İnek sütümü yoksa devam sütümü?

pcbade soruyor: 10

Kızım 1 yaşında anne sütü ve sebze ,çorbayla besleniyo ama bu aralar gece emmek için çok sık uyanıyo. ek olarak gece süt vermek istiyorum devam sütümü yoksa inek sütümü vermeliyim?

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


birbebekannesi

Doktorumuz bize ve tüm hastalarına 2 yaşına kadar devam sütü önerdiğini söylemişti.


berlindenbirseda

birbebekannesi, biz sizin doktorunuzla hic anlasamazdik tanissak sanirim :)))

Ben devam sütünün cok gereksiz olduguna inananlardanim. Zaten bildigimiz inek sütünden elde edilen süt tozu, devam sütünün ana maddesi. Onun disinda cesitli mineral ve vitaminlerle zenginlestirilmis. Dengeli beslenen bir insanin ekstra vitamin mineral ihtiyaci yoktur zaten, (D-vitamini ve folik asit haricinde, o da belli durumlarda), pazarlama hileleri ile bizi multivitamin-mineral tabletlerine muhtac gosteren ilac sirketleri utansin. Dedigim gibi, dengeli beslenen insanlarda ama, onu unutmamak lazim.

Dogal süt dururken yapay bir ürün olarak devam sütü vermedim ben hic bunlar yüzünden.


kakamel

Linç tehlikesi mi? Hangi hakla demek yetmez, hangi mantıkla diye de sormak lazım. Devam sütü bence de tamamen bir safsata. 1 yaşından önce hadi tamam diyoruz, çocugun sindirim sistemi hassastır diye kabul edelim de 1 yaşından sonra bal bile yiyebilen çocuklara devam sütü vermek bana göre de tamamen mama sektörünün aldatmacasına kurban gitmektir. Ben 1 yaşına doğru günde 1 öğünü inek sütü, diğer öğünleri devam sütü vererek alıştırmaya başlamıştım bebeğimi. Hem vücudunu, hem de damak tadını hazırladım. Tam 1. yaş gününden itibaren de tüm öğünlerini inek sütü vermeye başladım. Büyüme grafiklerinde hep %90'lık dilimdedir. Yani normal gelişim gösteren, ekstra sağlık sorunları olmayan bir bebek için devam sütü tam bir safsata diye düşünüyorum.


nynnoa

Linç tehlikesi yaratanlar kendi huzurlu yalanlarıyla başbaşa kalabilirler. Kızlarım 3 ay emdikten sonra anne sütünü bıraktılar, doktorumuz 2 yaşına kadar devam sütü dedi, 9. aydan itibaren inek sütü verdim hemde doktorların aslaaaaaa, zinhar olmaz dediği açık sütlerden, güvendiğim inandığım kişilerden günlük aldım.

Herkes kendi içine sineni yapmakta özgür, tavsiye isterseniz eğer bulabiliyorsanız açık süt, bulamıyorsanız şişe günlük süt öneririm.


mustafamami

hiç vermedim devam sütü. gerçek inek sütü verdim. çok gereksiz gerçekten... nevinc

Mrb oğlum 12.ayin icinde aksamlari günlük pastorize sutle hazirlanan mamalar yapıyorum irmik vs ekleyip hem sute yavaş bir gecis yapıyorum sevgiler :)


msasa

7 ayliktan bu yana bebegim mama yemedigi icin donusumlu olarak pinar ilk adim devam sutu gunluk inek ve keci sutu aralarinda pek bi fark oldugunu dusunmuyorum. Surekli ayni sutu icmiyor cunku bi sure sonra degistirmem gerekiyor. Mama bana da biraznticari kaygi tasiyor gibi geliyor acikcasi icerigine de pek guvenmiyorum. Herkes icine sineni verir ama mama icse 1 yasina kadar mamayla devam ederdim yine de. Dr umuz da turgut ozal uni de prof hangisini icerse onu ver dedi


guta

Ben 1 yaşından sonra günlük inek sütüne geçtim direk. Doktorumuz da devam sütüne gerek olmadığını söyledi. Bence de hiç gerek yok._cilerman_

Bir yaşından sonra kahvaltıda inek sütü vermeye başladım. Devam sütü hiç vermedim. Bana ticari bir ürün algısı yaratıyor.


homemaker

ben devam sütünü kullandım 2 yaşına kadar. inek sütünü yanımda taşıma zorluğu ve şişelenmiş sütlerin su bazlı görüntüsü yeterli faydayı sağlamayacağı kanısı uyandırdı bende. devam sütünün içeriğindeki vitamin ve mineraller bakımından eksiksizliğine güvenmiştim ben de...Cevaplamak için Üye ol