Bakteriyel menenjit olabilir mi?

nynnoa soruyor: 2

Merhaba anneler. Kızımın 4 gündür değişken bir ateşi var 39,5 kadar çıkıyor bazen kendi kendine düşüyor, ama daha fazla da yükselmiyor. Görüntü üst solunum yolu enfeksiyonu gibi, çok sık olmasa da ishal gibi de kaka yapıyor. Öksürük ve boğaz ağrısı var. Buraya kadar tamam ama ateşi çıktığında çok huysuzlanıyor ve ensem ağrıyor diyor. Menenjitten şüpheleniyorum ve korkuyorum. Yarın doktora gideceğiz elbette ama bana menenjit geçirmiş yada bu konuda bilgisi olan anneler bir şeyler yazmazsa bu gece uyuyamayacağım sanırım.

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


sunal35

menenjit beyin yarığı iltihabıdır. İltihaplanmalar zaten genelde bakteriyel olurlar ancak sizin sorununuz sanırım faranjit yani boğazda yutak ve soluk borusunun ayrıldığı yerde oluşan iltihaplanma. menenjite sanıyorum siz teşhis koyamazsınız.


nynnoa

Cevabınız için teşekkürler sunal35. Menenjit sadece beyin yarığı iltihabı değil aynı zamanda solunum yoluyla da alınabilen bir mikroptur. Viral yada bakteriyel olabilir. Ense ağrısı ve sırt ense kısmında kasılma önemli bir bulgudur. Endişelenmemin sebebi de ense ağrısıydı zaten.

Dün ateş ve ense ağrısı şikayetiyle acile gittik ve bu doğrultuda muayene edildi. Fizik muayenede menenjite dair bir bulgu bulunamadı, önlem olarak hafif dozda bir antibiyotik tedavisine başladı doktor. Kasılma vs olursa kan ve belden su alınarak yapılan laboratuvar tahlilleri yapılacak.Cevaplamak için Üye ol