Sigarayı bırakma yardım

_yasemen_ soruyor: 7

slm anneler

sigarayı bırakmaya karar verdim yalnız biraz motivasyona ihtiyacım var.günde yarım paket anca bitiriyordum.az önce son içtim ve vedalaştım sigara ile..sigarayı bırakan var mı aramızda tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.teşekkürler..

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


_yasemen_

aynen senelerdir birgün bırakacağım diye diye içtim ama o gün bugün sanırım çok kararlı olmamla birlikte biraz güçsüzlükte hissediyorum kendimde.umarım bırakabilirim inş.birgün sizde karar verirsinizde bırakırsınız.ben hiç bu kdr yakın olmamıştım..


Demgul

Sigarayı kendinize yasak koymadan bırakın. Yasak olan herşey güzeldir :) bende eşimde içiyorduk ben hamileliğimi duydum ilk bir hafta içtim sonrasında çok canım çekerse garyı yaktım fırt çekim sönürdüm ertesi hafta bıraktım. Ama arkadaş ortamında içtiklerinde aklıma gelirdi v sadece bir fırt alırdım şimdi hiç canım çekmiyor hatta midem blanıyor içersem. Küllük yalamış gibi geliyor. Eşimde bebeğimizin eve gripi gün paketinden sigararı çıkarıp tek tek koparıp attı. İlk zamanlar zor oluyor alışkanlıklar var herşeyden önemlisi. O alışkanlıkarı başka şeyle doldurun sakız hu konuda ile yarıyor :)


ipekkusgoz

Ben hamileliğimde bıraktım. Doğumdan sonra canım çekmedi hiç.2 yıl emzirdim ,5 gün önce emzirme dönemimiz de bitti. Ben hep hormonların etkisiyle diye düşünüyordum ama gerçekten canım hiç istemiyor. Hatta bana bıraktıramayınca eşim başlamıştı sigaraya, senin dumanınla zehirleneceğime kendim içerim diyerek:). O hala bırakamadı .Çok kötüymüş sigara içmek şu an onu daha iyi anlıyorum. Çünkü gerçekten çok kötü oluyor eşimin balkonda sigara içip odaya girmesi. Kendi iradesi yetmese bile çocuğu düşünerek bırakması gerekir diye düşünüyorum ve kızıyorum ona. geçen gün ALO171'den mesaj gelmiş cebime,şunu yazıyordu aynen: Sigaranın dumanı ve kokusu varsa zehiri de vardır'. Bunu yapmaya hakkım olmadığını düşünüyorum.Eşime de yolladım o mesajı ama pek etkili olmadı sanırım. Son umudum şu zamlar.
Bu arada bırakmadan önce günde 2 paket içiyordum.


gecce

kızım beni hiç görmedi sigara içerken ama babannesini dışardakileri vs.görerek öğrenmiş geçen babannesinin paketini kapıp balkona kaçtı hemen koştum aldım üff yapçam diyo :(
yani bizler örnek olmalıyız onlara öyle yapınca kahroldum
ben kızıma hamile olduğumu öğrenince bırakmıştım kızım 16 aylıkken fln bazı problemlerden başladım şimdi 2.ye hamileyim bıraktım azaltarak vs. çok zor bırakılmıyor


ipekkusgoz

Çocuğun görmesinden daha teklikeli olan bence sizin üzerinizdeki, nefesinizdeki ( tabii eşimin de ve bırakmasaydım benim de) kokuyu soluması. Ben ara ara düşünüyorum 'iyi ki bırakmışım, iyi ki onun bu mis kokusuna sigara kokusunu bulaştırmamışım ' diye. Çevremdekilerin ' ipek bıraktıysa herkes bırakır' diye örnek gösterdiği kadar iyi (!) bir içiciydim.Ben ayrıca parfüm de kullanamaıyorum aynı sebepten.Biri kötü kokulu biri güzel kokulu ama ikisi de çocuk için tehlikeli.


neretva

Üniversitede 3 yıl içtim, sonra aniden bıraktım. Ama ben kokusunu ve tadını da çok sevmezdim. Hep parfüm ve şekerle dolaşırdım. Bir de bazı insanlar bağımlı olmaya daha yatkın, bazıları daha az. Ben hiç aramadım. Babama da bıraktırdım. Tek tek her sigarasının üzerine kurşun kalemle mesaj yazdım, sen içersen ben de içerim diye. Sonunda bıraktı ve 10 yıl geçti, vücudu tamamen arındı.

Öncelikle eşiniz içiyorsa o da bıraksın. Yoksa siz tek başınıza zorlanırsınız. Arkadaşlarınız içiyorsa sizin yanınızda içmemelerini rica edin. Size sigara çağrıştıran yer ve durumlardan uzak durmaya çalışın. Şekersiz sakız çiğnemek de yardımcı olabilir. Canınız çok çektiğinde bilinçli bir şekilde sigaranın sizin ömrünüzden, çocuğunuzla eşinizle geçireceğiniz kaliteli yıllardan çaldığını düşünün. Çok zorlanırsanız 171'i veya ilgili dernekleri aramaktan çekinmeyin. Yardım almak son derece doğal. Şöyle düşünün, bu kendinize ve çocuğunuza verdiğiniz en güzel hediye.

Body Worlds tarzı bir sergi gelirse mutlaka gidip sigara içmiş bir insanın ciğerlerini görün. Ben Amerika'da görmüştüm ve o kısımda kocaman bir kumbara vardı, birçok kişi son paketini oraya atıp sigarayı bırakmıştı. O manzara cidden çok kötü.


_yasemen_

yapamadım bgn bırakamadım 4-5tane içtim..:(((

cvplar için sağolun arkadaşlar.Cevaplamak için Üye ol