5 yaş çocuğu tuvalet (kaka) temizliğini kendi başına yapabilir mi?

aycasurul soruyor: 9

Dün oğlumun okulundaki müdüre hanımla konuşurken, daha önce hiç düşünmediğim bir konu aklıma takıldı.

Oğlum tam 5 yaşında. 6 yaş grubu hazırlık sınıfına gidiyor. Okul müdüresi çocuklardan bazılarının kaka sonrası temizliği yardımsız tek başına yapabildiklerini söyledi. Bizim de yavaştan alıştırmamız gerektiğini ekledi. Zaten 1. sınıfa geçtiğinde çocuklar kendi temizliklerini kendileri yapacakmış.

Çişini kendi yapıyor, temizliyor, ellerini yıkıyor vs. Bize hiç söylemeden hallediyor zaten. Bunun için yeterince büyük. Ama kaka sonrasında poposunu ben yıkıyorum. Aslında oğluma söylesem yapabilir ama oraya buraya bulaştırmadan temiz bir şekilde halledemez diye düşünüyorum.

O yaş grubu çocukları olan annelerin deneyimlerine ihtiyacım var:)

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


SimgeAda

merhaba;

kızım 1 senedir yaklasık tuvalet temızlıgını okulda kendı yapıyor. büyük tuvaleti için okulda destek verıyorlar ama sanırım bu sene o da kalmayacak. aksamları evde yıkayarak mutlaka temızlıyorum. evde de bazen bana haber vermeden gırıp temızlenıp cıkıyor . içime siniyor mu? hayır.. çünkü kız cocugu ve cok sık pişik oluyor. ama zamanla temızlıgı tam olarak ogrenecek dıye kenardan destek vererek devam ettırıyorum. 


yaseming99

mutlaka özellikle okulda kendisi yapmalı, çünkü 'orası kendi özel bölgesi ve kimse dokunmamalı' mesajı verilmeli diye biliyorum ben. bizim anaokulu öğretmeni böyle yönlendirdi bizi. Sadece anne baba doktor dokunabilir, öğretmenler dahi dokunamaz.


nilayefe

benimde oğlum hala kendisi yapamaz kaka sonrası temizliğini. çiş yaptıktan sonra sıkıntı yok halledebiliyor ama diğer olaydan sonra yardımla temizleniyor. anaokuluna gidiyor bu sene ve ilkokula başladığında sanırım öğrenmiş olur. zamanla öğrenecekler


biranneikiyavru

benim kızım uzun süredir canı isterse kakasının temizliğini kendisi yapabiliyor ama bazen çişi için bile beni çağırıyor. Taharet musluğunu kullanarak yaptığı için pratik oluyor. İyice de kurulamasını söylüyorum, bir sürü tuvalet kağıdı harcıyor ama bir şey demiyorum.

Ev dışında kaka yapmayı pek sevmiyor. Dışarıda tuvalete de ben oturturum, çişini kakasını da ben silerim. 
2 yıl tam, 2 yıl yarım gün toplam 4 yıl kreşe gitti, bu 4 yılda kreşte yaptığı kaka sayısı beşi geçmez herhalde. onda da hep yardımcı oldular.  Şimdi anasınıfına başladı, herhalde yine yapmak istese yardımcı olurlar. Aslında yaş olarak tuvalet olayını tamamen kendileri yapabilecek yaştalar bence. Eli arkasına rahatça ulaşabiliyorsa ilk zamanlar müdahale etmeden gözlemleyip yapabildiğine emin olduğunuzda kendine bırakabilirsiniz. Ben de musluksuz nasıl temizleyebileceğini göstermek istiyorum da henüz fırsat olmadı.aycasurul

Çok teşekkürler arkadaşlar.

Yazdıklarınız yol gösterici oldu benim için. Pratik yapmaya başlamalıyız sanıyorum.


iflah_olmaz

vallahi benim oğlum 3.5 yaşında bile değil henüz.çişini gider klozeti açar kendi yapar.pipisini de tuvalet kağıdıyla siler sifona basar:-))sonra elini sabunlar.ama kakasına hala birini çağırır klozete oturmayı becremiyo biraz yüksekte kalıyo.işi bitince de çağırır anneeeeeeeee bittiiiiiii diye:-))önümde eğilir poposunu ben silerim.henüz sizinkilere göre çok küçük tabi belki 5 yaş civarı kendi öğrenir silmeyi:-))


esmiragul

kızım beni çağırır ,poposunu silmek için.kreşte ıslak mendil ile siliyormuş öğretmeni,evde bazen kendisi ıslak bez ile siliyor


etheloz

evet arkadaşımın kızı 3.5 yalında kreşe gidiyor ve kendisi temizlenebiliyor şahitim valla tuvalete kendi gider adaptör de taburede kullanmıyor, taharet musluğunu açıyor kullanıyor ve ellerinide yıkıyor 5 6 yaşına dek bayada rahat yapar bu ailenin yaklaşımıylada alakalı belki çokgüzel öğretmişler okuldada diyorlar artık çocuklarınız özbakımlarını kendileri yapabilir ve buna teşvik ediyorlar 5e kadar ustası olurlar


rikoksal

bencede yapabilir 5 yaşında


Cevaplamak için Üye ol