5.ay sonunda ek gıdaya başlamak

Kozzy soruyor: 6

Merhaba,

5.ayımız bitti ve ek gıdaya basladık. Dr umuz ilk hafta sütlü pirinçli ve sütlü tahıllı mamaları 20-30 cc vererek baslamamı ve her gun arttırarak gunluk toplam 150-180 cc ye cıkarmamı soyledı.

sonrakı hafta meyve suları ve bır sonrakı hafta da meyve puresı ekleyelım dedı ama gunluk toplam mıktar 150-180 cc olacak dedı.

yogurt, sebze vs bır sonrakı ay baslanacakmıs.

şu anda oğlum çok istekli görünmüyor gibi. 20-30 cc mama yedıkten sonra öğün miktarını tamamlamak adına ardından süt ya da formul mama verdıgımde ıstemıyor.

şunu ogrenmek ıstıyorum aslında ;

1) bu isteksizlik zamanla duzelecek mı ?

2) 30 cc kaşık maması bebekte çok tokluk hissi yaratır mı ? acana o yuzden mı ardından sutunu ıcmıyor ?

tşk

 

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


Kozzy

ek gıdaya karsı olan ısteksızlık sımdılık duzeldı gıbı ama henuz sebzelere gecmedık. bu hafta 6 ayımız bıtıyor. sanırım dr bu ay baslatacak. ben dun ve bugun ılk kez toz halıne getırılmıs 1 çay kasıgı cevız ekledım yaptıgım tahıllı muhallebının ıcıne, çok az da meyve puresı. tadı guzeldı, severek yedı.


dincelay

ben iki çocuğuma da sütlü pirinçli kaşık maması ile başladım. Neden  diye soranlara soruyorum: neden olmasın? bebek doğduğu andan itibaren süt ile besleniyor, sütlü pirinçli mama tat olarak buna en yakın olan seçenek. meyve tatlı ve fazla pütürlü, yoğurt ekşi, sebze tatsız.  kaşık ile birşey yemeye alıştırmak için kolay bir yol. En azından benim için öyle oldu. Ayrıca patates, havuç, kabak püresi yapıp için biraz formül mama eklerseniz de aynı sonucu verir. Ben ikisinde de ek gıdaya bu şekilde geçtim, hiç bir istah sorunu, red problemi yaşamadım. Önemli olan kaşığa alışsın. benim büyük zayıftı ona her zaman verdim kaşık maması ama küçük daha iyi o açıdan ona her zaman vermiyorum. Ayrıca kalorisine ve diğer besin değerlerine bakarsanız da sütten çok farklı olmadığını görürsünüz. Bir şey belleyip, ezbere konuşuyorsunuz.


kvncinannesi

ben yogurt ve haslanmis balkabagi vermistim yogurt tadi hos olsun diye icine 1 2 cicibebe ekledim hepsi bu mumkun oldukca hazir ek gida vermedim evde gunluk sutle muhallebi denediniz mi


kvncinannesi

bir de ac karnina verin derim


Kozzy

oglum 1 ay boyunca sadece meyve suyu, meyve puresı ve muhallebı gıbı tatlı gıdaları aldıktan sonra bugun ılk kez patates-havuc-kabak-pırıncten olusan sebze corbasını hıc yadırgamadan tereddutsuz bır sekılde içti, hem de 125 gr.

yanı; bence mutlaka doktorunuzun gosterdıgı yoldan gıdın derım ben. once tatlıyla baslanır mı sonra cocuk sebze yemez dıyen arkadaslar olmustu ama sukur kı bu olumsuz tabloyu gormedık bız.


SelaR

Sevindim bu olumlu gelişmeye...

Bizim halamız çocuk doktoru, çoook uzaklarda olmasına rağmen tavsiyelerini alıyorum ve Rafi'nin doktorunun söyledikleriyle hep örtüşüyor:) Biz de ek besinlerde sizinle hemen hemen aynı menüyü uyguluyoruz ve hiç olumsuz bişeyle karşılaşmadım...Önemli olan anne sütünün ana menü,diğerlerinin -adı üstünde- ek gıda olduklarını unutmamak ve ısrarcı olmadan,ne bebeğinizin ne de kendinizin keyfini kaçırmadan beslenme saatini keyifli öğünlere çevirmek:)
Sağlıkla kalın...

Cevaplamak için Üye ol