Yatagi ne zaman ayirmali ?

elaninannesi soruyor: 10

Arkadaslar Merhaba ,

  Kizim 8 ayini bitirmek uzere ama hala bizim odamizda bizimle birlikte yatiyor.Internette konu ile ilgili arastirma yaptigimda cok farkli gorusler oldugunu gordum.Bazi uzmanlar yatagi ayirmak icin en az 1 yasini bekleyin derken , bazilari 3 aydan sonra ayirin diyor.Bu konuda fikri olan var mi ?

Tesekkurler simdiden..

Senay.

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


pratikanne

Senay Hanim,
Siz kendinize ce cocugunuza ne uygun oldugunu dusunuyorsaniz o zaman ayirin.

Biz hem Kipircan'i hem Kimilnaz'i 8-9. aylarda ayirmistik. Cunku gece bizimle ayni odada olmaktan dolayi daha fazla uyanmaya baslamislardi. Biz ne zaman donsek etsek uyaniyorlardi. Esim sabah erkenden kalkip ise giderken uyaniyorlardi. Birkac gece salonda kanepede yattik. Odalari ayirinca daha kesintisiz uyuduklarini farkettigimiz anda oyle devam etmistik. 8-9. aya kadar ayni odada yatmanin, emzirmede cok avantaji oluyor.

Her ikisi de bizim odada kendi yataklarinda yatiyorlardi ve kendi yataklarinda yatmaya devam ettiler.


elaninannesi

Cok tesekkur ederim pratikanne :)

Ayni odada yatmak emzirme acisindan cok pratik oluyor gercekten,ama benim kizim birkac haftadan beri 2 saatte bir emmek icin kalkmaya basladi ben de gece emzirme olayina artik son vermeye akabind de odasini ayirmaya karar verdim.Umarim bizim odadan kendi odasina gecis cok sancili olmaz,kizim kendi odasini cok yabancilamaz.

Senay.


elif_alya

merhaba senay hanım.
alya doğduğunda bizim odada sallanan beşiğinde yatıyordu.çok hareketli bir bebek oldu hep.20nci günün gecesinde başiğinde düz yatırmış olmama rağmen 1 saat içinde enlemesine yatmış yüzünü beşiğin korumasına gömmüş çırpınırken yakaladım. o günden itibaren odasında kendi büyük karyolasında yatıyor.o dönemde çocuk psikiyatristi arkadaşıma danışmıştım.çokmu erken diye.çok farketmez aslında hatta ileriki dönemde ayırma sıkıntısı yaşamazsın demişti.ben zorunluluktan ayırmıştım tabi.
alya hala kendi odasında yatıyor.her saat başı kalkıyor ve emmeden uyumuyor .uykuya dalma problemimiz var kolikli olduğu dönemlerden kalma.gitgeller çok yorucu oluyor ama şu anda müdahale etmiyorum.
sevgiler..


senayc

Şenay hanım,adaşmışızda,
Biz Yiğit i bakıcımız işe başlayınca kendi odasına almıştık. 10. ayda felan oluyor. Kendi odasını ve yatağını benimsesin istedim.
Alışmasında sorun çıkmadı. Bir süre sonrada doktor önerisiyle emzirmeyi bırakmıştım ben. Bana da zor olmadı.  


elaninannesi

Elif Merhaba ,

  Ben de benim kzim neden iki saatte bir kalkiyor diye uzuluyordum.Doktorumuzun dedigine gore aslinda bebklerin 6 aydan sonra gece emmelerine ihtiyaclari yokmus.Emmeleri acliktan degil , sadece kendilerini rahatlatmaktan...Ben de simdiye kadar hic mudahele etmedim , ama gece o kadar cok uyanmak cok yorucu oluyor :) Birkac gundur gece memesini kesemeye calisiyorum bakalim ne olacak :)

Senay ,

Gece memesini kestikten sonra ilk is , odasini ayirmak olacak , umarim benimki de seninki gibi sancisiz olur...

Sevgiler
Senaysenayc

Şenay,
yiğit çok iştahsız olduğu için doktor memeden keselim demişti. ek gıdaya geçiş yapılsın diye. Biz önce gündüz emzirmelerini kestik. en son gece emzirmelerini kestik,bilgin oldun diye. gündüz bir şekilde oyalayabiliyorsun çünkü. bu da aklında bulunsun.
bolll kesintisiz uykulu günler dilerim
sevgilerle
Şenay


ADA

Merhaba ,

7 . ayda ayırdık biz de odaları. Bizim odada iken çok sık ve çok erken saatte uyanmaya başlamıştı Ada. Kendi odasına geçince uyanmaları azaldı, rahatsız oluyormuş demek miniş. : )

Odayı ayırdığımızdan beri emzirme olayımız zorlaştı yalnız. Sabah emmesini bıraktı. Gece de zorla emziriyorum ... çocuk bırakmaya çalışıyor belki de ama ben bırakamıyorum. Kafam bir hayli karışık aslında gece 12 de emiyorduk, şimdi rahatsız oluyor, uykusu bozuluyor sanki... acıkmıyor mu artık anlamıyorum.


senayc

biz 28. ayda bizim yatakta uyumaya başladık. gece uyanınca önceden anne diye beni çağırırdı. Şimdi pıtı pıtı bizim yanımıza geliyor. Babasının hayali hep beraber uyumaktı. hayırlısı bakalım.lina

merhaba
okuduğum kaynaklara göre son yıllarda istenen en az 2 yaşına kadar çocuğun anne babayla aynı odada ayrı yatakta yatması özellikle güven açısından çok uygunmuş.Yalnız dikkat edilmesi gereken kesinlikle yanlarında ilişki yok çocuk kaç yaşında olursa olsun -bunu geçen gün televizyonda bir uzmanda söyledi-Çocuk uyandığında anne babanın yanında olduğu hissettiğinde uykuya devam etmesi daha kolay ve huzurlu oluyormuş.İlk bebeğimde evimiz sobalıydı mecburen beraber aynı odada yatıyorduk hiç zorluk çekmedim .Şimdi de kızım 3 aylık minik beşiğinde bizim yanımızda yatıyor ayrı odası var ama ne zaman geçiririm bilmiyorum 1 kez emmeye kalkıyor benim içinde kolaylık oluyor.Ayrıca her uyandığımda üstü açık mı,rahat nefes alıyor mu diye yataktan kalkmadan kontrol edebiliyorum.
  Bence çocuk rahatsa ve sizde rahatsanız yanınızda kalması daha doğru.


sule_bilge

uzmanların ayrıldıgı bir şey daha,kimi ayırın bağımıszlaşsın der,kimi birlikte uyuyun özgüveni gelişsin.
çok küçük bebeği bir başına ayrı odaya koymak garip geliyor bana.ama aynı yatakda uyumak da bir yandan zevkli bir yandan eşler arasında sorun yaratıtyor.
en uygunu kendi beşiğinde ve aynı odada uyumak bence.Cevaplamak için Üye ol