Bakici degerlendirmesi

selencem soruyor: 3

Merhabalar, 1.5 aydir gunduzlu bir bakicimiz var. Kendisinden memnun muyum degil miyim karar veremiyorum, anne fikirlerine ihtiyacim var. Cunku 1 ay sonra bebegimi ona teslim edip ise basliyacagim. Kendisi cahil bir turk koylusu. İyi niyetli ve oglumu cok seviyor. Yoruldum demez, cemi uyutmadan tuvalete bile gitmez. Ama oncelikle cok konusuyor. Surekli kendini, evini, ailesini vs ovuyor, bayginlik gecirecegim yakinda. İkinci sorunsal cok biliyor olmasi. Mesela, kalin giydirme diyorum. Hemen cevap: "Sen tek cocuk biliyorsun, ben cok baktim, usutur ince giydirirsek." Ve sonucta kendi bildigini okuyor. Zaten o kadar cahil ki birsey ogretmek cok zor, dedigimi bile anlamadigi oluyor. Ucuncusu en ufacik durumda sacma bir bahane ile savunmaya geciyor. Mesela cem agladigunda panik olup karni agriyor filan diye uyduruyor. Oysa ki ben ona bebek bu aglar, bakalim neymis derdi gibi sakin bir tavir sergiliyorum, hic neden agliyor filan demedim. Dorduncu sorun ise bugun yasadigimiz bir olay. Bebek arabasini o suruyordu. Karsidan karsiya gecmek icin arabalarin gecmesini beklerken, eliyle bur arabaya dur isareti yapip arabanin durmasini beklemeden bebekle beraber arabanin onune atladi. Adam durmuyordu az daha. Bir de adama bagirdi el etmis diye. Kafamdan asagi kaynar sular dokuldu. Bu zamanda iyi, namuslu, bebek seven gunduzlu bakici bulmak cok zor. Zaten bizimki de temizlikcimizin kankasi. Annem diyor ki tek bir olayla birsey yapma, dur bakalim. Gorumcem diyor ki yalniz sitedeki parka cikmalarina uzin ver. Esim diyor ki yarin gonderelim. Anneler, siz ne dersiniz?

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


ponyy

 

  bir de  akşam eşimle eve geldikten sonra bakıcı ne yapar?  ortalarda mı oluyor nasıl olur bilemedim ???  yardımcı olur beni bilgilendirirsen çok sevinirim.


selencem

ponyy, ben size düzenimizi anlatayım: sabah oğlum 7:00 gibi kalkar, ben elimi yüzümü yıkarken, ablası tuvaletini yaptırır, ben gelince abla yatar (sebebini yazının ilerisinde anlayacaksınız) biz 1,5 saat oynarız. Sonra baba ve ablası kalkar, hazırlanır çıkarız, oğlan okula ben işe. Öğlen 12de abla oğlanı okuldan alır, aradaki zamanda evi toparlar, bazen temizlik yapar. öğlen eve gelirler, yemek yedirip uyutur. sonra yemek yapar. oğlan uyanınca meyve yedirir, biraz oynarlar ve parka çıkarlar, sonra tekrar ev, banyo ve arkasından biraz daha oyun oynarlar, saat 20:00da akşam yemeğini yedirir ve 21:00da yatırır. Bu benim işten geç geldiğim bir gün, normalde ben eve geldiğim anda oğlanla ilgili her şeyi ben yaparım, biraz da bakıcıyla sohbet ederim, o gün yaptıklarını konuşuruz. Oğlum uyuduktan sonra bakıcı bizimle oturmaz, ya içeride tv seyreder ya da balkonda kitap okur ve yatar. Bu çok önemli bence, yoksa eşiniz ve size ait zaman kalmaz. Bu arada oğlum gece boyu 4-5 kez kalkar, bazen süt içer bazen pışpış ister. Bununla tamamen bakıcımız ilgilenir. Ücretler şehir ve hatta semte göre değişkilk gösteriyor.


DoRuK_DiLeK

öncelikle "cahil bir türk köylüsü" tanımlamanız çok kötü. bir taraftan küçümserken bir yandan da oğlumu seviyor ama diyerek iyi niyet göstermiş gibisiniz. bunu belirtmeden geçmek istemedim.

sorunuza gelince ilk olarak arayacağım %100 güven ve çocuk sevgisinin olması. ayrıca  -ben- olsam herşeyi bildiğini zanneden yabancı birine çocuğumu teslim edemezdim. daha önce büyüttüğü çocukları görmedim. onun doğrularının ne kadar doğru olduğunu bu yüzden bilemem. anlamaya ve yapmaya açık birini tercih ederdim. sonra biyere gitme götürme konusunda beni dinlemeli kafasına göre takılamaz. sakin olacak panik biri düzgün karar veremez acil bir durumda ne yapacağını bilemez. bunun dışında ydirsin içirsin temiz baksın. üzmesin, ağlatmasın, mümkünse kitap okusun ve şefkat sevgi göstersin. eğitimse aktivite ise ben gerekeni yaparım.
Cevaplamak için Üye ol