Anne sütünü kesmeli mi

sinemb soruyor: 10

11 aylık kızıma gecenlerde sütüm yeterli gelmediği için inek sütünü sulandırarak verdim fakat alerji yaptı.Muhallebi ,aptamil vb gibi hazır mamaları da yemiyor.İnek sütüne alerjisi olanlar için olan özel mamaları da içmiyor.
Bu durumda 1 yasında anne sütünü kesmem dogru olur mu?Kay marka Keci sütünü denedim tadını sevmedi.Baska öneriniz olur mu?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


YesilAnne

Anne sütünü kesmek isteme nedeniniz nedir?


ikicocukannesi

neden kesiyorsunuz?
dr mu kesin dedi?
henuz bir yasında bile degil,
ben anlayamadım!


Annegozuyle

neden bırakıyorsun gerçekten de, bırak emsin. hatta sütün bitse bile çok küçük, biraz daha emse keşke?


ilal

inek sütüne alerji dediğiniz sadece ishal ise bir hafta içinde geçiyor....

ağrı şikayeti (bebeğin çok ağlaması ama vücutta herhangi bir şey yok ise)laktazsız süt öneriliyor....

eğer ishal ,kusma,ve kızarmalar mevcutsa muadili bir başka gıda aranıyor...ama anne sütünü kesmeyin...


Damla

Benim de oğlum katı gıdalara özelllikle yoğurda başlandıktan sonra emmeye ilgisini kaybetmişti ve sütüm hızla azalmıştı. Sütünüz azaldıysa emzirmeye devam etse de kalsiyum ihtiyacı için yeterli olmayacaktır diye düşünüyorum. Günlük olarak tükettiği toplam süt ürünü miktarı önemli. Peynir, yoğurt, süt aynı kategoride, kalsiyumu ille sütten alması gerekmiyor. Diğer süt ürünlerini tüketiyor mu?kuzununannesi

neden anne sutunu bırakmaktan bahsettiğinizi anlayamadım

benim bebegim dogdugundan beri emmiyor ama ben inatla sagıp veriyorum.. ramazanda oruc tutmamama ragmen, arkadaslardan cekinip yeterli su içemiyorum bu yuzden sutum azaldı ama artıracagım tekrardan.. asla emmiyor diye bırakmayıo dusunmedim

gecenlerde anne sutu içmek istemedi, uyanıkken mama uyurken anne sutu verdim

cunku zaten sadece annesutu alması gereken bir dönemde malesef mama da vermek zorunda kaldım

ama 2 yasına kadar yetse 2 yasına kadar 1 damla bile olsa sagıp verecegim yavruma.. bu onun en dogal hakkı

eğer içmiyorsa sutunuzu farklı yollarla verin derim.. mamasının içine katarak veya meyve püresine ekleyerek ne biliyim..
 ne aldı kardır, şimdi bırakırsanız ilerde keşke bırakmasaydım verseydim diye dusuneceksiniz.. çünkü bu onun hakkı..Damla

rzdmrc, sizin bebeğiniz henüz 4 aylık, en temel ihtiyacı beslenmek.

Ben emzirmeye başlarken hiç zorlanmadım. 6 ay sadece anne sütü verdim. Bir sürü de stoğum vardı. Sonra sütüm azaldı hızla, stoklar da aynı hızla eridi bitti. 11 aylık bir bebek annesinden pek çok şey bekler, temel bakımının ötesinde, iletişim ihtiyacı çok artar, dil gelişimi için konuşmak ister, oyun oynamak ister. Bebekliğin son demleri en tatlı zamanlarıdır. Ben gece saat 2'de bir yandan süt sağmaya çalışıp, artık bu konunun polisi olarak gördüğüm Kelly Mom sitesini okuyarak ağladığım geceleri hatırlıyorum. Aynı zamanda oğlumun da gece en çok uyandığı zamanlardı. Eşim o günlerde artık arttırmaya çalışmayı bıraksan, yatıp uyusan, gündüz de oynayacak halin kalsa, çıkıp gezseniz diye telkinlerde bulunurdu. Kimseyi demotive etmek için yazmıyorum ama sonra yine süt arttırma motivasyonu ile, süt moralle artar, artık takmayayım diye bıraktım işin ucunu, yine artmadı. Oğlum emmeyi değil yemek yemeyi tercih ediyordu çünkü. Şimdi oğlumuz o zamanlar günde yaklaşık 400 ml yoğurt ve ne zaman verirsen peynir yiyorken, bunu çocuğun tercihi olarak görmeyip sütümün azlığına bağlamış olmamı, eşimi dinlememiş olmamı rasyonel bulmuyorum. Anne sütü çok önemli, ben de oğlumu emzirebildiğim için çok mutluyum ama bence annenin çocuğa verebildiği tek ve en iyi şeyi anne sütü değil. Bütün çocukların tercih ve ihtiyaçlarını bir tutmaya çalışmamak, duygusal yaklaşmamak lazım.


kuzununannesi

Bu annesütü vermeyi bırakmak için yeterli mazeret değil bence..

evet cocugun ihtiyacları farklılasıyor olabilir.. ona yetişmek de zor olabilir.. süt kesilirse diyecegim bişey yok ama sutum az en iyisi sut vermeyi bırakayım diye bişey olamaz..Damla

Değişen ihtiyaçlara daha iyi empati yapabilmeniz için detaylandırmıştım aslında. Çocuğum 4 aylıkken en önemli derdim beslenmesiydi, sonra bu değişti, belki sizde de böyle olur o zamanlara gelince demek istemiştim. Kural değil tabi, siz hala anne sütünü en üstte tutuyor olabilirsiniz, anne sütüne çok daha uzun süre önceliği veren anneler var sonuçta.

Annenin pek bir şeye yetiştiği yok aslında. Toplam 24 saat yaşayabilir, 10 kaplan gücünde de olsa sınırlı bir enerjisi, gücü vardır. Bir şeyi daha iyi yapmak için vakit harcıyorsa anne öbürüne daha az zaman ayırabilecektir. Gıdasına çok özen gösteriyorsa, onunla oynamaya vakti az kalır. Anne çocuğunun gece uykusunu düzene koymazsa gece anne çok uyanır, ertesi gün sinirli olur, çocuğa farklı davranır. Telafi edeyim diye akşam hep erken yatarsa eşini göremez, aile yapısı farklılaşır, bu da çocuğa yansır. Sağmak vakit alır, süt sağıyorsanız başka bir şeye daha az zaman ayırmanız anlamına gelir. Kendinize az zaman ayırırsanız, çocuğunuza da enerjiniz azalır, kritik durumlarda alacağınız kararlar, atacağınız adımlar farklılaşır. Çocuk sadece anne sütü aldığı bir dönemdeyse annenin çocuk için zamamını süt sağarak kullanması en iyisidir belki. Başka bir dönem aynısı geçerli olmayabilir. Özetle çocuğun bir ihtiyacına çok öncelik veriyorsanız mutlaka bu başka bir ihtiyacından çalıyorsunuzdur, farkında olarak ya da olmadan.


kuzununannesi

evet.. mesela ben işe geri döneli 1 ay oldu ve malesef bu 1 aydır cocugum benden ilgi isterken ben baska bişeyle ilgilenmek zorunda kalıyorum.. cunku dediğiniz gibi, baska turlu ne çocuga ne eşime ne işime nede ev işime tam anlamıyla ilgi gösteremiyorum..

keşke bölünebilme imkanımız olsaydıda, aynı anda her işimizi halledip, cocuga da istediği ilgiyi gösterebilseydik..


Cevaplamak için Üye ol