Oğlum konuşamıyor.

berder soruyor: 7

oğlum 20 aylık oldu mama kaka dede baba bazen anane banada bazen anne de diyince ismimi söylüo.Ama herşeyi anlıo.Yap dediğim şeyleri nerdeyse hepsini yapıo.Göz teması çok iyi.Ben konuşurken beni çok iyi dinlio.bazende dönüo.dönen çocuklara dikkat diolar.her çocuk dönmeyi sever bence.Ama yine insan korkuo.Otistik olup olmayacağı.Cevab yazarsanız çok sevinirim.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


FULYA_KKBDK

BENİM OĞLUM 35 AYLIK HALA CÜMLE KURARAK KONUŞAMIYOR. UZMANLAR OLABİLİR DEDİ. BENCE BİRAZ ACELECİ DAVRANIYORSUNUZ. GENİZ ETİ, BADEMCİK GİBİ BİR PROPLEMİ YOKSA DAHA KÜÇÜK ENDİŞE ETMEYİN.


ozlemdevrim

Otizm temel olarak sosyal alanda kısıtlılıkla giden bir durumdur.Çocuğunuzun göz teması varsa, ismine bakıyorsa, sizinle oynuyorsa, size yakınlık gösteriyorsa, siz gidince tepki veriyorsa otizm değildir..Sırf dönüyor diye otizm düşünülmez..Benim büyük oğlum da sever dönmeyi, dönen şeyler dikkatini çeker vs. Konuşmuyor değil oğlunuz..Tek tek kelime de olsa konuşuyor..Söylediklerinizi de anlıyorsa sorun yok..Mutlaka cümle de kuracak..Çok hızlı değişiyorlar..Bence 2 yaşında en az ikili cümlesi olacak...Hiç dert etmeyin nolur..


ipekkusgoz

Biz de 20 aylığız ve sizinkinden bir fazlamız yok.Endişelenecek bir şey olduğunu sanmıyorum.2 yaşında birden dil gelişiminin olabileceğini söylüyorlar.


berder

Cevaplarınız için hepinize çok teşk ederim
.


incigulay

benim kızım 28 aylık 3 cümleli kelimeleri çok rahat kullanıyor ama canı isterse hata biraz bizde diye düşünüyorum çünkü biz onun işaret dilini anlayıp her istediğini yapıyoruz konuşmasına fırsat vermiyoruz geç de olsa fark ettik :( tv izlemsi azaltıp masal dünyasına geçtip resimlerde herşeyi biliyor adları yerine seslerini çıkartıyor kedi demiyor miyav diyor pedgog gelişmi normal desede çevredeki baskılar yüzünden (aaa sizinki hala konuşamıyormu elalemin kzı bülbül) çocuklarımıza yüklenioyuruz zaman bırak ve isaretlerini seni anlamıyorum demeyle konuşmaya teşvik edebilirsiniz(pedgog tavsiyesi bize)

 


mother_of_sons

özlemdevrim +1


ayrıca erkek çocuklar gelişimsel olarak genelde kız çocuklara oranla geriden gelirler.
birde odaklanma olayı vardır, mesela yürümeye odaklanan çocuk konuşmada geri kalır. (oğlum gibi; oğlum 9,5-10aylıkken yürüdü yürüme öncesi anne-baba-dede-teyze-anneanne-mama diyen oğlum şimdi sadece baba-mama-anneanne-anne diyor)

ve 4 yaşında konuşmaya başlamış kuzenlerim var benim.

onu konuşmaya teşvik edin mesela su istediğinde biberonunu getirir oğlum ben su mu istiyorsun oğlum? hadi gel birlikte su alalım v.s konuşarak yaparım herşeyi.
onunla daha fazla konuşun. endişelenmeyin.

sevgiler.


bedom

Bende 4 yaş erkek çocuğu annesiyim benim çocuğumdada konuşma geriliği var yapılan testlere göre önemli bişey olmadığını her çocuk farklılık gösterdiğini uzmanlar söyledi ve kreşin faydalı olacağını bildirdiler kreşe göndermeye başladım bakalım neler olacak.
Cevaplamak için Üye ol