domuz gribi

evren soruyor: 6

Domuz gribi aşısıyla ilgili neler düşünüyorsunuz, çocukların tümünün aşılanması gündemde. Benim kafam karışık.

Bu soruyu cevapla


46 Cevap


hande

ben bizim adımıza aşının işe yaradığını düşünüyorum. paranoya yapmadan sürekli dışardaydık ve sık sık hastalanan arkadaşlar oldu. ama biz kolay kolay hastalanmadık. Can bu kış 1 kere hastalandı ve 2 gün de tamamen iyileşti. Burnu bile akmadı.  babamız aşı olmaya gidecekken şu gün bu gün derken yaptıramadı ve evde normalde en az hasta olan babamız bu kışı en çok hasta olan, en önce hastalanıp en geç iyileşen olarak geçirdi. sonrada beni aşıya niye göndermediniz zorla diye hayıflanırken aşıyı ihmalden dolayı yaptırmadığını öğrenmiş olduk.

benim etrafımda çok zorlu domuz gribi vakkaları oldu. iş yerimde ve ailemde. hasta olanlar hastaneye yatıp günlerce antibiyotik iğneler bir yığın ilaçlar kullandılar. bunlar aşıdan daha masum ilaçlar değiller mağlesef.

birde işin psikolojik kısmı vardı bence ki bu da çok önemli. aşı yaptırmayanlar çocuklarını ve kendilerini eve kapattılar. insanlarla görüşmediler vs. 

bu bir karardı kesinlikle yaptırmama kararı alan insanlarada saygı duyuyorum ama kendi adımıza bizde  aşı işe yardı ve boşa gitmedi. iyikide yaptırmışız.


ADA

Aşıyı yaptırmayan herkese saygı duyuyorum , kendi risk algılayışları kendi kararlarıdır. Fakat yaptıranlara da saygı duyulmasını bekliyorum. Bu kadar tantananın içinde bir karar vererek aşı olduk. Sonrasında olan aşı olanlara oldu, vs. gibi yorumlar duymak garip geliyor bana. Ne oldu , ne olacak bize... hepimiz ölecek miyiz, felç mi geçireceğiz ... ispatlanan böyle bir yan etki mi mevcut.
Ben çok seviniyorum bu salgının böyle ucuz atlatılmasına, daha da büyümemiş olmasına.... ne mutlu ki abartılmış, daha çok ölüme, hastalığa sebep olmamış. Hiç de tüh boşuna olduk aşıyı demedim, ya da hahhayyt ben aşı oldum , kırılsın ortalık salgından haklı çıkayım diye düşünmedim.

Herkesin kendi kararıdır...ben o riski ne kendim ne çocuğum için alamazdım, bebeğim hastalansa ben içgüdülerime güvendim diyemezdim . Bu yüzden bilime güvendim ve pişman değilim.
Aşı zararlı safsatalarının tek bir sağlam , mantıklı kanıtına da ( komplo teorileri, hurafeler, vs. ) rastlamadım.

Herkesin hayat görüşü, bakış açısı, algılayışı farklı...saygı duymak lazım. İyi ki bu salgın büyümedi, belki de aşı olanlar sayesinde büyümedi, iyi ki biz aşı olduk.  

Hepimize kuzucuklarıyla birlikte sağlıklı günler , svg.


Ozge

Aynen size katiliyorum arkadaslar, biz de asi olduk, iyki de olmusuz...Eger olmasaydik o paranoya ile kafayi yerdim herhalde:) yani tercih meselesi tabiiki ben de asi olmayanlara saygi duyuyorum...
Evet yaa bilime guvenelim biraz;)


mucize

ozguranne, bu devirde de var böyle insanlar ve gülmekte de özgürsünüz tabi ki. Akıl bilim kalsın demedim, kimi zaman hissiyatım bunların önüne geçebiliyor dedim. "Use it or lose it" yani "ya kullanırsın ya da kaybedersin". Hislerimizin de böyle olduğuna inanıyorum ve kaybetmemek için kullanıyorum. Aşı olan ayvayı yedi demedim, olan aşı olanlara oldu dedim. Yani her ne olduysa, sonuçta siz iyimser düşünce sahiplerinin yarın öbür gün haklı çıkması beni daha çok mutlu edecek buna emin olun.

Bilimin pek çok alanda metalaştığı ve pek çok kişi tarafından metalaştırıldığı bir dönem yaşıyoruz. Kimsenin bir diğerinin yaptığı hareketi yargılamaya veya yadırgamaya hakkı yoktur. Ben de kimsenin aşı olmasını ya da olmamasını yargılamış ya da yadırgamış değilim. Evet benim görüşüme göre risk grubunda bile olmayan kişilerin aşı olması "olan aşı olanlara oldu" şeklinde kalemimden dökülüverdi, bu demek değil ki ayvayı yediniz, yandınız bittiniz. İyimser, komplo teorisi içermeyen görüşün haklı çıkmasını diliyorum.


ozguranne

Mucize,


Şöyle anlatmaya çalışayım. 

"Hissi kablen vuku" teriminin böyle bir tartışmada kullanılması bana göre gariptir. Dikkat ederseniz ben de aşı olanlar neden oldu, olmayanlar neden olmadı demedim. Her birey riski ve faydayı kendine göre değerlendirir. Verileri gözden geçirir ve kararı verir. Bazı bilim adamlarına güvenmeyebilirsiniz. Kapitalizmi eleştirebilirsiniz. Bütün bunları nesnel bilgilere ya da karşıt görüşteki bilimsel verilere dayandırdığınız ölçüde (eski yazılara bakarsanız aşı karşıtı görüşleri alıntıladığım Dr. Mercola yazıları gibi) kullandığınız dil tartışmaya açık olur. Aşı olanı, olmayanı yargılamak gibi bir anlam ifadelerimden çıkmıyor. Ancak yöntemi tartışmaya hakkım olduğunu düşünüyorum. 

Eğer bilime güvenmiyorsanız neye güvendiğinizi söyleyebilirsiniz. Siz hislerinize güvendiğinizi söylemişsiniz. Kendi bileceğiniz bir şey tabi, ama bunun üzerine rasyonel bir konuşma yapılamayacağını taktir edersiniz. 

"Bana öyle bir his geldi, böyle hissediyorum, o yüzden de inanmıyorum" gibi ifadeler malesef ülkemizde çok kullanılmakta olup her duyduğumda beni şaşırtmaktadır. Rasyonel tartışmalara temel olmamaktadır. Hisler sizin de bildiğiniz gibi özneldir. Bunun üzerinden tartışma yürümez. Umarım rahatsız olduğum noktayı anlatabilmişimdir.

Selamlar.


mucize

Yöntemi tartışmanızı anlıyorum. Ama her tartışılan konuda sadece rasyonel ifadeler kullanılır diye bir kural yoktur. Siz rasyonel bulduklarınızı dikkate alır, bulmadıklarınızı almazsınız. Hipokrat yemini eden her doktor nasıl Hipokrat'ı tanıyor diyemezsek rasyonaliteye inanan herkes de rasyonaliteyi tanıyor diyemeyiz. Neye göre rasyonel kime göre rasyonel bu da bir soru? Bilimsel bir konuda bile rasyonel ama her biri birbirinden farklı bir çok görüş ortaya atılırken, sadece rasyonalite-deterministik bir yaklaşım ne derece doğru bilemiyorum. Bu nedenle zaman zaman tereddütte kaldığım konularda bilgi ediniyorum ve bazen bu edinilen bilginin karar vermeme yetmediği durumlarda da hislerimi devreye sokarak bir karara varabiliyorum. Yani hislerim bilimin de akılın da önüne geçebiliyor ara ara.

"Bana öyle bir his geldi, böyle hissediyorum, o yüzden de inanmıyorum"... bu biraz espritüel bir yaklaşım olmuş sanırım özgüranne :) Ben bana öyle bir his geldi gibi bir yaklaşımı kastetmemiştim, hissiyatı farklı bir manada kullandım ama böyle anlamanız da doğal, her yüz ifademi her ses tonumu yazıya dökemiyorum. Rahatsız olduğunuz noktayı ben anladım ama siz de benim hislerimle hareket etmemden ne kastettiğimi anladıysanız ne mutlu bana. Anlaşılamadıysa da canımız sağ olsun. Güzel yarularımız sağlıkla büyüsün :)) Farklı düşüncelerin bir arada olması iyidir.

Sevgi ve selamlar.
Cevaplamak için Üye ol