yatağa birakinca tek başına, kendi kendine uyuyabilen bebegi olan var mı? ? nasıl başardiniz

vane soruyor: 10

Bebeğim 7 aylik ve memeden sonra kollarımda uykuya dalıp öyle yatağına bırakıyorum. Eğer uyanık kalirsa ya da dalamazsa sağa sola dönüp, uyku sersemi ayağa kalkmaya ya da dogrulmaya çalışıyor. Bırakıp gidersem saatlerce kendi kendine yatakta yuvarlanir kalkar balkon gibi Parmaklıklara tutunur. Ağlama da yok...

bi ara yapabiliyordum tek başına birakinca uyuyordu. Sizin tecrubelerinizi merak ettim.

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


erenin_annesi_derya

merhaba,

size bunu uygulayın diye yazmıyorum.çünkü burada yazılanları yanlış algılayıp, amaan çok bilmiş diyen çok arkadaş var nurtide.ben yalnızca 2 çocuğumda da neler yaptım onları anlatacağım.uygulayıp uygulamamak size kalmış ;) ben iki çocuğumuda (maşallah) hiç uyutmaya çalışmadım, neredeyse 40'ları çıktığından beri emzirir, uykusu geldiği anda (uykuya daldığında değil bu önemli bir nokta çünkü) yatağına bırakır,uyku vakti der ve çıkarım odalarından.çocuklar ve bebekler düzeni sever.bunu düzenli bir şekilde uyguladığım için ikisi de bu şekilde alıştı ve kendi kendilerine uykuya geçtiler ama bu olayda sabır çok önemli.çocuğu yatağa bıraktıktan sonra sürekli yanına gider,kapıda bekler kontrol etmeye çalışırsanız çocuk bunu hisseder ve uyumaz.tabiki hastalık falan farklı bir durum,o zaman kontrol edersiniz ama çocuğa tereddütlerinizi hissettirirseniz ki bunu hemen hissediyolar,uyumaları çok zorlaşır.sabırlı olup yatağında kendi haline bırakmalısınız.üstelik ağlamıyormuş da bebeğiniz.zamanla uykuya dalma süresi kısalacak ve hemen uykuya geçecek.ben naçizane fikirlerimi belirttim.söylediğim gibi uygularsınız yada uygulamazsınız, o size kalmış :) iyi geceler ve kolay uyuyan bir bebe dilerim ;)


musbet

Kim west metodu ile uyumayı öğrettim bebekken ama şuan 2.5 yaşında ve ben uykuya geçiş esnasında ona sarılarak ve koklaşarak sarılıp uyutuyorum.Yaklaşık 2 aydır bu şekildeyiz. Neden düzeninizi bozdunuz diye sorarsanız,oğlum bana ben de oğluma doyayım istedim..:)


vane

erenin_annesi_derya süper bir iş başarmışsınız tebrikler :) aslında ben de sürekli kontrol delisi değilim ve baya bir süre yanına gitmeden dayanabiliyorum ama bizimki pek oralı olmuyor, cebelleşiyor yatağın içinde. Emzik kullanıyor musunuz?

Dilan oğlunuza da aynı kızınıza uyguladığınız yöntemi uyguladınız ama kabul etmedi mi?

Müsbet biraz sarılıp yatmanın zararı olmaz, bu günler geri gelmeyecek:)


gzmhrrm

erenin annesi sizi tebrik ederim:) ben o yönteme dayamadım ama eşim hayır dedi uyumayı öğrenecek dedi ve sizin yaptığınızı eşim yaptı bende şuna dikkat ettim her gün aynı saatte yatıyor ve uyanıyordu buda işimizi kolaylaştırmıştı şimdide hafif yüzünü gözünü kaşısa hop beşiğe en fazla 5 dk sonra oğlum uyuyor bence sabır çok önemli,eşim derki bazen merhamet merhamet değil çocuga iyi bakmak istiyorsak önce kendime iyi bakacagız düşünsenize saatlerce ayakta sallayan bir kadının yorgunluğunu...sana tavsiyem uyku saatine bak ve her gün aynıo saatte yataga götür yan yatır ve popoyu hafif tıpışla sonraki günler onunada yapma kendi kendine uyur inşallah..


etheloz

benimkide kendikendine uyuyordu bebekken halada öyle pek axtra bişi yapmaya gerek olmadı açıkçası yöntemleri var tabiki atrafımda birkaç arkadaşımında böyle açıkçası aynı saatte yatacak ve yatağında odasında olcak doğru demişsiniz bende öyle yaptım aklın yolu 1mutluannelif

Kızım doğduğu günden itibaren kendi kendine uyuyan bi bebekti, hala da öyle. Özel hiçbir şey yapmadım. Memede uyumasına izin vermedim, sallamadım, ne zaman isterse o zaman emzirdim. Ama çok tensel temasta bulunduk, öptük kokladık. Sanıyorum böyle durumlar genetik. Eşim de ben de uykuya bayılırız. Bir de eşim her ortamda uyuyabilen biri. Kızım da ona çekmiş sanırım. Sorunsuz bebek büyüttüm ben.

Kendi kendine uyuyan bebeğin daha doğrusu çocuğun tek dezavantajı kontrol sizde olamıyor ya... Hani uyutayım da bi yatırayım olayı yok. Bu durum bebekken değil de büyüdüğünde sorun oluyor bazen. Çok uykusu var mesela ama dikkatini sürekli dağıtıyor vs ve 5 dakikada yatıp uyuyacağına o iş uzuyor da uzuyor ve uyku kaçıyor.

3 Yıllık acemi, tek çocuklu anne olarak çevremde gördüğüm hataları söylemem gerekirse : 2 saatte bir emzirin durumunu yapmayın, (sarılık durumu yoksa bu zaten kısa bir dönemdir yeni doğan haliyken) ilk günden sallamayın, bebeğinize ilk aylar sadece siz bakın, sakin bir anne olmaya çalışın, müzik dinletin, bol bol öpüp koklayın ve evinize misafir almayın. İlk ayları anne-baba-bebek geçirmeli bence. Anneanne-babaanneler de evde yatılı kalmamalı. Ve tabii başta da söylediğim gibi genetik faktör, o da şans.


iflah_olmaz

ben uyku eğitimine inanmayanlardanım.bir çocuk ya uyur ya uyumaz ya sakindir doğduğundan beri ya değildir.bende oğluma asla yapmam dediğim şeyleri maalesef hep yaptım...
ilk zamanlar sallamıcam kucağa almıcam beşiğinde yatcak derdim.anneme falan alışmasın diye müsaade etmezdim alma kucağına diye. EVİMİZ HİÇ KALABALIK OLMADI MİSAFİR OLMADI HER KAFADAN BİR SES ÇIKMADI.HATTA BURALARDA DA YAZDIM NASIL EĞİTİM VEREBİLİRİM FALAN DİYE.

ama yok benim oğlum uyumadı.hem de hiç!!1.5 yaşına kadar neler çektik.neyi yanlış yaptık diye sorguladım kendimi.hayır ben elimden geleni yaptım dikkatli ve sakin de bir anne olduğumu düşünüyorum.ama oğlum uyumadı...ta ki babası askere gitti gece sürekli odasına git emzir geri odana dön öyle yordu ki beni.bi gece yanıma aldım.ve sabaha kadar uyudu.meğer derdi buymuş dedim.şu an 3.5 yaşında 2 senedir koyun koyuna mışıl mışıl uyuyoruz..ve ben bunun keyfini çıkarmaya çalışıyorum...
BEN BU UYKU YADA YEMEK İŞİNİN MİZACDAN KAYNAKLANDIĞINA İNANDIM ARTIK.bazı çocuklar daha sakin bir bebeklik çocukluk dönemi geçirirken bazısı da benim oğlum gibi.ben bunun bir süreç olduğuna ve geçeceğine inandım.


okurk

4 aylıkken alıştırmıştım kendi başına uyumaya. Şimdide kendi kendine uyuyor belki ama uzun sürüyor ve biraz ağlıyor bazende memede uyumak istiyor. Ama beni asla odadan çıkartmaz ben yoksam yaygarayı basar:(aybenizz

kızım 13 aylık,  5 aylıkken alışmıştı kendi kendine uyumaya. Doğumundan beri sürekli kullandığım battaniyesi var. Onu yüzüne kendisi çeker ve uyuya kalır. hatta işim olduğunda battaniyesini yüzüne kapattığım an uykusu yoksa bile öylece kalır.İlk başlarda nefes alamaz diye çok endişeleniyordum ama açık yer bırakıyor o :) ne varki yemek yemiyor


iflah_olmaz

bakınız genelde hep kız çocukları:-))
Cevaplamak için Üye ol