ek gıda sonrası emzirme

did soruyor: 10

merhaba arkadaşlar benim merak ettiğim şey kızım 8,5 aylık ve eskisi kadar çok sütüm yok bu normal mı yoksa kesilme belirtisi mi?günde 7,8 kere emziriyorum yaklaşık 3 saatte bir sizlerde durum nasıl?hatta ay olarak büyük olan anneler bu durumla karşılaştılar mı?doktor azalmanın normal olduğunu ve böylece azalarak bir sene bile idare edebilir diyor.yaşayanların görüşleri benim için önemli

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


adakizinguncesi

benim kızımda 8 aylık neredeyse, ben calıstıgım için işten gelince emziriyorum işteykende 100-150ml arası sagıyorum eskiden daha fazla idi ama gittikçe azaldı sütüm. mesela ilk gün işteyken 250 ml sagmıstım. eve gelir gelmez ve gece emzirerek devam ediyoruz.  normal oldugunu soyluyorlar.


crocus

evet bende de azalmıştı.emzirdiğin içinde azalıyor ama bitmyor.günde 7-8 kere emzirdiğini yazıyorsun ,bence iyi.ek gıdada olduğu için doyurdu mu doyurmadı mı gibi bir sorunda yaşamıyorsan problem yok bana göre.


did

sevgili crocus kızım bugün ilk defa ek gıda aldı çok sevinçliyim.süt azalması onun ek gıdayı kabul etmesini sağladı.sen ne kadar emzirdin veya hala emziriyor musun?doktor emzirme sayısını günde 5 e indirmem konusunda çok net konuştu ama ben dayanamayıp emziriyorum.sende nasıl olmuştu?


did

sevgili adakızgüncesi kızım 8 ay 17 günlük oldu son 1 haftadır azalma hissediliyor tabi ilk çocuk ve tecrübesiz olunca insan panik oluyor bir de konuştuğum herkes benim o zamanlarda sütüm taşardı 15,16 nci ayda azaldı diyor moralim bozuluyor ve herkes ortak fikir olarak azaldıysa çok yakında kesilir diyor.hayatımda en çok istediğim şey 2 sene emzirmek.artık beynime emir veriyorum bol  süt üretsin diye :)


crocus

ben hala emziriyorum ama günde 1 kez:)) çalıştığım için 6.aydan itibaren azalmıştı.ama günde 4 kez bu durum 12.aya kadar devam etti bu aydan itibaren 2 ye düştü sonrası da 1 :)) onun beslenemediğini düşünüyorsan eğer ekgıda ile alıyor.ayrıca emzirme sayısı arttıkça ekgıdaya geçiş onu kabullenmesi zorlaşıyordid

ayy nasıl rahatladım azalsa bile kesilmiyor yani.geçen aya kadar gögüslerim dolu olurdu hafta hafta daha azaldı eskisi kadar dolmuyor dertlenmeye başlamıştım.kesin sütten kesiliyorum diye telaşşa kapıldım.doktorda sabah öğlen akşam ve gece emzir günde 5 kere artık ona yeter yemek yemeyi öğrenmesi lazım diyor ama az emdikçe sütte azalır haberin olsun dedi bende emzirmeye ha gayret devam etmeye başladım.inşallah bende senin gibi uzun zaman emziririm.


sahara

Daha önce denediniz mi bilmiyorum ama günde 2 kere rezene çayı yapıp içerseniz hemen göğüsleriniz doluyor.Bende bazen gündüz doğru düzgün yemek yiyemediğimde göğüsler bomboş gibi oluyor ama akşam yemek sonrası rezene içince sabaha bomba gibiler:))


adakizinguncesi

Sevgili Did,

2 sene emzirme fikrine saygı duydum zire ben cıkan dişleri karsısında emzirme sırasında canım cok yandığı için o kadar uzun soluklu emzirdiğimi düşünemiyorum. Dişledimi gözlerim doluyor acısından korkmasın diye bagıramıyorumda resmen içime oturuyor. Korkuyorummmm o yuzden.ysthn

benım bebegımde nerdeyse 6 aylık benım gögsümün biri mastıt oldu ve süt kesıldı
tek gögüs ile günde bır kez gece yatarken mama vererk bu güne geldım.
sımdı bır ay kadardır ek gıdalara gectık yogurt ve meyve püresı yıyoruz bır kac gün sonra da
corbalara gecıcem .. benım merak ettıgım sey mama reklarında ek gıdaya gecılse bile günde 500 ml süt alması lazım denıyor.
ben 500 ml karsıladıgımı düşünmüyorum bebegım huzursuz deyıl ama yıne de günde bır kez mama verıyorum(bıberon maması).. ne dersınız mama versenmı acaba cünkü bazen memeyı emıyo ama sankı bos emıyo oyuna dalıyo dün denedım memeyı emmedı itti mama yaptım 100ml mamayı içti


did

sevgili adakızıngüncesi;
   inan bir süre sonra rahatlarsın büyüdükçe bırakırmış ısırmayı.ısırdığı zamanlarda ona yavaş bir şarkı söylemeye başla ısırmayı kesiyor.gözlerine bakarak konuş ninni söyle sakinleşip ısırmayı kesiyor bazen benim kızım tuttuğu gibi sündürüyor da sündürüyor çok can yakıyor ama onun sağlığı için sütümüz olsun da emzirelim emin ol tatlı birer anı olarak kalır o ısırmalar.
   sevgili ysthn;
seni çook iyi anlıyorum benim tam 21 kere mastit oldu gögüslerim süt kanallarım dar olduğu için sürekli iltahaplandı.ama çok çabuk müdahale ettiğim için açıldı en son sütün azalma sebebi o oldu zaten.bence hergün 500 ml süt annelerin psikolojisini bozuk mama alımına sevk etmek için yapılan bir reklam.mutlaka bebeklerin süte ihtiyacı var ama eskiler her gün 500 ml verdiklerini biliyorlarmıydı.süt varsa vardı yoksa süt verirlerdi.bence çok mantıklı değil bebeğin karnı doyuyorsa boşver o reklamları ama karnı doymadığında bende mamaya başvuruyorum.ne olur ne olmaz diye sürekli mama bulunuyor evde.ama 11 aylık olduktan sonra ben sütle tanışmasında zarar görmüyorum bağışıklığı o zamanlar güçleniyor.bence her zaman bebeğini en iyi sen tanırsın sütün yetmediği yerde mama ver ama hergün 500 ml reklamlarına kafayı takmayalım bence(ister istemez bende takılıyorum çünküinşallah bol sütlerimiz olur kuzularımız şifa olarak emer.ayrıca şimdiye kadar tek gögüsle çok güzel emzirmişsin daha uzun zamanlarda emzirirsin benim arkadaşım 2nci aydan itibaren tek gögüsle 18 ay emzirdi.moralini yüksek tut lütfenCevaplamak için Üye ol