkese yetmediği için, bu ülkede ruhsatı veren kuruluş olan FDA, adjuvanlı aşıya ruhsat vereceğinin sinyalini verdi” dedi.

AB'de ise ruhsatlandırmanın Avrupa İlaç Ajansı tarafından yapıldığını kaydeden Buzgan, İngiltere, Fransa, İtalya ve Almanya gibi ülkelerin de içinde yer aldığı Avrupa'da Türkiye ile aynı aşıların kullanıldığını söyledi.

Yan etki açısından diğerlerinden farkı bulunmayan adjuvanlı aşıların bir zorunluluk nedeniyle alınmadığını vurgulayan Buzgan, DSÖ, Avrupa İlaç Ajansı ve Avrupa Hastalık Koruma Kontrol Merkezi başta olmak üzere uluslarası kurumların bu konudaki fikirlerinin ortada olduğuna dikkati çekti.

Buzgan, “Bizim gibi hamilelerde adjuvansız aşıyı tercih eden İngiltere, Almanya gibi birkaç ülke daha var. Onun dışında diğer gruplara uygulanan aşılar tamamen aynı” dedi."
YesilAnne

Şimdi de domuz gribi mutasyona uğradı haberleri. Buyrun birde burdan yakın :( Tamam belki henüz ülkemizde değil ama bu yayılma hızıyla ha geldi ha gelecektir. Tam da aşılatmaya karar vermişken. Yapılan aşılar anlamsızlaşacakmış.
Eşim de bugün ilaç mümessili arkadaşıyla konuşmuş.Kendisininin bir bebeği var ayrıca eşi hamile ve aşı yaptırmayacaklarını söylemiş. ''Çok araştırdım, bir sürü doktor tanıdığa sordum,ayrıca hem eşimin kadın doğum doktoruna hemde çocuğumun doktoruna sordum; hepsi istisnasız aşı yaptırmayın dediler.Aşılanıp vücut daha bağışıklık kazanmadan önce(aşıdaki virüsle mücadele ediyorken ve yorgunken) domuz gribine yakalanırsak vücut çok daha dirençsiz kalır ve işte ozaman ölümcül olabilir. Aşılanmak buyüzden de çok riskli'' demiş. Kitubi'de Damla'nın ve sonrasında Hande'nin yazılarını okudum ve evet çok mantıklı kesinlikle katılıyorum. Geçenlerde( sağlık personeline aşı yapılmaya başlanılan ilk gün) tıp fakültesindeydik bebişi götürmüştük. İçerde bizim Tenten'in kilosunu boyunu ölçerken hemşireyle konuştum ,''aşıyı yaptırdım bile'' dedi. Hiç tereddüt etmeyin dedi. Sonrasında doktorla görüşmek için koridorda beklerken birkaç tane doktor ve hemşire topluluğunun konuşmalarına şahit olduk. Hemşirelerden biri doktorlardan birine şöyle bir soru sordu; '' Enfeksiyon Hastalıkları Bölümündeki Prof. Hocalar aşıyı yaptırmayacaklarını  söylüyorlarmış, çok riskli diyorlarmış,ne yapsak doktor bey yaptırmasak mı? '' Bunlarda Tıp Fakültesinden manzaralar.
Bu doktorlar ne yapmak istiyorlar okurken hepsi aynı temel ve teknik bilgileri almadı mı? Bizi depresyona mı itmek istiyorlar? Bu medya ne yapmak istiyor? Neden bu kadar gaza getiriyorlar, korkutuyorlar? Bizi isyana mı teşvik etmek istiyorlar?
Artık uykularım kaçıyor. Küçücük bir bebeğim var (herkes gibi), kalp hastası bir babam, bronşit bir annem var. Risk grubundasınız aşılanın diyorum. Dur bakalım kızım burda henüz kimse aşılanmıyor diyorlar(memleket). Memlekette ki akrabaları arıyorum, şu gripmiş şundan da şuna geçmiş deyip Allah bizi korusun diyorlar. Üstelik bahsettikleri insanlar her an görüştükleri insanlar. Domuz gribi aşısı ve varoşlar(Damla'nın yazısı) sınıfına mı giriyorlar?Hayır? Hepsi bilinçli insanlar, iyi yaşam koşullarındalar, iyi besleniyorlar.Peki neden bukadar rahatlar ya da teslimiyetçiler.
Ben mi çok abartıyorum? Kocaman bir offf çekmek istiyorum.Kafam hala çok karışık arkadaşlar.


ADA

Bu konuyla ilgili tamamen kafayı yemiş durumdayım. Dün biz de olmaya kızıma da yaptırmaya karar vermiştik, bugün yine kararsızız.Son 1haftadır hayatım kabusa döndü diyebilirim.Hem çok korkuyor hem de verdiğim hiçbir karardan emin olamıyorum. Şimdi mutasyon söylentileri çıktı bir de. Doktorumuz yaptırmayın diyordu, hafta sonu Ocak ' ta salgın çok artacak yaptırın dedi. Başka bir arkadaşımızın doktoru pnemokok aşısı da korur, sakın yaptırmayın demiş,risk almayın demiş. Anne olarak büyük sorumluluğum var fakat öyle çaresiz bir durumdayım ki. Bu karar niye bize bırakılıyor...ben doktor değilim sonuçta. Kim yol gösterecek bize ?Damla

Mutasyon meselesi ile ilgili olarak, mutasyona uğrasa bile aşının yararı olur diye düşünüyorum. Hani belirli bir yaşın üzerindeki insanlar benzer virüslerle karşılaştığından daha hafif geçirecek, risk grubunda değil diyorlar ya, o zaman bir de mutasyona uğradıysa sanki mutlaka olmak lazım gibi geliyor ama yanlış mı dşünüyorum acaba?


Ozge

Ya bu mutasyon haberleri nerden geldi size?

ha diyelim ki oldu bence mutasyona ugrasa bile asinin bir zarari olmaz...niye olsunki?
yesil anne demissin asiyi olmusken bir de mutasyona ugramis virusle vucut karsilasirsa zayif duser diye...valla bu kadar da ince dusunme derim ben, yoksa ciddden insan cok huzursuz oluyor...seni de cok iyi anliyorum (biz de ayni durumdayiz), ama bence doktorunla konus onun tavsiyelerine gore haraket et, yoksa cok kafa karistiyorlar Turkiye'de malesef....

Burda da (amerika'da) epey bir salgin olucak diyorlar, ocak subatta...hastaneler hazirlik yapmaya baslamislar...durmunuz cok ciddi degilse sadece doktorunuza gidin hastaneleri, acili mesgul etmeyin diyorlar...

Umarim bu kisi saglikli bir sekilde atlatiriz...Cevaplamak için Üye ol