nasıl alıştıracağım....

zeynepgozde soruyor: 4

kızım 4.5 aylık ne biberon ne emzik nede mamayı kabul ediyor ve artık sütüm yetmiyor çünkü kilo alımı yok denecek kadar az bende ek gıdaya başlamak istedim ancak oda büyük bir problem meyve sularını içmiyor ancak ve ancak tek su içiyor

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


e_pack

benim kızımda 4. ayına girdi

aynı durum bizde de var

biberonu ne de emziği almıyor.ağzına verince çöğürüyo ve kusuyor

kaşıkla meyve suyu falan veriyorum içiyo ama biberonla asla

kaşıklada çok zor oluyo nasıl alıştırcam bilemiyorum


CiciAnne

Farklı uçlar deneyebilirsiniz. Özellikle kauçuk olan; anne memesinini birebir taklidi uçlar var; onlarla başarı sağlanabilir bence.


dennis

biliyorum zor ama sabırlı olmaya çalışın. dönem dönem bunlar yaşanıyor, kendimden biliyorum, hala bir gün iyi üç gün kötü şeklinde besleniyoruz. ek gıda özellikle çok sabır isteyen bir iş. bıkmadan denemeye devam etmeniz gerekiyor. günlerce ağzını dahi açmadığı ya da yuttuğu anda daha önce yediklerini de çıkardığı bir yiyeceğe, bir gün durup dururken kendiliğinden ağzını açmaya başlıyor. ben öyle çok korkmuştum ki kızım yoğurt yemeyecek diye (süt de içmiyordu çünkü), denemediğim kalmamıştı, mamayla yapılanı, hazır alınanı, evde kendi mayaladığımız, bebek yoğurdu, meyvelisi, vs. vs. günlerce uğraştım, hiç birini yemedi, bir gün daha önce defalarca teklif ettiğim bir kutu bebek yoğurdunu bir kerede bitirdi! meyve için de aynı şey geçerli. sebze çorbasını çok sevmişti ama kızım, hala da çok severek yiyor, onu deneyin isterseniz: patates+kabak+havuç ve pirinç haşlanıp rondodan geçiriliyor. buna alıştıktan sonra ve kızınız bir kaç ay daha büyüyünce içine farklı sebzeler, et ve et suyu eklersiniz.
benim kızım doğduğundan beri biberonla beslendi, hiç emmedi ve biz de bir dönem biberonla süt içsin diye çok ısrar ettiğimiz için kusma problemi yaşamıştık; biberonun dudağına değmesi yetiyordu, bırakın ağzına girmesini. bir süre vazgeçmek zorunda kaldık biberondan, sadece gece uyandırmadan verebildiğimiz zamanlarda biberonla beslendi ki henüz sadece 3,5 aylıktı, olur da uyanırsa ya kusuyordu ya da çığlık çığlığa ağlıyordu ısrar edersem içsin diye. ben de tamamen ona bıraktım, bazı geceler gözleri kapalı olduğu halde biberonu ağzına yaklaştırınca dudaklarını sımsıkı büzüp kafasını geriye atıp vücudunu yay gibi geriyordu içmemek için. hala da sadece geceleri içerse içiyor biberonla, 4 aylıktan beri gündüzleri asla biberon almıyor.
çok uzattım biliyorum ama neler yaşadığınızı tahmin edebiliyorum ve yalnız olmadığınızı görün istedim. bir şekilde geçiyor günler, lütfen bebekleriniz ve kendinizi çok sıkmamaya çalışın. kendime de sık sık hatırlatmaya çalışıyorum ki, onlar bebek de olsa doyup doymadıklarına kendileri karar verebiliyorlar, zorlamak sadece işleri zorlaştırıyor, saygı duymak ise hayat kalitenizi arttırıyor. napalım, benim bebeğim de tontiş değil de çıtı pıtı bir bebek olsun, yeter ki sağlığı yerinde olsun.
sağlıklı günler dileğiyle.


zeynepgozde

mabel kauçuk olanı da denidim bi sürrü uçta sanki emmek istioda  beceremiyo ağzına fazla gidersede hemen öğürüyor öyle güzel anlatmışsın ki dennis ancak sıkıntım eğer doymazsa ve bu gelişimini etkilerse diye korkuum daha sonra işe başlıyacağım belki ben yanındayım şimdi benle idare ediyor peki ozaman  ne yapıcak kaşıkla gerçekten çoook sbırlı olmamız gerekiyomuş allahım inşallah bize bu sabrı  verir çocuklarımızı iyi yetiştirebilirizCevaplamak için Üye ol