Epizyo dikişleri enfeksiyonu ve dikiş açılması

elfide soruyor: 10

Dün farkettimki epizyo dikişlerim açılma yapmış. Muayene olmak için doğum yaptığım hastanenin aciline gittim. Doktor normal olduğunu söyledi.
İyilişme sürecinde böyle olabileceğini söyledi. İlk doğumumda böyle bir şey yaşamadım. Baya bir açıklık var. Benzer durum yaşayan varmı?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


selencem

Benim ped kullanmaktan dolayi surekli tahris oluyordu en distaki 2 dikisim. 3 ay kadar surdu tam olarak kapanmasi. Ama 1.5-2 ay sonunda sadece yuzeysel bir ayara kalmisti, asinma gibi. Bence biraz daha bekleyin ama sık sık kontrol edin ki enfeksiyon olmasin.


melusina

temizliğine çok dikkat edin ve mutlaka kurulayın
doktorunuz söylemiştir mutlaka  sadece duru suyla yıkayıp kurulayın
antibiyotik ve krem de vermişlerdir onları kullanın mutlaka


aytude

benim iyileşme sürecindeki günlerim hastahanede geçti bebeğin sarılığından dolayı. Temizliğime, pansumanıma dikkat edemedim. Doğumdan 1 hafta sonraydı, ağrıdan dolayı iğne yapıldı. Gazlı bez kullandım ped yerine, pamuğu gazlı bezle sardım. o şekilde iyileşti. Pedler nemli kaldığı için daha geç iyileşiyor. Cok geçmiş olsun.


elfide

Ben oğlumda sadece antibiyotik ve baticon kullanmıştım. 15 gün sürmedi bile iyileşmesi.

Bu doğumda oğlumdan tecrübeli olduğum için pamuğu gazlı beze sarıp kullandım, rivanollu su verdi her tuvaletten sonra temizliğimi onunla yaptım, 2. kutu antibiyotiğe başladım, temizliğimi bile her seferinde ılık su hazırladım onunla yaptım güzelce kurulandım ama olacağı varmış demekki.

Hiç lohusa gibi yatamadım. Kızımdan çok 1,5 yaşındaki oğlum ilgi bekliyordu. Onu üzmemek için sürekli onunla oynuyorum. Hopluyoruz zıplıyoruz. Ondan olmuş olabilir diye düşünüyorum yada dikişlerim çok muntazam değildi o da etken olmuş olabilir.

Şimdiki  süreçte ne yapılıyor onu merak ediyorum. Dikişleri böyle açılan arkadaşlara doktorları ne tavsiye etti? Ben şu an sadece 2. kutu antibiyotiğe başladım ve baticonla pansuman yapıp, gazlı beze sarılı pamuk kullanıyorum..


selencem

Sanırım sen gerekeni yapıyorsun.fulyaakdemir

benimde iyileşmesi 3 ayı buldu baticon la temizleyip saç kurutma makinasıyla kurutuyordum dikişlerim çok fazlaydı ve kuruyunca oturmakta güçlük çekiyordum hatta uzun bi süre hiç oturamadım ama temiz ve kuru olması çok önemli. geçmiş olsun


sule0686

Benim dikişlerim doğumdan 5 gün sonra acıldı dikmediler temzileme suyu verdeiler onu kullanıp fönle kurutuyorum kapanmasını bekliyorumm 5  hafta oldu ama hala çok az ilerleme var. Acaba bu süre hakkında bilgisi olanlar varmıı
 


elfide

Yara iyileşme süresi herkesin farklı olabilir. Benim çok şükür birkaç gündür baya toparlandı. Ekstra bişey yapmadım. Sadece baticon, gazlı beze sarılı pamuk kullandım.elfide

Birde açılma kaç dikişte oldu o önemli. Bende 2 yada 3 dikiş genişliğinde oldu. Senin daha fazla ise ondan gecikmiş olabilir.


sule0686

benim açılmam 3-4 santim di hala savlex kullanıyorum temzilemek için kapanma süresi uzun oluyor sanırım benim ilk doğumum ve bu olaylar beni çok korkuttu bir daha asla hamile kalmam herlade
cevabınız için teşekkürlerr :)) biraz da olsa rahatladım tek ben olmadığım için demekki yaşanıyormuş bu sorun.Cevaplamak için Üye ol