Akşamları çıkıyor musunuz?

kuzum soruyor: 8

İki buçuk aylık bir kızım var. Farkında olmadan bir düzen oluşturmuşuz ve bu düzene göre akşam 9'da emzirip uyutuyorum. Takıntılı olmasam da bu düzeni kaybetmek istemiyorum. Ancak eşim 7 buçuk 8 gibi evde oluyor. Yemek yiyoruz (hatta bazen ağlama seanslarından yiyemiyoruz), bebeği yıkıyoruz ve 9'da uyutma işlemine başlayıp 15-20 dk içinde uyutuyorum. Şunu merak ediyorum; biz akşamları bebeğimizle beraber çıkamayacak mıyız? Çıkarsak uyku düzeni bozulur mu, henüz çıkmak için erken mi? Çıkmak dediğim bir cafeye, restorana. Birine bırak derseniz öyle biri yok. Herkes şehir dışında. Hadi şu an erken dediniz diyelim ama örneğin 2 yaşında da en geç 10da falan yatmalı sanırım büyüme hormonları 10'da salgılanmaya başladığından. O zaman ne olacak?Ne yapmalı, siz ne yapıyorsunuz, ne yapıyordunuz? Bir de bu ana kucağında uzun süre yatmaları iyi değil diye biliyorum her ne kadar anne karnı pozisyonu da olsa, bununla ilgili ne diyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


dennis

benim kızım kolay kolay pusette falan uyumuyor ne yazık ki, hele de etrafında insanlar, ses, vb. varsa onlarla ilgilenmek çok hoşuna gidiyor; bunda bütün gün evde bakıcısıyla tek başına olmasının da etkisi var diye düşünüyorum; biz de iş yoğunluğu nedeniyle her akşam dışarı çıkamadığımızdan çıktığımızda apayrı bir dünya gören kızım uyumak yerine etrafını seyretmeyi tercih ediyor. bu nedenle onun uyku saatlerinde dışarıda olmamaya gayret ediyorum veya en azından uyku saatinden epey önce gitmeye çalışıyorum ki oraya adapte olsun ve saati geldiğinde pusetinde uyuyabilsin. aslında ben de annenin bebeğe göre yaşamasını doğru bulmayanlardanım, ama bu demek değil ki bebeği peşinde her yere sürükleyebilir, onun düzenini hiç önemsememeli. Her ikisi için de ortak bir yol bulunması en ideali tabi ki ama öyle bir yol yoksa geçici bir süre olduğunu düşünerek anne bebeğe göre davranıyor; en azından ben öyle yapıyorum: kızımın gözlerinin uykusuzluktan küçülmüş olduğu halde uyuyamadığını gördüğümde dışarda olmaktan keyif alamıyorum zaten.


selencem

aishwarya, arkadaşlarına çok özendim. hayalim düzenime oğlumu da sokmaktı ama olmadı, olamadı. hiç uyumayan, sesten ve ışıktan uyuyamayan, gazdan dolayı yatamayan bir bebekti. hiç onunla gece çıkmadım. ilk defa gecen akşam görümcemde uyuttum, 11 gibi battaniyeye sarıp eve getirdim. biz yan yana apartmanlarda oturuyoruz. aman cem uyusun, ağlamasın... hayatım bunun üzerine kurulu ama bence yapabilen yapmalı.


yuksel_

Biz Rüya 2 aylık olduktan sonra akşamları, gündüzleri hep çıkmaya başladık. Hep derken sürekli sokaklarda sürtmek anlamında değil tabii ama, dışarı cafeye/restorana da gittik, arkadaşlarımızda/akrabalarımızda gece kalmaları da yaptık. Ya pusette uyuttuk, ya gittiğimiz yerde uyuttuk. Yemeklerinden olabildiğince taviz vermeden, gece az biraz geç uyumasına takılmadık. Orta bir yol bulmak lazım, aman onun uykusu,yemeği diye eve kapanmak hiç mantıklı değil ve bir süre sonra anne-babayı da mutsuz eden birşey. Arada bir geç uyusa, ya da bir öğlen meyvesini yemese ne olur ki? Bence hiçbirşey olmaz...Ama çocuğuna ve aileye göre değişir tabii böyle şeyler.


zeynep_bartu

Yukseltur+1nisa06

akşamları çıkmak mı? o da ne?  :(


nadia

biz de ilk gunlerden beri cikiyoruz. kizim da pusetinde uyuyor rahatlikla. zaten ben sıkıntıya gelemem, bebegi kendi duzenime uydurdum :)


revve

İlk 2 ay hariç bütün gittiğimiz yerde bizimleydi(gece-gündüz) o da bizim yaşamımıza dahil oldu


Sanemm

Merhabalar, benimde bebeğimi bırakacak kimse yoktu, uyku düzeni konusunda da çok titizdim...Ancak insan bazen yoruluyor,eski sosyalliğini arıyor, evde sıkılıyor..... vb...Tabi stres, sıkıntı süt oluşumunu da etkiliyor...Bebeğim bahar bebeği olduğundan akşamları çıkardık hatta ilk aylarda bile.Karnının tok, giyiminin mevsim şartlarına uygun olmasının yanısıra akşamları çıkarken bebek arabasının üzerine muhakkak ısık geçirmeyen bir örtü örterdik, bu çok işimizi gördü hatta akşamları uyuduğunda ve dışarıda olduğumuzda hala çok işimize yarar bu yöntem...

Bebeğinizle mutlu günler...Cevaplamak için Üye ol