birçok annenin sorunu iştahsızlık

gulcinozden soruyor: 7

artık aklımı kaybetmek üzereyim.Bir çocuk hiçbir öğünü,hiçbir yemeği,hiçbir yerde yemezmi?
çok iştahsız bi çocuk,yapmadığım yemek kalmadı.Önüne her çeşit oyuncak koyuyorum,tabakların içine su koyuyorum oynarken yesin diye,belki belki yer diye çizgi film açıyorum Kaşığı önünde gördüğü gibi herşeyden ilgisini kesiyor.O kadar yoruldumki günde kaç kere dışarı çıkartıyorum açık havada iştahı açılır etrafa bakarken yer diye bir türlü başaramadım.Bu sıralar azı dişleride çıkıyor bi yediği sade yoğurt vardı onuda bıraktı.kilo kaybettiğini farkediyorum.Gerçi kiliosundanda geçtim bişey yemediği için hiçbir vitaminide almamış oluyor hasta olmasıda yakındır.Minadex şurup kullanıyoruz onunda faydasını pek göremedim.
Bununla ilgili açılmış bir çok konu gördüm ama yine soruyorum arkadaşlar.Yemek yedirebilmek için farklı bir fikri olan,gerçek bir iştah açıcı bilen varsa lütfen yazsın.Çünkü oğlum hayatından çok memnun ama ben bu durumdan çok mutsuzum.

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


Ozlemdoruk

Kolaylıklar diliyorum. Benim kızımın 22 aylık ve kilosu 12 küsür. iştahsız bir bebekten daha zor olanı hem iştahsız hem de seçici bir bebektir. Kızım sadece 5-6 çeşitle besleniyor(pilav,makarna,tarhana,bulgur,bulamaç,köfte)..Bunları da bazen bazen yemiyor. Ben çok takmıyorum artık. Şükür ki sağlığı yerinde..


gulden_elifsu

gülçinözden..daha bugün bununla ilgili bir günc. yazdım..aynı sorunla boğuşuyorum,tahmin edersin ki sana verecek pek tavsiyem yok..sadece diş çıkarma döneminde gerçekten çok iştahsız oluyorlar,haklı olarak..şu sıralar kendi haline bırakman daha iyi olur sanırım..kızımda diş çıkarma döneminde sadece emerdi..


gulcinozden

arkadaşlar cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim.Bir çok annenin bu konudan muzdarip olduğunu görüyorum çözümüde bulunmuş gibi gözükmüyor.Konuyu açtığımdan beri biraz içim rahatlamış gibi sabırlı olmaya çalışıcam.Ondan önce bi arkadaşın hatırlatmasıyla demir eksiliğinde iştahsızlık şikayetinin olabileceğinide göz önünde bulundurarak kan değerlerine baktırıp (inşallah sebebi o olmasın),bi aksilik olmaması karşılığında da herşeyi oluruna bırakıcam.Israr ederek çocuğuma ve kendime çok zarar veriyorum.Allah hepimizin yavrularına sağlık versin.iştahsız,uykusuz bebek annelerinede sabır :) 


dennis

tüm önerilere katılıyorum. kızım 24 aylık ve 10,2 kg. doktoru ortalamanın altında olduğunu ama sorun olmadığını söylüyor (diğer gelişim öğelerinde sorun olmadığı için). konuyla ilgili yaşadığım sorunları ve benzer sorulara yazdığım cevapları nurturiada bulabilirsin. ek olarak söyleyebileceğim tek şey var. "bir süre yemek vermeyin - ısrar etmeyin, kendisi yer" taktiği için bir öğün yemek vermemek çok az bir süre. en az bir hafta boyunca çocuğa yemek yemesi için ısrar etmekten vaz geçmelisiniz. hala yemiyor ve kilo kaybediyorsa doktorunuza danışmalısınız. iki öğün hiç bir şey yemeyebilir, veya üç öğün veya dört öğün. çok çeşitli sebepleri olabilir bu durumun. ve carlos Gonzales'in "çocuğum (ya da bebeğim olabilir; hatırlamıyorum) yemek yemiyor" kitabını mutlaka okuyun.
sağlıklı günler dileğiyle...


ceyland

benim bebeğimden daha iştahsızı varmıdır diyordum :) pek de umursamıyordum.. ama parkta, oğlumdan büyük sandığım çocukların aslında bizden küçük olduğunu öğrendiğim zaman yemek yedirme sevdam başladı.. sinir sistemi hatalarımı gören doktorum bir düzen oluşturmam için sipraktin verdi. daha iyiyiz, tadına bile bakmadığı bazı şeylere ağzını açıyor.. yemek yedirirken artık ben de gerilmiyorum. hatta çoğu zaman bildiğin mutluyum.


Ozlemdoruk

ben de zamanında dennis gibi konu üzerine baya şey yazmıştım.
Anne olarak lütfen cok gerilmeyin cünkü cocuklar hissediyor ve iyice yemek düşmanı oluyor. Gerci benim böyle dediğime bakmayın. Sık sık mama sandalyesinden kovmuşlugum vardır sinirimden.Yemek yemeyen cocuk kilo veriyor ama enerjisinden de bişey kaybetmiyor.Kızım, 3 hafta önce tatildeyken 7 gün boyunca ağzına lokma koymadı. Hiç birşey yemedi.Bir hafta boyunca tek yediği sadece 1 paket kraker.  Hatta hastaneye yattı serum yedi..Tatilimiz berbat geçti ama kızım da çok eğlendi....


nadia

Gercekten ben de mı bı tuhaflık var bilmiyorum, kızımın istahsizligini asla sorun etmedim. Ben de yemek yemeyi sevmem ne var gayet de saglikliyim :) unutmayın etrafında yemek olan bı cocuk açlıktan ölmez :)
Cevaplamak için Üye ol