Bebeklerde egzama

LaTiFe soruyor: 10

Merhaba,
7 aylık bir oğlum var. Doğduğunda cildinde kuruluk vardı. 4.aydan beri de dizlerinin kenarında, bacaklarının içine doğru demir para büyüklüğünde kızarıklıklar var. Önceleri küçüktü fakat sonra yayılmaya başladı. Çok büyük bir alana yayılmadı çünkü doktorumuzun verdiği kortizon içeren ilacı kullandık. İlaç o kadar etkili ki kullanmaya başlar başlamaz kızarıklık azalıyor. 3.günde de neredeyse yok oluyor. Fakat bıraktıktan sonra 1 hafta içinde tekrar oluşuyor. Görüntü çok önemli değil fakat minnoş bacaklarını sürekli kaşımak istiyor :( Kortizonlu ilacı kullanıp kızarıklığı yok ettikten sonra sürekli cildine uygun nemlendirici kullanıyorum fakat yine de oluşuyor. İlaç ve kozmetik nemlendiriciler yerine doğal çözümler arayışına girdim. Doğal zeytinyağlı sabunla yıkayıp zeytinyağı sürdüm cildine bir süre ama o da işe yaramadı.
Benzer bir durumla karşılaşan var mı? Ve bir çare bulabildiyseniz benimle paylaşırsanız çok sevinirim. 
Çok teşekkürler :)

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


FILIZM

Aynı problem bende yıllardır var ve şimdi de oğlumda var. Ama bizimki sadece terlediğimiz zaman oluşuyor. Ben oğlumdan önce kortizonlu krem kullanıyordum ve başka türlü de geçmiyor zaten. Ama oğluma doktoru kortizonlu krem vermek istemedi çünkü kortizon vücudun bağışıklık sistemini de baskılıyor ve küçük çocuklar için sakıncalı. Biz kışın bile gün aşırı banyo yaparak çözüm bulduk, yazın ise her gün hatta günde iki duş bazen. Çamaşırlarını da sadece hacı şakir granül matik ile yıkıyorum yumuşatıcı yasak. sevgiler, filiz.


burcubrsn

ben de oğlumda doğduğundan beri alerji problemi yaşıyorum. Bazen bacaklarında bazen göbek çevresinde kızarıklıklar oluyo ve acayip kaşıyo..kaşıyıncada kanatıyo ve yara yapıyodu. Çok kaşınınıca atarax veriyodum ve rahatlatıyodu uyuyabilmesi için yoksa gece uyanıyodu kaşımak için ..ancak doktorumuz dısarıdan bi ilaç vermemez gerektiğini söyledi..bi krem verdi kızarınca srüyoruz kaşınmasını engelliyo ve böylece gün içinde geçiyo..super bisi..ancak kremin adını hatırlayamadım.evde bakınca yazarım..kortizonlu değil üstelik..
ayrıca basic krem ile sürekli nemli tutuyoruz cildini..
doktorumuz yaşla beraber zamanla geçeceğini endişelnememize gerek olmadğını söylemişti..


fsahika

Aynı sorun kızımda da 6 aylık olup katı gıdalara geçtiğimizde başladı. İlk zamanlar bacakları çok kızarmaya ve çatlamaya başladı, pul pul oluyordu derisi. Sonraları sırtına ve göbeğine doğru yayılmaya başladı. Doktorumuz inet sütü alerjisi olabilir dedi. Atarax şurup ve Elecon krem (kortizonlu) verdi. Aptamil devam sütünden muhallebi yapıyordum, onu kesip suyla yapmaya başladım. Ama diğer süt ürünlerini (yoğurt ve peynir) doktor kesmemi istemedi. Fakat ilaçlar kullanılmadığında hiç bir değişiklik olmuyordu. İlaçlar kısa süreli etki ettiği için, ben de kullanmayı kestim. Şimdi kızım 9 aylık ve kendiliğinden azalmaya başladı. Bacaklarında hafif lekeler var o kadar, çok fazla kızarıklık yok. Zamanla kaybolacağına olan inancım arttı. Vücut yeni gıdalara alışma süreci yaşıyor sanırım. İnşallah tamamen yok olur.
Tüm bebişlere sağlıklı günler dilerim.


burcubrsn

vala biz alerjinin kaynağını bi türlü tespit edemedik.. artık tespit etmek için çabalamaktan vazgeçtim..zamana bıraktım..çok öksürüğü vs. olmadığı sürece kafama takmadan geçmesini beklicem sanırım..:)


sevican

Bizde de aynı sorun var, ben banyosunda zeytinyağlı sabun kullanıyordum, dove kullanmamı önerdi ancak onun yerine mustelanın sabunsuz jeli varmış onu almayı planlıyorum. Hergün banyodan sonra da nemlendirici sürüyoruz, kurulukları baya giderdi, kortizonlu kremi kullanmıyorum. Kaşıntı problemi için yıkadıktan sonra bebişin küvetini doldurup 1/4 poşet mısır nişastasını suya karıştırıp bu suda 5 dk bekletmemizi önerdi. Ben banyodan sonra suyunu koyduğum kovayı yarısına kadar doldurup nişasta ekliyorum ve minnoşu kovaya oturtuyorum, hem daha pratik hem de çok komik oluyor :)

Mısır nişastalı su tüm kaşıntılara birebir sanırım, çünkü hamileliğimin sonlarına doğrı safra asitlerinin yükselmesinden dolayı çok ciddi kaşıntılarım olmuştu, cilt doktoru yine aynı yöntemi önermişti, Kendinizde de deneyiniz.
LaTiFe

Çok teşekkürler cevaplarınız için. Ancak fırsat bulabildim cevap yazmaya.
Oğlumun cilt temizliği için mustela serisini kullanıyordum hatta sonrasında mustelanın stelatopia serisini de aldım. Ancak hiç faydası olmadı. Her banyo sonrası nemlendirici kullanıyorum. Başlarda basis krem kullanıyordum, şimdi Mustela stelatopia kullanıyorum genelde. Yıkarken mustelayı bırakıp doğal zeytinyağlı sabuna başladım. Kıyafetleri baştan beri Hacışakir sabun tozuyla yıkıyordum. Şimdi Dalan'ın RoxyMatik ürününü deniyorum, belki faydası olur diye. Şimdilik birşey değişmedi. Her yolu deniyorum yani :)
Bu arada Sevican senin söylediğin mısır nişastası yöntemini denedik geçen gün. Kovada cidden çok komik bi şekilde oturdu yavru, fotolarını çektim hemen :) Ancak kaşıntıya faydası olmadı sanki. Birkaç gün üst üste mi denemek gerekiyor. Bir de kovadan çıkarınca duru suyla bir tur yıkamak gerekir mi?
Burcu kaşıntı için kullandığınız kremin adını bana gönderebilir misin?

Çok teşekkürler. Sevgiler...


sevican

Mısır nişastasından sonra durulama yapmak yok. Kızım henüz kendi kendini kaşıma yetisine sahip olmadığı için kaşınmaya iyi gelip gelmediğini maalesef bilemiyorum ama ben yine de önlem olarak yapıyorum, krem kullanmaktan iyidir düşüncesiyle. Doktorumuz da bir hafta boyunca yapmamızı önermişti, bence kovaya oturtmaya devam edin :)

Bu arada çamaşırları ben de Hacı Şakir ile yıkıyordum ama doktorumuz onun suda çok iyi çözünmediği için kalıntı bıraktığını söyleyerek Omo Baby önerdi. 
Bu arada bizde de kuruluklar sadece bacaklardayken gövdede de çıkmaya başladı. Her gün yıkanıyoruz, her gün nemleniyoruz. Kortizonlu kremi 1-2 gün kullanacağım sanırım.


burcubrsn

Latie kremin adı fenistil..size çok iyi geldi..umarım sen de memnun kalırsın..ama yinede dr una sor istersenLaTiFe

Herkese tekrar merhaba :)
Uzun bir aradan sonra egzama durumumuzla ilgili son gelişmeleri sizlere yazmak istedim. Geçtiğimiz ay Ozan'ı kendi doktorunun yanı sıra bir cilt doktoruna götürdük.

Cilt doktoru aşağıdaki soruları sordu. Bizim yanıtlar ve doktorun önerileri aşağıda :)

 - Evimiz kaç derece? (24-25 derece)
Ev sıcaklığının kesinlikle 23 derecenin üzerinde olmaması gerektiğini söyledi doktor. 22 civarı olmalıymış. Biz çocuk üşür diye kombiyi açıyorduk ama bunu bıraktık. Bugünlerde hiç açmıyoruz. Ev sıcak olunca evi ne kadar nemlendirmeye çalışsak da cildi kururmuş. Nem cihazı çalışıtırıyoruz bazen odasında.

 - Ne sıklıkla banyo yaptırıyoruz? (her gün)
Her gün banyo yaptırmak cildini kurutuyormuş. Daha az sıklıkla yaptırın dedi. Biz haftada 2 güne düşürdük.

 - Cildine ne sürüyoruz ve ne sıklıkta? (mustela ya da bioderma atoderm, günde birkaç kere)
Cildine çok fazla krem sürmek de cilt bariyerinin oluşumunu geciktirebiliyormuş. Günde 2 kez yeterli olduğunu söyledi. Hatta sürmeden önce cildini suyla hafif nemlendirin ve öyle sürün dedi.

 - Kortizon kullandıktan sonra ne kadar süre içinde kuruluğun tekrar ortaya çıktığı (1 hafta kadar sonra)
Yukarıdaki önlemleri aldıktan sonra bu süre uzayacak mı bakalım dedi. Kortizonu bırakalı 10 gün oldu ve durum şimdilik iyi görünüyor. Tabii kesinlikle iyileşti demek için çok erken ama bu aldığımız önlemler biraz hafifletti gibi geldi bana.

Burcu, fenistil'i kendi doktorumuza sordum. Zararlı olmadığını ama bizim durumumuzda işe yaramayacağını belirtti. Bu nedenle kullanmadık.

Son not: Sevican'ın önerdiği mısır nişastasıyla banyo yaptırırken çektiğim fotoğrafı linkte görebilirsiniz :)

http://kucuktatlisey.blogspot.com/2010/01/sut-banyosu.html

Yardımlarınız için tekrar teşekkürler :)


ABIDE

Benim de kızımın yanaklarında böyle bir sorun var.Cildi hep kabarık ve kırmızı kırmızı sanki birşey  yemişte alerji yapmış gibi.Dr. götürdük egzama oldugunu söyledi.Ailede böyle şikayetleri olan var mı diye sordu.Aynıları bende de var kızımın cildi bana çekmiş.Bir merhem verdi ve sebamed in ürünlerini kullanmamızı önerdi.Merhemi kullandığımızdan beri cildi düzeldi ama ara verince tekrardan kızarmaya başlıyor.4 yaşından sonra geçer dedi doktor ama ben pek sanmıyorum.30 yaşındayım bendekiler  hala geçmedi :)Cevaplamak için Üye ol