Titreşimli ana kucağı zararlımıdır???

Alef soruyor: 10

Oğlumun kolik sancılarından çok çekiyoruz özellikle gündüzleri sadece Fisher Price ın titreşimli ana kucağında yatmak istiyor, ağzında emzikle orada sakinleşip uykuya dalıyor hatta müziği bitmiş olduğunda oda uykuya geçmiş oluyor 15 gündür bu durumdayız yani günün birkaç saatini onun üzerinde geçiriyor kucağımda olmayı bile istemiyor, ayrıca 1 hafta önce reflümüzde çıktı zaten gündüzleri düz yatıramıyorum anında kusuyor dolayısıyla ana kucağı kolik ve reflü için bir kurtarıcı oldu fakat beni çok korkutan şey ise titreşim olayı bizimki uykuya dalıyor horul horul uykuda daha bırakın titreşimi kapatmayı elimizi düğmesine koyduğumuz anda uyanıyor şaka gibi :) titreşimi hep çalışsın istiyor sanırım ona masaj ve rahatlama etkisi yapıyor ve huzur buluyor, fakat titreşimi çok kuvvetli çocuk üzerinde sürekli titrer vaziyette ilk aldığımızda Doktorumuza sordum merak etme birkaç gün sonra hevesi geçer zaten dedi ama biz alalı 15 günü geçti aynı istekle devam hatta bu gidişlede hiç sıkılacak gibi gözükmüyor, çok korkuyorum özellikle nörolojik olarak zararı olurmu diye çünkü ayakta, çarşaf arasında vs... sallamanın özellikle ileriki dönemlerde beyin fonksiyonlarında negatif etkili olduğunu birçok siteden okudum, kullansam bi dert kullanmasam ağlıyor, arkadaşlar kullananlarınız varmı veya bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz işin içinden çıkamadım :(

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


Aysegul_

hmm açıkçası sorunun cevabını tam bilmiyorum ama ben 2 aylıktan beri park yatakların titreşimi var ya onunla uyutuyorum Berk'i. ben bir zararı olacağını düşünmemiştim hiç ama çok hafif bizimkinin titreşimi.


Alef

Park yatak büyük sonuçta yatak sarsıntısı çok yoğun olamaz diye düşünüyorum bizimki minicik ana kucağı daha kuvvetli.


Aysegul_Yagmur_Irmak

Eskiler neler neler yapıyorlarmış, dediğin gibi çarşafta sallamalar, ayakta hızlı hızlı sallamalar, vs. Bu bahsettiğin belli belgelere sahip bir markanın ürünü. Hele Amerikan markası, ufacık bir sorun olsa tazminat davası açarlar ve firmanın sonu gelir. Ben de Fisher Price salıncak kullandım oğlumda 10 aylık olana kadar, şimdi de kızımda kullanıyorum, çok memnunum. Başı vücudundan ayrı bir o yana bir bu yana gitmiyor, önemli olan bu "bence".


selencem

Biz kullandık, 2-6 ay arası. Çok faydasını gördüm, bir zararı olduğunu sanmıyorum. kolikli ve uykusuz bebeklere ideal gündüz çözümü :))


Alef

Ayşegül sana kesinlikle katılıyorum eskiden bebekler Allaha emanet büyümüşler resmen Allah korumuş onları sallamalar, 2 günlük bebeğin emziğini bala batırmalar, kundak yapmalar, vs...  biz resmen gözünün içine bakıyoruz, üzerine titriyoruz, dediğin gibi böyle büyük bir markanın sağlığa zararlı bir ürün üretmesi imkansız diye düşünüyorum heleki bebek sağlığı söz konusu olduğunda ama günün 4-5 saatini neredeyse üzerinde geçirdiği için uzun vadede zararı dokunurmu diye endişe ediyorum ayrıca körün taşı rast gelir misali üzerine titredikçe gelir bizi bulur ve ben hayatım boyunca onun üzüntüsüyle kahrolurum. Sanırım senin kullandığın salıncak otomatik ileri geri gidiyor titremiyor dimi? Keşke ondanmı alsaydım acaba.... burcaksahin

Alef, tereddütlerini anlıyroum ama şöyle düşün: aramızda kaçımız ayakta veya çarşafta sallanarak uyutulduk? Cevap: Çoğumuz. Şu anda bunu yapalım diye söylemiyorum ama salllanarak uyutularak şu anda çok sağlıklı ve akıllı bireyler yetişti ve yetişiyor da. O araştırmalar herşeyin fazlası zarar mantığıyla sonuçlandırılan araştırmalar.

Sen yazmışsın bebeğinin ana kucağında sakinleşerek uyuduğunu. Bence bırak huzurla uykuya dalsın. Daha çok ufak bebeğin ve daha o kadar çok değişecekki uykuya dalış şekilleri. Bizden örnek vereyim: memede uyuduk, kucakta uyuduk, yatakta uyuduk, sallanan fisher price akvaryum salıncakta uyuduk, ana kucağında uyuduk,  titreşimli park yatakta uyuduk, yan yana uyuduk.

Özellikle de kolik sancısı çekerken bence onu rahatlatan sistemi değiştirme. Zamanla yeni ve farklı şeyler denersin ona da alışır. 4. aya kadar dilediğin şeye 4-5 günde yavaş yavaş alıştırabilirsin nasıl olsa.


Alef

Burçak evet sanada kesinlikle katılıyorum, 2 dakika bile ağlatmamaya çalışıyorum benim için en önemli şey minimum düzeyde stressiz, huzurlu ve sağlıklı olması bunun için elimden ne gelirse yapıyorum, ağlayan bir bebek olsun istemiyorum, heleki ağlamaya alışırsa ileriki yıllardada her istediğini ağlayarak yaptırmaya çalışır diye korkuyorum, şu kolik sancılarımız bir bitse herşey çok daha kolay olacak...


selencem

Maalesef kolikli bebeklerde bu dediginiz ise yaramiyor :(Alef

Akdiad önerin için çok teşekkür ederim, biz mamaadan dolayı çok ciddi kabızlık yaşadık yazdığın önerinin 10 farklı versiyonunu (kulak çöpü ile, derece ile, fitil ile uyarma zeytinyağlı pamuk ile uyarma vs....) bütün gün altını açık tutup yüzlerce kez denedim bırak kaka yapmayı pıss diye az sesli gaz bile çıkartmadı, kolik çok ama çok farklı birşey zaten genelde erkek bebeklerde oluyor, gün içerisinde arka arkaya defalarca kez gaz çıkartsa bile kolik saatleri tuttuğunda bir anda Çaki Bebek oluyorlar :) sanki çift karakterli gibi bir dakika önce çok iyiydik deyip gözlerine ve kulaklarına inanamıyosun ve dünya rekoru kıracak bir hızda doktorun söylediği, nette okuduğun, arkadaşların, komşuların ve akrabaların söylediği mantıklı gelen ne varsa hepsini tek tek yapıyorsun ama nafile o sürenin tamamlanması gerekiyor o ağlama nöbetinin geçmesi için, 6 haftalık tecrübem sonunda en çok işe yarayan yöntemin tüm çukurlu yollara girip çıkarak, tüm virajları dönerek yaklaşık 1 saat araba ile sokaklarda gezmek olduğunu söyleyebilirim zaten doktorumda kendi çocuklarında en çok işe yarayan yöntemin bu olduğunu söylemişti, ha işte birde alternatif yöntem olarak bu ana kucağı çok işimize yaradı oda zaten araba ile çok yakın mantıkta....


selencem

Alef, çaki bebek benim de çok kullandığım bir tabirdi :))Cevaplamak için Üye ol