of bu iki yaş

papish soruyor: 10

selam oğlum iki gündür çok daha hırçın ve daha da önemlisi mutsuz her şeye ağlıyor evet de desek hayır da desek mesela dün akşam baktım mutsuz gece uykusuna gitmeden yürüyüp gelleim dedim dışarda bi başladı ağlamaya döndük hazırlandı yattı hala ağlıyo tam bir buçuk saat sonra sustu ve nihayet uyudu..geçen hafta teyzedeydik ve çok mutluydu hiç üzmedi yedi uyudu..şımartma da olmadı yani bence ama geldik ve bizim ufaklık tuaflaştı acaba sadece sıkıldığı için böyle olabilir mi..eğer öyleyse yazı dolaşarak bitirip kışa kreşe vercem..

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


kimkimkimo

benim kızım kreşe gidiyor. bu haftasonu onda da aynı şey başladı. sebepli sebepsiz agresif ve ağlamaklı tavırlar. hiç bir şeyden mutlu olmuyor. bugün okuldaki psikologla konuştum, bu böyle bir dönem hayırlı olsun dedi bana :) durumu şöyle tarif ediyor, ki biz aynısını bu sabah yaşadık, konuşmuyor ama iletişimimiz aynen böyleydi ;


ayakkabı mı ben giyicem
tamam, seç bakalım (müdahale etsem kıyamet kopacak biliyorum, kışık bot giymeye karar verdi)
ben giyerim. 
annecim ver yardım edeyim, giyemiyorsun.
hayır giyerim. (çığlık çığlığa elinde ayakkabı ile koşturuyor)
peki, sen bilirsin. (kısa bir sakinlik, hayat normale döndü sanki)
giyemiyorum, görüyorsun. boş durma sen giydir. 
ya sabır, la havle... (sabrıma hayran kalarak giydirdim ve çıktık)

önerilerine gelince;
bu bir dönem ve geçecek.
genel olarak kurallarınız olsun. disiplinli olun.
her yaptığına karşı çıkıp kızmayın, hayır kelimesi daha önemli yerlerde lazım olacak.
eğer ki yaptığının hayati sonuçları yoksa ve çok diretiyorsa görmezden gelin.
reklamın iyisi kötüsü olmaz, bağırdığınız da ve sinirlendiğiniz de kendini size ispat etmiş olacak ve bunu daha çok kullanacak. 

özetle; bizim psikoloğun kafası karışık gibi ama, yine de yararlı şeyler de söylüyor. ve bu dönemin olumlu yanınını çocğun kendi kişiliğini ispatlama ve ben de varım deme dönemi olarak adlandırıyor. 
başka bir yerde okumuştum 2 yaş sendromu geçicidir ama davranışlarınız ve çocuğu baskı altına sokmanız kalıcı olmasına neden olabilir.
hepimize kolay gelsin :))


CokBilmis

Eğer sorun sadece ağlaması ise bırakın ağlasın. Kızım konuşabiliyor ve öyle şeyler söylüyor ki duyguları ile ilgili, onun yerine ağlayasım geliyor.

Mesela bu akşam yatakta "Anne, Ela çok düşüyor. Düşmesin, acıyor" dedi. Yani sizin aklınıza gelmez ama belki de gün içinde çok düşmüş ve bu duruma içerlemiştir. Akşam yatmadna önce ağlayarak rahatlamak istiyordur.

Bir arkadaşımın kızı da "Neden ağlıyorsun?" sorusuna "Bilmiyorum anne, ağlamak istiyorum" diye cevap vermişti. Yani neden aramayın ağlamasının altında. Bırakın ağlasın ve stresini boşaltsın. O ağladıkça siz yanında olur ve onu anladığınızı hissettirebilirseniz, ağlamaları azalacaktır. Ama ağlamaların bitmemesi gerekiyor, çünkü ağlamak sağlıklıdır ve gereklidir.


papish

çokbilmiş çok acıklı ve açıklayıcı bir cevap olmuş bu açıdan düşünmemiştim çok sağol..


nefize

bu konuda neyazıkki bizde kızımla baya sorun yaşadık biara işler çığrından çıktı yani sabırda biyere kadar ama ben MAHALLENİN EN MUTLU YUMURCAĞI ismli bi kitap okudum inanın muhteşemdi orda yazan bikaç şeyi uyguladım şuan kızımı tanıyamıyorum 2yaşında fakat inanılmaz uyumlu söz dinleyen hiççç huysuzluk yapmayan bi meleğe dönüştü zaten bizim 2yaş sendromumuz 1ay kadar sürdü kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum.ve unutmamalı ki bebeklerin sol beyinleri yani(mantıklı düşünmemizi sağlayan sol tarafımız)3yaşında gelişiyor ve şuan onlar mantıklı düşünemiyor sinirlendiğinde üzüldüğünde tepkilerini nasıl belli edeceklerini bu duygularla nasıl başedilebileceğini bilmiyorlar dolayısıyla daha anlayışlı sabırlı olamk lazım biliyorum zor çok zor bi dönem ben sinirden ağlıyodum bazen ama geçiçi bi durum olduğunu unutmamak lazım.sevgiler..
papish

teşekkürler nefize hemen netten kitaba bakıcam öptm seni ve kızını..ozzzy

nefise neler uyguladın mesela? biraz anlatırmısın. Kitabı alıcam ama  neleri uyguladığını okusam da merak ederim:)


sezerus

merhaba arkadaşlar ben bu gruba yeni katıldım.. oğlum 21 aylık. son 1 haftadır parkta sokakta çocuklara vurmaya, ısırmaya başladı. önceden kız çocukların, bebeklerin yanına gider cici yapıp okşardı şimdi yüzlerini sıkıştırıyor vuruyor. bakıcısında da aynı davranıyormuş. ben lojmanda yaşıyorum ve şimdiden oğlumla ilgili şikayetler almaya başladım :)


yesim

Aynen yaa benimde sevgi ve şefkat dolu çocuğum 2-3 haftadır canavar oldu.İnanılmaz hırçın ve inatçı.2 yaş sendromu dedikleri bu sanırım.sevcannas

nefize merhaba
dediğin kitabı nette araştırdım biraz ama,tam olarak anlayamadım,çocuk gelişimi üzerine bir kitap mı tam olarak,yoksa nasıl davranılacağı veya eğitimi ile ilgili şeyler de mi var.
daha çok eğitici oyunlar gibi bişey arıyorum ama bi türlü şu deyip alamadım


papish

arkadaşlar benim ki biraz sakinleşti sanırım teyzelerde istemeden farkında olmadan yüzlenmiş evimize hayata adapte oldu gibi..Cevaplamak için Üye ol