8 aylık kızım basmıyor

laralara soruyor: 10

kızım şu anda tam 8 aylık. zamanında doğmuştu.yaklaşık 20 gündür desteksiz oturuyor. ama tabi arkasını boş bırakamıyorum henüz. çünkü bazen dengesini kaybedip devriliyor. emeklemiyor. emekleme pozisyonunda sürünmeye çalışıyor. yapamayınca sinirlenip ağlıyor. ve bacaklarına hiç basmıyor, yani ben koltuk altından tutup bastırmaya ya da zıplatmaya çalıştığımda bacaklarına hiç ağırlık vermiyor. hemen salıyor kendini. kilolu değil, hatta zayıf bile. (7 kilo) çok endişeliyim. en son geçen ay doktora gitmiştik. o zaman daha desteksiz oturamıyordu. doktor herşey normal demişti. bebeği böyle olan var mı? ben çok ama çok endişeliyim ve üzgünüm. anne olmak çok ama çok zormuş. şöyle güle oynaya çocuk büyütenleri çok kıskanıyorum. ben hep endişeliyim.:(((

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


chroma

Daha çok küçük, sabredin birazcık. Anlattıklarınızda bir sorun gözükmüyor. Gelişimi gayet normal. Kızım da oğlum da 8-9 aylıkken emeklemeye başlayıp 10. ayda anca basmaya başladılar. Basmaktan kastım bir yerlere tutunarak ayakta durabilmek, yürümek değil. Erken yürümesinin bir avantajı yok. Ayrıca, emekleme konusu bebekten bebeğe değişir, o nedenle gelişim aşamalarından sayılmaz. Hiç emeklemeden yürüyen bebekler bile var.


ayberke

6 Aylık bebekler anca dönmeye ve destekli oturmayı beceriyorlar.Hatta dönerken de yüzüstünden sırtısüstü, sırt üstünden yüz üstü ikisini aynı anda yapamıyorlar birini 15 20 gün geç yapıyorlar emekleme ise genelde 7,8 ayda başlıyor basma ise sonra,her bebeğin gelişimi farklı artı eksi 1,2 ay oynayabilir tabikide sabırla bekleyin inanın erken yürümesinin hiç avantajı yok üstüne üstelik daha çok düşüyorlar


ahmetim_

her bebek farklı ben örümcege bindirdim bi haftada üzerine basıp adım atmaya başladı önce benimkide üst üste basıyodu ayaklarını adım atıyo ama şuan dönmeyi bilmiyo dedigim gibi her çocuk farklı yüz üstü yattıgında dönüyo diger türlü dönmüyo çok evham yapmayın derim . örümcege bindirdiniz mi hiç ?lalinmira

merhaba; benim kızımda ancak desteksiz 10. aydan sonra oturabildi ve basmaya 13-14 aylıkken becerebildi, 19 aylık yürüdü ve hiç emeklemedi.. ancak kaba motor gelişimi diğer bbeklerden geri olduğu için (her ne kadar çocuk doktorumuz gerek görmese de) çocuk üzerine uzman bir nöroloj, prof a götürdük ve tüm gerekli testleri yapıldı. allahıma binlerce şükür bir hastalık çıkmadı, ancak 6 aylık fizik tedavi desteği ile ancak 19 aylık olduğunda yürümeye başladı, eğer bu desteği almasaydık yürümesi 2 yaşını bulacaktı..

o yüzden erken teşhis ve destek ile bebekler/ çocuklar çok çabuk yaşıtlarına yetişebiliyor, geriden gelmeler olabilir, uzmanını bulun danışın derim..

sonrasında çocuk doktorumuzu da değiştirdik,zaten sorgulayan gerekirse şüphelenen ve doğru yönlendirmeler yapan bir çocuk doktoru inanın gerekli..


baybe

gayet normal hiç endişelenmeyin.doktorunuzla iletişim halinde olun yeter.her bebek aynı değildir.berguzaracar

Kızım 8 aylıkken desteksiz oturmaya yeni yeni başlamıştı, sürünerek  emeklemeye çalışıyordu... başaramıyordu.  Koltuk altında tuttuğumuzda da ayaklarını toplar asla basmazdı. Ayaklarını yere yaklaştırınca yere çok güçsüz basardı. Üstelik aynı hafta doğmuş kuzeni ayakta kanepeye tutunup dikiliyordu.  Ancak ben hiç dert etmedim, aklıma sorun olabileceği dahi gelmedi. Sorunu olan çocuk emeklemek için çabalarmı hiç.Annem bastırmaya çalıştı bir kaç kez, engel oldum rahat bırakmasını söyledim. Kızım kuzeninden önce emeklemeye başladı, sonra tutunup kalkmaya başladı önce yan bastı ,  1 yaşında yürüdü. 2 yaşındayız koşuyoruz... Her bir aşamayı mutlulukla izledim...  Rahatlayın zamanı gelince hepsi olacak, ayrıca anlattığınız şeylerde anormallik yok.  Bu arada D vitaminini ihmal etmemenizi önermek isterim.  


laralara

çok teşekkür ederim destekleriniz için. içim rahatladı epey. tabi tam anlamıyla rahatlamam için onun yürüdüğünü görmem lazım. o zaman da kafama takacak başka birşey bulmazsam tabi..
örümceğe hiç bindirmedim ama yürüteç aldım yeni, ona koymaya başlayacağım. d vitaminini de ben günde 3 damla veriyodum ama 1 aydır 5 damlaya çıktık.


birgun

sevgili laralara,

Benim iki çocuğum var. İlk çocuğum kızım 1 yaşından 15 gün sonra yürüdü, basıp basmamasını çok hatırlamıyorum. İkincisi oğlum 7-8 aylıkken aile büyükleri bu çocuk basmıyor bunda bir tuhaflık var deyip beni endişelendirdiler. Bizde uzmana götürdük bir anormallik yok dedi. Peki ne zaman endişelenmeye başlayayım dedim.18 ay sonunda çocuğunuz yürümemişse tekrar gelin bakalım dedi. Şimdi 15 aylık ayakta tutunarak durabiliyor, sıralıyor kendi başına bir yada iki adım atabiliyor. Henüz tam yürümedi. Ama bu söylediklerim şıp diye olmadı her biri için en az bir ay bekledik.

 bellroad

bizimki 6da desteksiz oturdu, 7de basiyordu ama emeklemiyordu dediginiz gibi sinirleniyordu. bol bol yer aktivitesi, sevdigi oyuncaklara, kumadaya, terliklere surune surune emeklemeye basladi. simdi 11aylik yurudu yuruyecej. endise etmeyin ama tedbiri de elden birakmayin. burdan tanidigim bir annenin kizi 10aylik ve oturmadigi icin norologa yonlendirildi testler tetkikler fizik tedavi basladi. 1-2ay daha cocugunuzu izleyin, tesvik edin ama baktiniz hala oturamiyor bir uzmana goturun derim


neli2582

benim kızım 7 aylıkken desteksiz oturabiliyordu,8 aylıkken emekliyordu ve 10 aylıkken mobilyalardan tutunarak yürüyebiliyordu şuan 14 aylık hala desteksiz yürümüyor.Bende endişelenmeye başladım aslında bir sorun yok dışarda kendi bebek arabasını iterek yürüyor yada bir elinden tuttuğum zaman baya yürüyor ama elini bırakınca attığı adım en fazla 6 olsun.Bir yaşından beri yürütmeye çalışıyoruz bukadar uzaması beni rahatsız etmeye başladı.Cevaplamak için Üye ol