kızamık?kızamıkçık?5.&6.hastalık?

kuzumismail soruyor: 8

5.hastalık veya 6. hastalık geçiren var mı?kızamık veya kızamıkçıkla farkı nedir?döküntüyle beraber hırıltılı öksürük başlaması hangisi ile ilgili?
bilgisi veya tecrübesi olan var mı?paylaşalım lütfen

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


julyasia

kızım 6. hastalık geçirdi. kızamık ya d akızamıkçık döküntüsü nasıl olur bilmiyorum ama 6. hastalık döküntüsü isilik gibiydi. biraz belli belirsizdi bizim kızda.  ayrıca beraberinde hırıltı ve öksürük oldu ama ben onu ayrı bir hastalığa bağladım. 6. hastalığın  bizdeki belirtisi bir türlü inmeyen ateştiColukluCocuklu

Biz bu hafta geçirdik üzerine geldi sorunuz. Sadece çok yüksek ateş ve ardından döküntü oldu. Blogumda da yazmıştım.

http://benkizimindelisiyim.blogspot.com/2011/06/ad-da-pek-ilginc-6-hastalk.html


lopikcim

benimm kızım da 6.hastalık geçirdi.Başlangıçta 39 derecelere varan yüksek ateş oldu, ateş harici başka hiç bir hastalık belirtisi gözlemlemedim, ne öksürük, ne hırıltı ne burun akıntısı...hemen dr umuza gittik, kan tahlili yapıldı, sonucunda viral enfeksiyon teşhisi kondu, dolayısıyla sadece ateşe yönelik önlemlerimiz oldu, ateş düşürücüleri de ateş38,5 üzerine çıktığında kullandık, calpol ve dolven dönüşümlü olarak) 72 saatin sonunda ateşi düştü 2 gün sonra tekrar 3 gün süren yüksek ateş ve sonunda da isilik tarzında döküntüler oldu, 2.ateş döneminde dr la sadece telefonlaştık( ayrı bir enfeksiyondur bu dedi bana, tekrar 72 saati doldurmamızı önerdi)..72 saatin sonunda ateş yine düştü , o gece ateşsiz geçti sabah uyandığımızda vücudunda, özellikle göğüs ,sırt, ense ve şakak bölgelerinde isilik tarzı döküntüler olunca dr a gittik ve 6.hastalık teşhisini koydu..2-3 gün içinde döküntüler geçti


kuzumismail

hepimize geçmiş olsun diyelim......kvnc

benim oğlum da 3 gündür ateşliydi  bu sabah da vücunda döküntüler başladı. kırmızı benek benek. hemen dr.a gittik. 6. hastalık dedi. 3 güne kadar geçer dedi. hepimize geçmiş olsun....


ema

Oğlum 5 gün önce ateşlenmeye başladı 3 gün sürekli 38 olan ateşi 3.günün sonunda düştü.Sadece 2 sefer 39 ölçüm ama sürekli ateşi vardı.Gündüzleri ılık duş yaptırarak ve üzerini soyarak ateşini düşürmeye çalıştım gece ise havale geçirir korkusuyla tek sefer dolven verdim zaten uyumuyordu pek sürekli uyanıyoru.Ateşi düşdükten sonra yüzünde ve ensesinde kırmızı alerji olmş gibi döküntüler oldu ve vucuduna yayıldı.Bu arada ateşin 2.gününde hemogram baktırdık ama kanda lokosit düzeyi normladi.Sanırım oğlum 6.hastalık geçirdi.Şuan keyfi yerine geldi hiç iştahı yoktu yavaş yavaş açılmaya başladı.


DoRuK_DiLeK

5.hastalık ve 6.hastalık nedir. bilgi verirmisiniz.


DoRuK_DiLeK


-----------ALINTIDIr-------------


5. hastalık (Okul çocukluğu dönemi hastalığı): 

Kızamığa benzer bir hastalıktır. Solunum yolu salgıları ile veya kan yoluyla bulaşır. İyi seyirli bir hastalıktır. 3 dönem şeklinde seyreder.

 

Birinci dönem, orta derecede bir ateş ve tipik bir döküntü vardır. Yüzde kelebek şeklinde döküntü dikkat çeker. Yanaklar –tokat atılmış gibi- kırmızıdır. Ve ağız etrafında solukluk dikkati çeker.

 

İkinci evrede, önce kol ve bacaklarda beliren ve daha sonra gövdeye yayılan kırmızı deriden  kabarık dantele benzer döküntüler gözlenir.

 

Üçüncü dönemde  döküntüler kaybolur ve daha sonra tekrar belirir. Ateşin yükselmesi veya güneşe maruz kalma ile döküntüler yoğunlaşabilir.

 

Hastalık 3-5 gün sürer. Döküntü ortaya çıktıktan sonra hasta bulaştırıcı değildir. Nadir olarak döküntü el ve ayaklara has kalır ve eldiven-çorap  görüntüsü oluşturur. Hamilelerde bu hastalık geçirilirse % 33 oranında bebeğine bulaşabilir. Özellikle ilk yirmi haftalık hamilede. Hamilenin bebeğinde kan hücrelerinin olgunlaşmasını durdurur ve ağır  kansızlığa sebep olur. Onun için bu hastalığa yakalanan çocuklar hamile kadınlara  yaklaştırılmamalıdır.  

6. hastalık (Roseola infantum): 

Süt çocukluğu ve oyun çocukluğu döneminde sık rastlanan  iyi gidişli bir enfeksiyon hastalığıdır.

Hastalık 6 ay 3 yaş arası çocuklarda görülür.

Kuluçka  dönemi 9-11 gündür. Bulaşma solunum yolu salgıları aracılığı ile olur. Birden hastada 39.5-41 dereceye yükselen bir  ateş olur. Başka hiçbir belirti yoktur. Bazen ateşe bağlı havale görülebilir. Ateş birden bire düşer ve  yaygın kırmızı deriden hafif kabarık döküntüler ortaya çıkar. Döküntü hızla kol, ense, yüz ve bacaklara yayılır ve  24 saat içinde solar.

Ateşli dönemde ateşi azaltmak  amacıyla ateş düşürücüler kullanılır. Başka özel bir tedavisi yoktur.  


Cevaplamak için Üye ol