demir damlası

veysel soruyor: 10

mrb arkadaşlar  bu siteye yeni üye oldum.benim sorunum demir damlalarıyla ilgili ve kafamı çok karıştırıyor.sırf bunun için üç ayrı doktora gittim ve hepsi demir damlasını destekliyor ama diğer yandan çok güvendiğim bir doktor kadir tuğcu ise asla demir eksikliği tanısı konmadan demir damlası vermeyin diyor..ayrıca multitabs ve fluor kullanıyorum bebeğim sekiz aylık.sizlerin bilginizden ve tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum. 

Bu soruyu cevapla


24 Cevap


banuo

Bizim doktorumuz da demir eksikliği tanısı konmadan verilmemesi taraftarı. Demir fazlasının da sistemik zararları oldugunu soylemisti. Bir de vucut kendini idare edebiliyorken, algoritmayı bozmanın, müdahalenin ne geregi var anlayabilmis degilim ben.


veysel

bende öyle düşünüyorum fakat doktorların demir eksikliğinin önlenmesi için de kullanıyoruz lafı beni tereddütte bıraktı açıkçası banuo

Ben  oğluma vermedim, kücüğe de vermiyorum. Demir eksikliği kaynaklı herhangi bir problemimiz de olmadı açıkçası.
Bana bu tip garantici uygulamalar vücudun kendini düzenleme yeteneğine yapılan müdahalelermis gibi geliyor. İhtiyaç varsa amenna, ama yoksa niye?


veysel

teşekkürler arkadaşlar içimi rahatlattınız 


paleolitik

oglum 4 aylik..bizim dr.umuz da dun verdi damlayi.. o da eger eksiklik olursa normalden 6 kat fazla damla vermek gerekir dedi.. ben de bugun basladim ancak ben de sizin gibi dusunuyorum.. hatta dr.a sunu sordum..demiri tam olarak dogan cocuk olmaz mi yani dedim..neden eksik dogsun ki mantiken?? eksik dogarsa heralde anne sutunde eksigi kapatacak demir olurdu.. eskiden koydekiler ne yapiyordu mesela..hepsinin masaAllah tas gibi cocuklari.. zekalari da oyle..belki sonradan destek verilemedigi icin kullanamiyorlar potansiyellerini..

bu durumda 4 aylik bebege bi tahlil yaptirabilir miyiz? kan degerleri nasil diye.. hasta yakini olarak biseylere fazla mudahele etmek dr.lara biraz ters gelebiliyor..ben mi dr.um sen mi gibi olabilir.. ama test sonucu en azindan bilirim ki gerek yok yada var..CiciAnne

biz de bir yaşına kadar sadece multitabs kullandık.


eğer demir eksikliğinden şüpheleniyorsanız bir test yaptırıp öyle kullansanız sanırım daha uygun olur. kaldı ki doktorlar göz içlerine falan bakarak anlayıp ona göre veriyorlar, ben de o konuda tereddüt yaşamıştım, doktorumuz, çocukta bir problem varsa anlaşılıyor hemen, paniğe gerek yok demişti.


paleolitik

demir eksikliginden suphelendigimiz yok aslina bakarsaniz.. dr.un da suphelendigi yok.. ama rutin bi sekilde bu damla veriliyor, saglik ocaklarinda ucretsiz veriliyor vs.

ben de boyle bi suphe yokken neden vereyim diyorum iste.. test yaptirma istegim de dr.a "bu ilaci vermek istemiyorum." diye karsi koyabilmek icin aslinda..


CiciAnne

hayır o multitabs yerine sadece devit denen demir damlası veriliyor, onu diyorsan. Multitabs paralı ya, sadece sağlıkocağında kontrol yapılan bebekler onu kullanmadığı için devlet devit dağıtıyor. Multitabsın içeriğinde zaten demir de var.paleolitik

hayir,dun saglik ocagindan verdiler damlayi.. dr.umuz demisti simdi verelim yoksa demir eksikligi durumunda daha zor olur diye.. devit de bildigim kadariyla demir damlasi degil,d vitamini.. baska bir marka da olsa d vitamini veriyoruz zaten..


CiciAnne

ismini karıştırmış olabilirim de, doktorumuz gerek yok demişti, onu söylemeye çalıştım.Cevaplamak için Üye ol