televizyon

oyabes soruyor: 8

doktorlar genelde günde yarım saatten fazla televizyon seyredilmesine sıcak bakmıyorlar, biliyorum. Ama 2 aylık bebeğim televizyona bayılıyor, karşısına geçince 1 saat hiç ağlamadan mızırdanmadan heyecanla bakıyor. birşey anlamadığını düşünüyorum, sanırım renkleri çekici geliyor ama yine de zararlı olur mu bu kadar küçükken de?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


nilaylilayla

0-2 yaşta televizyonun çok zararlı olduğunu biliyorum..hele 1 saat ona bakması hiç iyi değil....hem beyin hem dil gelişimlerini aksatıyor..


dennis

televizyondaki hareketler, sabit pozisyonlarda çekilen görüntülerin arka arkaya hızla gösterilmesi ile hareket ediyor görünüyormuş (çizgi film mantığı) küçük yaşlarda, özellikle bebeklikte, gözlerin bu hareketleri takip etmesi çok zormuş, bunu yapabilmek için beynin büyük bölümünün hücreleri bu işe odaklanıyormuş ve gelişimleri duruyormuş. hatta aynı sebeple, çok hızlı giden bir araçta bebeğin etrafı izlemesinin de aynı etkiye sebep oması nedeniyle, bunun engellenmesi gerekiyormuş (yanlış hatırlamıyorsam Sabiha Paktuna Keskin'in bir kitabında yazıyordu). bu yüzden ben en az iki yaşına kadar TV izletmemeye çalışacağım.
sağlıklı günler, iyi bayramlar...


oyabes

Anladım, ben de seyrettirmeyeceğim bu durumda. Detaylı bilgi için çok teşekkür ederim.


Ozlemdoruk

bebeklikte büyülenmiş gibi gözlerini ayırmadan izliyolar tv yi. bizim doktorda kesinlikle izletmeyin, konuşması gecikir demiştir. bi de dennis in dediği neden de var tabi ki.CiciAnne

Sadece televizyon değil aşırı uyaranların tamamı zararlı küçük bebekler için ve 0-3 yaş arası televizyonu hiç izlememesi gerek; başedemeyecekleri kadar çok fazla görüntü içeriyor çünkü...


annevebebis

TV izleme epilepsiye de neden olabiliyor ya da bebekte böyle bir hastalık varsa ciddi bir tetikleyici olabiliyor desek daha doğru belki de.


yuksel_

Merhaba, hele ki çok küçük bebeklerde tv hiç izletilmemesi gerekiyor, eğer illa ki seyredecekse en fazla 10-15 dk olması gerekiyor. çünkü dennis'in dediği gibi onun asla algılayamayacağı çok hızlı görüntü akışkanlarından oluşuyor. bu da hem beyne zarar veriyor hem de onun dış dünyadan öğrenebileceği pekçok faydalı şeyi engellemiş oluyor. biz 1-1.5 yaşından sonra kontrollü olarak çok kısa sürelerle seyrettirmiştik, (o da sadece çocuk programları) ama asla 1 saat gibi sürelerle çocuğu tv karşısında bırakmamak lazım.


Burcu_Kaan

çocuklara tv.nin verdiği zararlar burda yazıyor


Cevaplamak için Üye ol