Bebeğim katı yemeği reddediyor !!! :(

tlcnr soruyor: 7

Merhaba, daha öncede bu tarz konular açılmış olabildiğince okumaya çalışım ama benim durumum biraz farklı sanki. Şu an bebeğim 11 aylık. 9,5 aylık olunca üst 3 ve 4. Dişleri kaşınmaya başladı ve yeme sorunu da bu şekilde baş gösterdi. Önceden köfte, patates, ekmek, havuç gibi ısırıp yiyebildiği herşeyi o zamandan sonra ısırıp tükürmeye başlafı. Kedinlikle ısırdıklarını çiğneyip yutmuyır direk tükürüyor. Ben hala eline yiyebikeceği şeyleri veriyorum. Doktor bunun dişten kaybaklandığını söyledi fakat dişleri çıktı bu durum bitmedi. Benim anlamadığım daha önce yerken şimdi neden yemiyor? Eskisi gibi yemesi için başka ne yapabilirim?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


HOPELESS

Ben de aynı dertten müzdaribim. Yumurtayı bitürlü yedirememiştim son bir aydır domates rendesiyle yedirmeyi başardım ama 10 gündür yemiyor ağzına alıp olduğu gibi dışarı çıkarıyor tekrar veriyorum ağzına yumuşak gelmezse yine çıkarıyor aynı şey çorba yedirirkende oluyor 😣 altta 3 dişi var üstte 3 ve bitanede yeni patlamış. 1 saat uğraşıyorum umarım fikir yada tavsiye veren olur


seyircikoltugu

Oğlum 14 aylık ve ben de 12 aylıkken benzer sıkıntıyla karşılaşmaya başladım. BLW yapmadım hiç ama püre de vermedim. Hep çatalla ezecek kıvamda pütürlü yedi. Önceden et makarna sebze yerken şimdi her şeyi tükürüyor ve sebebi diş. 10 tane dişi çıktı, şimdi de alttaki 2 kabaran dişi mahvediyor. Doktoru dişle beraber düzene gireceğini ve sabretmemi söyledi. Bu süre içinde de biraz daha ezerek (ama asla püre değil) yedirebileceğimi söyledi. Ben de öyle yapıyorum. Şimdi daha az tükürüyor. Yemeklerini yoğurtla yediriyorum, sakinleşiyor.


burcudd

öncelikle siz sakin olun. siz gerildikçe bebekler çocuklar annenin gergin durumunu hisseder. zaman zaman iştahlar azalır artar. hiç bir çocuk emin olun açlıktan ölmez. sevdiği şeyleri teklif edin, red ettiği şeyleri de ara ara tekrar sunun. sebze yemez ise meyve teklif edin.. süt ürünleri yoğurt lor yesin.. anne sütü ile de besleniyorsa, bunlar onun yanında destekleyen yemekler.. 1 yaşına kadar doğru düzgün çoğu zatti yemiyor. yemekleri çatalla ezin.. meyveleri ısırmak istemez ise püre yapın. gelişimi anlamında dr takip ediyordur, kilo boyda sıkıntılı durum oluşmadığı sürece, stres etmeyin. emin olun zaman içinde düzelir. önemli olan yemek yemekten nefret eder hale dönmesin.. sonrasında düzeltmek çok daha zor olabilir.


burcudd

hastalıklar da olabilir misal boğaz enfeksiyonu bunun gibi durumlarda da tükürüyorlar..


uykudanonce

Diş çıktı bitmedi demişsiniz lakin hepsi çıkmış olamaz hangi dişten olduğunu bilmek zor sıkıntının. Muhtemelen şu anda henüz sürmeye çalışan bir dişidir. Eğer doktorunuzun dediği gibi ise ısırması belki dişini rahatlatmak için olabilir, tükürmesi de iştahı olmadığını gösteriyor bence. Hep pürelere alışmaması için bence tükürse de eline bir şeyler vermeye devam edin. Biraz daha besleyici sıvılar püreler öğün arkalarına ekleyebilirsiniz beslenmesi için. Soğuk yaz meyveleri verin hem dişleri rahatlar hem beslenir. Arkadaşların belirttiği gibi iştahta ve damak tadında değişiklikler oluyor. Siz çok dert etmeyin ki aranızda bir çekişmeye dönüşmesin.

Kolaylıklar dilerim...


tlcnr

İçimi rahatlattığınız için teşekkür ederim 😊


teogsuzanne

Benim önerim mutlaka önce bir doktor, sonra sakinlik.  Cevaplamak için Üye ol