Geç konuşma

bakbulut soruyor: 5

Merhaba,

3 yaşındaki erkek yeğenim birkaç basit kelime dışında başka birşey söylemiyor.Aile hekimi bir uzmana götürmemizi söyledi.Çocuk nöroloğuna mı yoksa çocuk psikiyatristine mi götürmemiz gerekiyor.Deneyimlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.Teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


nilinmasali

kuzenimin bebeğindede benzer bir sıkıntı vardı ,pedagog önce işitmeyle ilgili bir probleminin olup olmadıgını tespit etmelerini sonrasında böyle bir sıkıntı yoksa konuşma terapistine yönlenmelerini önermişti bildiğim kadarıyla..

 


ozlemdevrim

Çocuk psikiyatristi daha uygun olur diye düşünüyorum..


SelmaOnurEmre

Dr Kadir Tuğcu "sağır ve dilsiz" vardır sadece "dilsiz" yoktur der. Dolayısıyla işitmede bir sorun yoksa 4 yaşına kadar beklemeli diye biliyorum. Ama tabii bu arada bazı önlemler alarak. Mesela Tv hayatından tamamen çıkarılacak, bol bol kitap okunacak, masal anlatılacak, işaretle anlatmaya çalıştıkları anlamazdan gelinecek vs.


turuncu29

aynı sorun bizdede var.çocuk nörolojisi ve çocuk psikolojisi.ben akdeniz tıpta götürmüştüm.birşey diyemediler. şimdi hacettepe tıpta banu anlar hocaya götürücem. cocuk nörolojisi. daha sonra o yönlendirir sanırım. allah herkese şifa versin umarım bir şeyleri yoktur meleklerin.başka doktor önerisi olna varmı?


bakbulut

Merhaba

Yegenim artik cok guzel konusuyor.

Dr. Erkek cocuklarinda 5 yasina kadar konusma problemi yasanmasi normal demisti ( zeka ,agiz ve dil anatomisinde sorun yoksa).

Cocuk noroloji ve cocuk piskiyatra Yonlendirmesine gerek kalmamisti .

Size de acil sifalar dilerim.

Tesekkurler.Cevaplamak için Üye ol