oğluşuma yeni lezzetler

felah soruyor: 5

merhaba arkadaşlar oğlum yedinci ayını bitirmek üzere. tek göğsümü emiyor anne sütü dışında ek gıdalarımız, meyve sebze püreleri, bazı çorbalar,peynir yoğurt vs. biraz demir eksikliği var. hem onu telafi etmek için, hem de farklı lezzetler için can atan oğlum için  tavsiyeleriniz nelerdir ? neler verebilirim. bir de papatya ıhlamur gibi bitki çayları ile ilgili ne düşünüyorsunuz? şimdiden teşekkürler...

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


eylul1309

benim kızım da 7 ayı bitirmek üzere.. ara sıra ıhlamur veriyorum, dr tavsiye etmişti..ama papatya çayını bilmiyorum?? peki oğlun devam sütü içiyor mu? demir eksikliği kan testinde mi çıktı??  


eylul1309

demirden zengin besinler, pekmez, yumurta, kurubaklagil, fındık, tabii ki et..bizim dr demir emilimini artırmak için c vitamini ile vermemizi tavsiye etti. yani pekmezi yoğurt yada devam sütüyle karıştırmayın, meyve püresine ekleyebilirsiniz dedi..


felah

çok teşekkür ederim hepinize. evet kan tahlilinde çıktı demir eksikliği. devam sütü içmiyor başlasam mı bilmiyorum. aishwarya gerçekten geniş davranmışsın yemek konusunda. çok sağol.


eylul1309

aishwarya çok çook tebrik ederim..bebeğin çok şanslı ve bana kalırsa sen de öyle!! son derece faydalı ve zengin besinleri menüsüne katabilmişsin..ayrıca köfte tarifine bayıldım, ne yalan söyliyiim benim bile iştahım kabardı:) 

7 aylık kızım, 2 ay önce devam sütü ile tanışınca hem anne sütünü aramaz oldu:( hem de ek gıdalara alıştırmada çok da başarılı olamadım:((

mesela sebze püresini  zenginleştiremiyorum, içine soğan eklediğimde yemiyor:( bizim dr sakin ve sabırlı olmam gerektiğini söylüyor, kesinlikle ısrar etmeyin diyor.. dayanamıyorum, yine de bazen inat ediyorum ama resmen ağzını kilitliyor:) senin yöntemin neydi ?beğenmediği istemediği bir yemeği yeniden deniyor muydun, ve nasıl?? 

devam sütünü azaltmak (günde 600-650 cc içiyor) ve beslenme düzenini sağlamak istiyorum, tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler!!! 


eylul1309

yemeği istemediğinde, devam sütü vereceğimi biliyor tabii.. karnı açken inanılmaz huysuz oluyor, sabırsız oluyor ve biberon kolayına geliyor.. Yemeği reddettiğinde biraz aç kalmasına göz yummam gerekiyor sanırım..Cevaplamak için Üye ol