Akşamları çıkıyor musunuz?

kuzum soruyor: 10

İki buçuk aylık bir kızım var. Farkında olmadan bir düzen oluşturmuşuz ve bu düzene göre akşam 9'da emzirip uyutuyorum. Takıntılı olmasam da bu düzeni kaybetmek istemiyorum. Ancak eşim 7 buçuk 8 gibi evde oluyor. Yemek yiyoruz (hatta bazen ağlama seanslarından yiyemiyoruz), bebeği yıkıyoruz ve 9'da uyutma işlemine başlayıp 15-20 dk içinde uyutuyorum. Şunu merak ediyorum; biz akşamları bebeğimizle beraber çıkamayacak mıyız? Çıkarsak uyku düzeni bozulur mu, henüz çıkmak için erken mi? Çıkmak dediğim bir cafeye, restorana. Birine bırak derseniz öyle biri yok. Herkes şehir dışında. Hadi şu an erken dediniz diyelim ama örneğin 2 yaşında da en geç 10da falan yatmalı sanırım büyüme hormonları 10'da salgılanmaya başladığından. O zaman ne olacak?Ne yapmalı, siz ne yapıyorsunuz, ne yapıyordunuz? Bir de bu ana kucağında uzun süre yatmaları iyi değil diye biliyorum her ne kadar anne karnı pozisyonu da olsa, bununla ilgili ne diyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


yasemin_ekin

Biz de akşamları, bebeğimizin düzeni bozulmasın diye çıkmadık. Ama babaanne, anneanne vs. geldigindeki fırsatları değerlendirdik.

Yeğenim, Kızkardeşimin kızı, benim kızımdan daha kolay bir bebek. Kızkardeşim, akşam uyuduktan sonra, pusetine koyup, bebeği ile beraber yazlıktaki cay bahcesine gidiyorlarmış. Orası cok da kalabalık değil, loş bir ortam. Açık hava, deniz kenarı, biraz hava alıp eve dönüyorlarmış.

Sakin bir cafeye gidebilirsiniz. Biz yapamadık, çünkü bebeğimiz izin vermiyordu:(


Yasemina

Ben yurtdısı seyahatlerimde onu beraberimde disari cikarmistim, cunku her anından faydalanman gereken bir zaman dilimi seyahatler. Yedigine ictigine uyduguna da fazla takılmamıstım.

Onun dısında duzeni bozulur dusuncesiyle disari cikmiyorum. Ciksam da o uyuduktan sonra degil, aksamustu cıkıyorum.


Neslihan

Belki iki buçuk ay biraz erken olabilir ama ben uzulmek bir yana dursun hep ozenmişimdir çocukarıyla dışarı çıkan anne babalara. Bizim oğlanla mümkün olmamıştı. Çocuklar tabiki düzen sever ama arada sırada bu tip şeylerin kimseye zararı dokunmaz bence. Hem siz de bi hava almış, çocuklarınızla bir yerlere gitmenin zevkini yaşamış, aynı zamanda aklınız evde kalmamış olur.


cadsiz

valla biz daha dun gece oglumuzla dugune gittik.. uyku saati biraz gecince sessiz bir yere goturup pusetinde dolastirdim misil misil uyudu, sonra o gurultude de uyumaya devam etti.. cok kucuklugunden beri ara sira boyle yerlere de goturduk ki alissin, sorun olmasin, hem de yok kisti, yok hava soguktu dinlemedik.. ben buna bagliyorum.. simdiden cikartinki, alissin bence.. yine uyku saatinde uyutun.. pusetinde de, disarda da uyumaya alissin minik..


yasemin_ekin

cadsiz +1Kaymacina

ben sanıyorum 15 ayına kadar özellikle yatış saatine çok ama çok dikkat ettim, akşamları eşimle bırakacak birini bulduysak çıktık diğer zamanlar dizimizi kırıp oturduk açıkçası.Biraz sabret derim ne güzel düzen oluşturmuşsunuz.Daha sonra çok ender olarak düzenini bozuyoruz,tatilde veya özel gidilmesi gereken bir yer olursa vb.


Tosuncuk

Benim kızımda iki aylık bende çok bunaldıysam eşimle bazı akşamlar kızıda alıp çıkıyorum.Genelde açık hava gezmeleri olmasına dikkat ediyorum çünkü malum bu sıcaklarda çocuklar dışarı çıkamıyorlar.Benim kızımda evde 8.30 , 9 gibi uyuyor ama dışarı çıktığımızda bu uyku saati 10u buluyor fakat huysuzluk yapmıyor eve gelince de uyanmıyor.Bende önce senin gibi düzeni bozulmasın bebeğimin diye takıntılıydım ama neyseki benim takıntılar 40yla beraber uçup gitti.

Kızımın rahatsız olduğunu düşünmüyorum.Sonuçta saatlerce pusette uyutmuyoruz.En fazla 2 bilemedin 3 saat.Her akşamda dışarı çıkmayacağımıza göre sorun yok gibi geliyor bana ama tabi tecrübeli anneler daha iyi bilir :))

Annem daha doğum yapmadan önce bebeğin düzeni bozulacak diye kendini eve hapsedersen bir süre sonra senin ruh sağlığın bozulur yapma kızım demişti.Ben biraz ondan biraz tracy'den biraz kendimden harmanladım.Alışmaya çalışıyoruz.


iptal_uye

genelde uyku saatini çok geçirmeden dönüyoruz eve ama fırsat buldukça çıkarız. hatta gezenti bir kızımız olacak gibi geliyo bana, nasıl alışırsa öyle devam eder :) biz de hava soğuk dahi olsa her havaya alışması için çıkardık kızımı.

cadsiz, yasemin_ekin ve tosuncuk gibiyiztubayildiz

Ya daha ikibucuk aylik ne guzel duzenini olusturmussun , azicik daha sabret bence. Bizim kuzu duZenini uc Aydan sonra yavas yavas olusturdu hiic aksam disari filan cikarmadik hep yataginda uyudu. Bizde dokuz aydir cok yakin 5 dak mesafeye birkac kez ciktik. AMA hic pisman degilim kuzu rahat rahat yataginda uyuyor ve simdi duEni oturdugu icin de uykuya dalmasi cok kolay oluyor. Anane babanne filan ayarlayabilirsen esinle biraz basbaba valor gecirmek iyi oluyor. Birde uyku saatini biraz erkene alabilirsin, bizimkide sekizde yataginda olurdu, onu yavas yavas iki gunde bir onbes dak one cekerek yediye cektim. Simdi o uyuduktan sonra rahat rahat yemek yiyoruz.


Marlasinger

Oğlum 4-5 aylıkken 3-4 tane düğüne gitmiştik benim ve eşimin kuzenlerinin düğünleri olduğu için mecburen gittik ama oğlumu normalde saat kaçta yatıyosa o saatte uyuttum ve o kadar müzik sesinde uyumuştu.Kızımda daha tecrübe etmedik böyle bir şeyi ama sanırım zorlanırdık.Çünkü oğlum çok uyumlu bir bebek,kızım ise tam tersi;)Cevaplamak için Üye ol