öpücük hastalığı

bedevi soruyor: 7

Arkadaşlar kızm öpücük hastalığı oldu, lenf bezleri yüzü şişti, ne olduğunu anlayamadık, aciller tahliller filan neyse, şimdi 1 hafta bitti ama hala çok halsiz ve lenflerindeki şişlikler de inmedi.
Ben bu hastalığı daha önce hiç duymamıştım, duyanınız, bileniniz varsa, yardımcı olursanız sevinirim... Ne zaman geçecek şişlikler, halsizlik, neler yapmamız gerek, hiçbir bilgim yok. Çünkü hastalığın tedavisi yokmuş, kendi kendine geçecekmiş.
Teşekkürler şimdiden.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


EsraEA

Geçmiş olsun.
Öpücük hastalığı olduğuna emin misiniz? Kan tahliliyle mi adı kondu? Asıl adı enfeksiyöz(infeksiyöz) mononükleoz. Etkeni Epstein barr virüsü.
Biraz sürer. Viral bir enfeksiyon olduğu için tedavisi yok ama nekahat süresi biraz uzun olabiliyor. Genelde ortaokul-lise çağının hastalığıdır. Hatta adıyla özdeş denir :)
Yalnız sizin çevrede geçiren mi oldu? Nasıl bulaştı?


bedevi

Teşekkür ederim Esra.

Kreşe gidiyor oradan kaptı sanırım, evet kan tahliliyle anlaşıldı. Lenf bezleri daha hala şiş, iştahı zaten yoktu çok kötü oldu 3-4 gün, neredeyse hiçbirşey yiyemedi. Çok çabuk yoruluyor,  halsizlik var, yüzünün şişliği indi, bugün doktor kontrolüne gittik, karaciğer de normale dönmüş, bu halsizlik ne kadar sürer acaba bilmiyorum, bu hafta kreşe gitmedi, haftaya tekrar göndericem çünkü çok sıkıldı, çok bunaldı:(


EsraEA

Kreşe gidiyorsa bulaş nasıl oldu belli :) Merak etme geçecek. Öyle ya da böyle bir hastalık atlattı. Basit üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdiğimizde bile bizim bile hastalık geçse bile elimiz kolumuz kalkmıyor.
EBV için Erişkin hastalarda 2 hatta 4 haftaya varan nekahat döneminden bahsederiz ama çocuklar bize göre çok daha dirençli.


bedevi

Nedense çevremden öyle korkunç şeyler duydum ki bu hastalıkla ilgili, haftalarca yoğun bakımda yatanlar mı dersn, her sene geçirecek artık bundan sonra böyle diyenler mi dersin, doktorumuz artık bu hastalığı geçirdi bitti dedi ama işte insan gene de işkilleniyor.

Yani birkaç haftaya kadar geçer bu durumda yorgunluğumuz halsizliğimiz, sence kreşe haftaya da mı göndermeyim ne dersin?
Bu arada senin üçüzlerin mi var? Ne tatlılardır, allah bağışlasın, sana kolaylıklar diliyorum:)


EsraEA

Sonuçta siz atlattınız bitti. Yoğun bakımlık da olmadı değil mi :)
Erişkin için hastalık ve nekahat dönemi için önemli olan mutlak istirahat. Karaciğer ve dalak etkilendiği için. Ama sizde öyle bir problem de yok anladığım kadarıyla. EBV bir kere geçirilir.
Haftaya kreş için birşey diyemeyeceğim. Evdeki durumu ve kızını sen biliyorsun. Tabii tutabilirsen en azından 2 hafta evde dinlenmesinde fayda var diyeceğim. Diyeceğim de 2.5 yaşındaki kızına bu durum nasıl anlatılır bilemiyeceğim :)
Evet üçüzler. Çok teşekkürler :)


bedevi

Merhaba arkadaşlar, kızım öpücük hastalığı geçireli aylar oldu ancak etkileri hala sürüyor, Türkiye'ye gittiğimizde kulak tüpü ve geniz etinin alınması gerektiğine karar verdi doktor, kan tahlilleri yapıldı, ancak kızımda hemoglobin ve demir seviyesi yerlerde sürünüyor... Hastalığa yakalandığı gün yaptırdığımız tahlille karşılaştırdık ve gerçeği gördük, kan değerleri altüst olmuş... aradan 9 ay geçti ve hala kızım halsiz.. Geniz etinin büyüme nedeni de öpücük hastalığı olabilirmiş, o yüzden bir sene dolana kadar bekleyelim, yazın küçülmemişse alırız dediler. Bu hastalığın kızımı bu derece yıpratacağını bilseydim belki de yurtdışına çıkmazdım.. Kalbindeki üfürüm de uzun bir süre kalacakmış.. Bu hastalık daha çok öpmekten oluyormuş, benim kızımı kaşla göz arasında o kadar çok öpen olurdu ki, sanırım ondan kaptık. Nacizane tavsiyem, bu öpme konusunda net bir tavır sergilemenizdir, gerçi ben her ne kadar dikkat etsem de kimse öpmese parktaki abileri ablaları öpüyordu şapır şupur:( Sevgiler hepinize


fns93

geçmiş olsun canım.ilkkez duydum:(Cevaplamak için Üye ol