Kendi kendine hiç oyun oynamıyor

Aysegul_ soruyor: 10

oğlum doğunca 2 yıl ücretsiz izin almıştım. biraz bunun psikolojisiyle -izni oğlum için aldım o zaman onunla çok vakit geçirmeliyim birebir ilgilenmeli oyun oynamalıyım gibi bir psikolojiye büründüm ve sanırım o da bu şekilde alıştı. bakıcımız da ev işi yapmadığından o da sürekli akşama kadar onunla ilgileniyor, oynuyor onun da etkisi oldu tabi. yanında biri olmadan asla oynamıyor - 5 dk bile. tuvalete bile gitsem oyunu bıraktım diye ağlıyor. akşam işten gelip o yatana kadar sürekli eşimle bölüşüyoruz. benim işim varsa o, onun işi olunca ben devralıyorum, sürekli bilfiil oyun oynuyoruz. tamam bir yandan güzel ama hem işlerimiz çok aksıyor. hem de o yatana kadar hiç dinlenemiyorum. o oynarken yanında koltukta oturayım ona da razıyım ama onu da kabul etmiyor.
bazen düşünüyorum küçücük çocuk, oyun çağında.. yalnız başına ne yapsın, tabi yanında birini ister diyorum. sonra başka çocuklar görüyorum yalnız vakit geçirebilen oynayabilen.. kafam karışıyor. ayrıca yalnız oynamayı da bilmesi gerekir diye düşünüyorum.
ve elbette bir kaç ay sonra kardeşi doğunca ister istemez oyun oynamalar, beraber vakit geçirmeler aksayabilir. bebekle ilgili işlere onu da dahil etmeyi, düzenimizi çok bozmamayı istiyorum tabi ama mutlaka direkt oynayamayacağım anlar olacaktır. bu yüzden kıskançlığının artmasından da korkuyorum.
yalnız oynamaya nasıl alıştırabilirim?

Bu soruyu cevapla


37 Cevap


Aysegul_

çok bilmiş ağlatırım sorun değil diyorum ama iş o boyuta varınca yapamıyorum sanırım. söyledikelrin mantıklı ben de öyle istiyorum bakalım 2 3 gündür başlangıç aşamasındayız. yavaş yavaş ağlamasına da alışırız heralde. yalnız biz yapsak da bakıcı yapmaz. ağlatmama konusunda çok takıntılı. öyle olursa onu sevmez diye düşünüyor sanırım. zaten soğuk bir çocuk sevgisini göstermez hiç. bakıcısını çok sevdiğini biliyorum mesela ama asla göstermiyor. terslemeler, bazen vurmalar, sabah eve gelince içeri almamalar (halbuki kapıda bekler gelene kadar, nerde kaldı niye gelmiyo diye). kadın bir dediğini iki etmiyo böyle olunca soğumasın benden diye. ev işi de vermedik hata ettik o konuda da, ikisi hep oyun hep oyun akşama kadar. 
melekler yemek işi hep beraber zaten yalnız durmadığı bir de mutfağa meraklı olduğu için. 1 yaşından beri filan altında sandalye çektirip tezgahta yanımda dikilir bakar oynar vs. evet beklemeyi öğretmeliyim sanırım..
bu arada bugün saat 6.20 uyanmış anne ben uykumu aldım hadi oynayalım diye yanıma geldi uyu daha nerken filan dedim biraz kızar gibi oldum ama istemedi uyumak. o zaman odanın ışığını açayım sen kendin oyuncakalrınla oyna sabah olana kadar dedim. tamam dedi! ve gitti oynadı. tabi sonra 10 dk sonra kakası geldi vs derken gene ayaktaydım ben ama bu 10 dk.ya da şükür dedim :) bir başlangıç olabilir belki..


eberguc

İyi ki varsın Nurturia. Yaşadıklarımı yaşayan birsürü insan olduğun farkına varmak çok güzel. Benim oğlum da tek başına oyun oynuyamıyordu. kardeşi doğdu ve hala öyle sayılır.  Öncelikle ikinci kardeş gelecekse ona beklemeyi öğretmekte fayda var. Yoksa kardeş gelince daha çok kıskanıp agresif olabilir. Bizim ufaklığın tek başına vakit geçirebildiği bir kaç şey var. Oyun değil ama . Tablet bilgisayarlardan bolca kepçe videosu ve sevdiği bazı çocuk şarkılarının videolarını seyrediyor. Bu onu bayağı oyalıyor ama zararlı diye sadece hafta da birkaç gün  1 saatliğine izin veriyorum. Bunun dışında Pepee ve  Kayu ( yazılışını hatırlayamadım) hastasıyız. onları seyrederken de tek başına vakit geçirebiliyor. Kreş'te nasıl olduğunu sordum. Orada kendi başına oyun oynuyormuş. Öğretmeni sizi özlediği için ve kardeşten kıskandığı için yapıyor olabilir dedi. Mutfak işlerini yaparken yardımcı olmasını istemek de işe yarıyor ama çocuğunuzun karakterine göre ( eğer herşeyi kendi yapmak istiyor ve pek dur durak bilmiyorsa) yorucu olabiliyor. Esasında en güzeli onlara yapmamız gereken başka bazı işler olduğunu ve bizi beklemeleri gerektiğini anlatmak. hatta beklerse ona sticker hediye edin. Stickerlara bayılıyorlar. Ben 10 sticker olunca oyuncak alabiriz diyorum Bu da bayağı etkili oluyor.Bence bir deneyin 


eberguc

Ağlatma konusunda eğer çocuğunuz inatçı bir çocuksa ve kolay kolay geri adım atmıyorsa sonuçları kötü olabiliyor. Ben hamileyken bunları yaşamıştım. Koca göbeğimle yerde onunla oynamak çok zordu. Ama onunla oynayamayacağımı  söylediğimde çok agresifleşiyordu. Hatta hırçınlaşıp ağlıyor beni tekmeliyordu.  Ayrıca bugüne kadar çocuğunuza bu şekilde davranmadıysanız. çocuğunuz böyle davranmanız karşısında yanlış düşüncelere kapılabilir. Onunla sakin sakin konuşmaya çalışın. Hatta ona akşam sırasıyla neler yapacağını önceden anlatın. O zaman daha uyumlu oluyorlar. Eğer kardeş gelecekse daha dikkatli ve özenli davranmanızı tavsiye ederim. Kardeş kıskançlığı zaten çok zor . Bir de çok aşırı kıskançlık yaparsa çok yıpranırsınız.

 


mert_mert

ağlatmak bazende çözüm değil ..ben dediğini yapmayıp başka birşey sunuyorum ama bazen ikinci teklifde cazip gelmezse ağlamaya devam ve çok ağlama sonucu kusuyor..öle böle değil bayağı kusuyor burnundan ağzından..o yuzden genelde ağlatamıyorum..


CokBilmis

mert_mert : 2 yaşındaki çocuk mu ağlamaktan kusuyor? Hem de fiziksel bir sıkıntısından dolayı değil de sadece dediği yapılmadığı için ağlayarak kusabiliyor? Bir doktora danıştınız mı? İlk defa duyuyorum 2 yaşında ağlamaktan kusanını...

aysegul_ : Benim kızım da sizin oğlan gibi, hatta eşim de öyle. Sevgilerini itip kakarak gösterirler :)

Bakıcı istediğini yapabilir bence. Çocuklar herkese karşı farkı tepki vermeyi öğreniyorlar. Mesela benim sinirlendiğim bir konuda babası rahatsız olmayabiliyor. Kızım da biliyor ki o iş babayla yapılır ama anneyi gerer...

Ama haklısınız tüm gün evde kendisine aktivite yaptırılan çocuk kendi kendine oynamaya çok zor alışıyor. Yuvaya giden çocuklar da öyle... Benim kızım 2,5 yaşına kadar gün boyu aktivite içindeydi. Son 6 aydır birlikteyiz ve 2-3 saat kendi kendine oynayabilir hale geldi. Hatta o oynarken ben uyuyabiliyorum, o derece de sessiz oluyor :) Bilemiyorum yaş dönemiyle de ilgisi var mı, ama uğraşınca oluyor inanın.

mar'ın da dediği gibi kendi kendine oynayabilmesini sağlamanız, oğlunuza büyük bir armağan olacaktır gelecekteki yaşantısı açısından. Kendi keyfiniz için değil de oğlunuzun geleceği için uğraştığınızı düşünürseniz, daha rahat hissedersiniz kendinizi...ozlemada7

Peki kendi basina ne oynayabiliyorlar acaba,maalesef benim kizda hic pesimi birakmaz,ben nereye o oraya


CokBilmis

16 aylıkken dağıtmadan oyun oynayamaz. En çok, en fazla dağınıklık yaratan oyunları seviyorlar :)

O dağıtırken siz işinizi yapacaksınız, sonra da onun dağınıklığını toplayacaksınız.

O aylarda en çok kıyafet ve mutfak çekmecelerini olduğu gibi aşağı indirmek, kum havuzunda ve küvette/su havuzunda oynamak oyalıyordu benim kızı :) Küvete koyduğum zaman başına bebek telsizi koyup içerideki işlermi yapıyordum. Benim kızın çenesi hiç durmadığından takibi kolay oluyordu :)

http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2011/02/evde-kum-havuzu-yaplabilir-mi.html


ozlemada7

Kum havuzunu deneyebilirim sanirim,tesekkurlermert_mert

çok bilmiş = bizim oğlan öle tıs tıs ağlamıyor ağladımı tam ağlar susturabilene aşkolsun ..artık sümükleri akar burnundan gözlerinden sanki şelale akar ..ağlarken öksürük tutup sonrada kusuyor..ayrıca hiç rastlamamış olmnıza şaşırdım ben çok gördüm bu şekilde ..genelde insanlar başlarına birşey gelmezse çevrelerinde yaşanan şeyleri yadırgarlar ..oğlumun sesi çok gür yüksek katta oturmamıza rağmen çok uzakta birine seslense duyuruyor sesini ..ağlama modunuda düşünün artık..


CokBilmis

Böyle ağlarken öksürüp kusan bebek görmüş ama bebekti onlar. 2 yaşında artık biraz daha otokontrolü öğrenmiş olması gerekir sanki gibi geldi bana.

Kusacağını bile bile ağlamaya devam etmesi bünyesine zarar değil mi? Yani fiziksel bir rahatsızlığı olsa elbette kendini sakinleştiremez ama psikolojik sıkıntısı için kusan 2 yaş çocuğu görmedim gerçekten...

Acaba sizin çevrenizde böyle örnekler olduğundan mı oğlunuz da böyle davranıyor?Cevaplamak için Üye ol