6.5 aylık bebeğim televizyon meraklısı

m_eymen soruyor: 10

Arkadaşlar 6.5 aylık oğlum televizyonu çok seviyor. Gündüz mümkün olduğu kadar televizyonu kapatıyorum. Onunla vakit geçiyorum. Akşamları dikkatini dağıtmaya çalışıyorum, tv yi arkası dönük oturtmaya çalışıyorum. Bu ayda bebeği böyle olan var mı?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


dilrubaa

Televizyonda cok hizli cok sesli cok renkli bir asiri uyaran durumu var, tvyi acarsaniz tabi ki bu aylardaki bir cocuk kilitlenmis sekilde bakacaktir, hatta kilitlenecektir de cok asiri bir uyaran cunku. Doktorumuz 2 yasina kadar tv yok demisti, cok yerde de boyle denir zaten. 2 yasina kadar hic acmadik, cok zor birsey degil bence. Hele de simdi zaten erken uyuyordur o uyuduktan sonra acip izleyebilirsiniz. Bizde hala kizim uyanikken acilmaz, yani hic acilmaz bazi evlerde olur hani, fonda hep klip filan aciktir ama tv izlemiyor denir cocuk icin. Oylesi bile zararli.

O uyudugunda izlersiniz, daha cok kucuk.


ayb

Televizyon hepimiz icin buyuk bir uyaran. Bebekler icin bu durum daha da ciddi. O uyanik oldugunda kesinlikle acik olmasin televizyon, gunduz ya da gece. Arkadan sesi gelse bile onu uyaracaktir, bakmak isteyecektir. Mumkun oldugunca acmayip unutturmaya calisin. Uzmanlar 2 yasina kadar TV seyretmemeleri gerektigini soyluyor. Su anda sinir sistemi gelisimleri, noron baglantilari yeni kuruldugu icin mumkun oldugunca yasina uygun kitap ve oyuncak ile vakit gecirtmeye calisin. Kucuk bebeklerin dikkat etme sureleri cok kisa. TVda sahneler cok hizli degistigi icin epey oyalar bebekleri fakat bu onlarin gelisimi icin iyi degildir.


Asagida verecegim sayfada etraflica anlatilmis bu konu:

kolay gelsin.


sefemu

arkası dönük olsun diye uğraşmanız daha da merakını arttırır.. sürekli bakmaya çalışır.. en güzeli kapamak.. büyüdükçe sonu gelmeyen bi hale dönüşürse daha zor olur..


Logos

Aslında çocuğun ilgisi dediğimiz şey gözüne ışık tutulan tavşanın donup kalması, gözünü alamaması dediğimiz tavşan körlüğü etkisiymiş...

O uyanıkken fişi bile prize takılı olmamalı.. Bir gayret destek olun yavrunuza ki dünyayı keşfetsin taptaze beyniyle. Kainatın sesini, ahengini öğrensin..


mutluannelif

O aylardaki bir bebek televizyon meraklısı olmaz, ancak televizyona maruz kalmış olur. Lütfen bebeğinizin gelişimi için televizyonunuzun fişini çekin. Ses, renk ilgisini çeker ama bu iyi bir şey değil. Bebeklerde otizmi bile tetikleyen bir şey televizyon.

Kızım 3,5 oldu, biz hala televizyon açmıyoruz ve açasım da gelmiyor zaten. Bol bol müzik dinletmenizi tavsiye ederim. Televizyondaki klipler değil tabii.
Florian

Yanlış anlamayın ama çocuğunuza televizyon meraklısı diyerek çocuğunuzun televizyona bakmasını onun suçu olarak görüyorsunuz. Oysa onun değil, onun yanında televizyon açan kimse suç/sorumluluk (ya da sorumsuzluk) onun. Çözüm çok basit: televizyonu açmayacaksınız. Yok açılması elzemse çocuğunuzu başka odaya götüreceksiniz. Nokta. 


m_eymen

Bende televizyona bakıyor diye çocuğu televizyon karşında tutmuyorum zaten. O da saatlerce bakmıyor. Hani aman yeter ki sussun da televizyon izlesin demiyorum. Kimisi bir şey olmaz diyor. Ben de takıntılı bir anne olmak istemiyorum ama televizyon hastası da olsun istemiyorum. En azından benim kontrolüm altındayken.


dilrubaa

Televizyon izletmemek takintili anne olmaksa evet takintili anneyim, burda da pek cok takintili anne var. Cocugunuzu nasil yetistireceginizi tabi ki siz sececeksiniz biz sadece 6 aylik bir bebegin cok az dahi olsa tvye maruz kalmasinin risklerini anlatabiliriz size. Bu riskleri almak sizin seceneginizdir, evet birsey de olmuyor diyor bazilari ama birsey olup olmadigini nasil olctuklerini de bilmiyoruz. Sizin kontrolunuzde tv izleyecegi zamanlar da gelecek, 2 yasindan sonrasi icin onerilir bu, gunde en fazla bir saat sizinle beraber. 6 aylikken sizin kontrolunuzde izletmeye baslarsaniz 3 yasinda butun gun herseyi izleyen bir cocuga donusur, bunu da ister misiniz bilmem :)ysfmm

herkes izletiyo bişi olmaz dediler bıraktım birkaç ay izleetim. nörologa gittim kesinlikle kesinlikle yok diyo. 18aylık. 4 gündür kapalı. baya farketti. böyle olucağını bilsem imkansız açmazdım hiç. izletmeyin.


m_eymen

dünden beri açmıyorum. babası gelince biraz açıyor.görüş açısı kapatıyorum.oynuyoruz.zaten o sırada babası da uyuyor ve televizyonu kapatıyorum. Cevaplamak için Üye ol