ferro sanol demir damlası

snyrk89 soruyor: 10

demir damlasının çok çirkin bir tadı var onu verdikten sonra hiçbirsey agzına almıyor kızım kokusuda cok kötü kullanmask ne olur yada baska bir alternatifi var mı...ayrıca dişler cıkmaya basladıgında onlarıda boyuyormuş sanırım ne yapabilirim fikri olan...bide devit ne zamana kadar kullanılıyor ki fikri olan varsa cevaplarınızı bekliyorum..

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


fistikcik

Doktorunuzla konuşun, eğer karın ağrısı, gaz ve huzursuzluk yaptığını gözlemlerseniz doktorun onayıyla verneyi kesebilirsiniz. Doktorumuz bizde bu şikayetler olunca vermeyi kesmişti, çok ta gerekli değil demişti.
Ancak Devit'e devam etmelisiniz, hem Devit'in demir damlası gibi yan etkileri yok.


ladyofwords

biz demir damlası olarak ferrum kullanıyoruz.ferro sanolü hiç kullanmadık.maalesef demir damlarının tatları pekte güzel olmuyor :) ben doktorumuza  ferrum yerine, ferro sanol kullansak oğlum daha mı az rahatsız olur diye sormuştum. doktorumuz ferrumu sevmiyorsa ferro sanolü hiç sevmez demişti :) doktorunuza danışarak ferrum vermeyi deniyebilirsiniz.d vitamini ve demir damlaları bildiğim kadarıyla 1 yaşına kadar kullanılıyor. bebeğiniz 6 aylık olunca demir sayımı yapılacak. o zamanki duruma göre belki doktorunuz demir damlası vermeyi kesebilir.ama genellikle demir damlası kullanımına devam edilmesi tavsiye ediliyor.


CokBilmis

Ben demir damlası vermek için bir süre zorladım. Sonra kızımı zorlamaktan hoşlanmadım ve kestim damlayı vermeyi.

27 aylık kızım, hala meme emiyor, sudan başka bir sıvı da içmez. 3 defa kan sayımı yapıldı. Hepsinde de demir oranı gayet normal çıktı.

Abartıyorlar sanırım bu demir damlası olayını biraz.

Eğer illa vermek istiyorsanız şöyle bir yöntem bulmuştum ben: Eczaneden şırınga alıp iğnesini atıyoruz. Şırınganın içine gerekli miktarda demir damlası çekiyoruz. Bebeğin iki dudağının birleştiği noktadan sokup, ani bir hareketle boğazındna aşağı fışkırtıyoruz. Böylece damla diline değmediği için azğında acı tat oluşmamış oluyor.

Ama bebek ağzındaki kötü tattan dolayı değil de kabızlık, şişkinlik ve gaz ağrısı hislerinden dolayı demir damlasından sonra yemek yemeği reddediyorsa, bu da işe yaramaz tabii.


kuzah

aslında d vit in dişlere siyahlaşma etkisi olduğunu biliyorum
demir eksikliği varsa bunu telafi etmesi gerekir ama boşuna da alınabilecek bir takviye değildir...mutlak dr unuzla görüşün derim bu konuda başka bir şekil önerebilir...


revve

Evet pembeprensesin dediği gibi sağlık bakanlığı şart koşuyor
Yüksek fiyatından dolayı kırmızı et tüketiminin düşük olduğu bir ülkede demir eksikliğini gidermekte çareyi bedava demir damlası dağıtmakla bulmakta ancak bizde olur:)

Ben kızıma vermedim..Demir oranıda gayet iyiydi..snyrk89

bende vermek istemiyorum kafama göre bırakamıyorumda ilacı kontrole gittigimizde bide doktora soralım bakalım..


ozdenin_oykusu

biz de fero sanol kullandık bir ara ama sonra ferruma geçiş yaptık (dr.önerisiyle)


cmr

Demir ilacı kaç aylıkken verilmeye başlanıyor?ozdenin_oykusu

4 diye hatırlıyorum


unkurabiyesi

benim kızım da sevmiyor diye kullanmayı kestik. ama iştahsız bir bebek olduğu için gıdalardan gerekli oranda demir alamadı herhalde kansızlık çıktı tekrar başladıkCevaplamak için Üye ol