oğlum kardeşi olunca çok hırçınlaştı ne yapmalıyım.

yasemin26 soruyor: 5

2 bebeyim olunca büyük oğlum çok hırçınlaştı zaten 2 , 3 yaş zor dönem deniyor birde yeni kardeş gelince çok değişti.devamlı kardeşini ağlatıyor.canını yakıyor yaşıtları ilede anlaşamamaya başladı herkesi dövme eğiliminde ne yapmaslıyım bilmiyorum

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


Marlasinger

Bizde aynı şeyleri yaşıyoruz malesef:(Kardeşinin uyumasına tahammülü yok uyuduğunda çığlık atıp uyandırıyor.Eğer kızıma karşı başkaları çok ilgi gösterirse o zaman hırçınlaşıyor ve dikkat çekmek için kardeşini seviyomuş gibi yapıp arada pat pat.
O yüzden genelde uyarıyoruz herkesi onun yanında ufaklığa çok tezahurat etmeyin diye.Bende kızımı severken mutlaka oğlumla bi fiziksel temasım olmasına özen gösteriyorum ya sarılıyorum beraber seviyoruz yada elini tutuyorum,İkisini de kucağıma alıyorum birini öptüysem mutlaka diğerini de öpüyorum vs.vs.
Başbaşa olduğumuzda çok fazla sorun olmuyor ama yabancı biri oldu mu bende tanıyamıyorum oğlumu.


Aysegul_Yagmur_Irmak

Bunları da öğrenmem gerek. Kıskanmamaları imkansız zaten. Mesela son 1 aydır oğlum sürekli kucak istiyor, koşa koşa gelip gülerek iç huzurla bacaklarıma sımsıkı sarılıyor, yanıma oturup elimi avuçlarının içine alıyor, saçımı, yanağımı okşuyor, elimi alıp yanağını okşatıyor, neler neler... Şimdi kardeşi olunca ne olacak merak ediyorum. Kızımı korumak, oğlumu asla ikinci plana itmemek istiyorum bu durumdaki her anne gibi, ama mecburen bazen kızımla daha çok ilgilenmem gerekecek, dengeyi nasıl sağlayacağız bilemiyorum. O yüzden bu sayfayı takip edeceğim.


Saduman

bende biliyorum büyük bebeğim küçük bebeğimi çok seviyor,ama rolleri ve yeri birazcık çalındığı için nasıl başedeceğini bilmiyor. buyüzden anneler biraz daha fazla yoruluyor ve yıpranıyor.ikisine de dengede davranmaya çalışmak gerek. şimdi büyük bebeği hafta da üç-dört gün 6 saatliğine kreşe verdim,kardeşe daha iyi davranıyor,arkadaş olayınıda orda çözmüş olduk(başlarda çok üzülüyordum kreşe verdim diye)artık öyle düşünmüyorum çünkü küçük bebek uyusun diye devamlı kısıtlıyordum yapma etme diye.baktım herzaman hayır kelimesini kullanıyorum ve kendimi suçluyordum.şimdilik üçümüz iyi idare ediyoruz sayılır, gelecek günler ne gösterir bilmiyorum.
evet ırmakyağmur, ben sanıyordumki bebeklerim anlayışlı olur annelerinin hayatını kolaylaştırırlar:=) gerçeklerle yüzleşmem uzun sürmedi,ama bocalmam hala bazen devam ediyor.buyüzden anne olunca idrak ettiğim birkaç nokta var: olabildiğince geniş olmak sabırlı olmak,mükemmel olmak diye birşey yok yeteri kadar iyi olmak var,yorulmak yok,devamlı güler yüzlü olmak....
yani diyecem şartlarınız müsaitse kreş biraz çözüm oluyor.kolay gelsin hepimize


Aysegul_Yagmur_Irmak

Evet ben de zorda kalırsam zaman zaman kreşe gönderebilirim. Ama eminim ben de senin gibi başlarda kendimi kötü hissederim kreşe gönderirken.

Oğlum da çok ses çıkarır, oyuncakları atar, çığlık atar, koca seslidir... Üstelik bizim salonun kapısı da yok. Ya kız sese alışacak, ya da oğlum biraz sessiz olmayı öğrenecek, ya da ???? İşte orasında da yaşayınca bakıcaz artık. ;)


Marlasinger

Bende oğlum için oyun grubu düşünüyordum doktorumuz ufaklık 6 aylık olsun öyle araştırın demişti.O geldi beni gönderiyorlar diye düşünmesin diye.Bende yazıda geçirelim eylül-ekim gibi öğleden sonraları göndermeyi düşünüyorum bakalım nasıl olacak.
canimino evet sabır daha çok sabır.
Ayşegül oğluma sessiz ol kardeşin uyuyor dediğimde hep ters tepti.Sessiz ol dediğim anda kocaman bir çığlık yükseldi şimdi hiç bişey demiyorum hatta o çığlık atınca duymamazlıktan geliyorum oda sıkılıyor sanırım azaldı baya çığlıkları.caniminonun dediği gibi kolay gelsin hepimizeCevaplamak için Üye ol