kardeş kıskançlığı

sudem34 soruyor: 5

 2 yaşında bir kızım,3 aylık bir oğlum var. kardeşine şiddet uyguluyor. önce güzel güzel anlattım.sonra anlamayınca ben de ona vurmak zorunda kaldım, bağırdığım da oldu. kardeşine zarar veriyor. özür diliyor.tekrar aynısını yapıyor. nasıl davranacağımı şaşırdım. yardım eder misiniz?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


06

okuduğum bi kitapta kardeşlerden biri diğerine zarar verirse zarar görenle ilgilenin diyor, belki de dikkat çekmek için yapmıştır büyük kuzu, ben de ona vurdum yazmışsınız ya, bu da başarılı olduğunu dikkatinizi çekebildiğini gösteriyor...


ikicocukannesi

böylece sizden;

dinlemeyince siddet gostermenin yerinde bir davranıs oldugunu ogrenmis oldu buyuk kızınız.

mantıksız!

ne yapılabilir;

oncelikle kabullenin kardes kıskanclıgının olmaması anormal bir durum. birbirlerini kıskanacaklar, yapacak bir sey yok. bunun derecesini iyi ayarlamak gerek. burada is size ve babaya dusuyor. her ikisiyle de ilgilenebilmekte. diyelim kucugun altı degisecek yıkanacak beslenecek. baba buyukle ilgilenecek. buyuk kensini otelenmis hissetmeyecek. vs. vs. vs.

vurma ile alakalı;

pratik anne ev kuralları tablosu var. bilmem okur musunuz? eger okumuyorsanız pratik anne yazın google'da aratın. oradan ev kuralları tablosuna bir goz atın. sadece bir kez basımıza geldi ve bizim evde cok ise yaradı.

asıl sözüm;

ben tutamam kendimi pat diye yazarım: lutfen vurmayın bebeginize!


yasemin_ekin

"kardeş kavgaları kaçınılmaz mı" adlı bir kitap var. Bir uzmanın, hastaları ile yaşadıkları çok kolay bir dille anlatılıyor. Mutlaka edinip, okuyun. Aslında çok karmaşık gördüğümüz sorunların çok basit çözümleri var.

http://kitap.antoloji.com/kardes-kavgalari-kacinilmaz-mi-kitabi/


ikicocukannesi

nicedir bakmıyorum bu soru cevaplara,
arkadasım verdi linki oyle farkettim.

biraz hızlıca yazmıs bulundum zira bebeginize vurdugunuzu yazmıssınız. hal boyle olunce uslup muslup pek dusunemiyor insan. empati yapalım birlikte ne dersiniz?

bende iki cocuklu bir anneyim. sizi anlıyorum inanın. benimkilerin arası sadece 13 ay ustelik. yani benzer bir surec yasadık.

sizin caresizliginizden cok ben buyuk kızınızın magdur olmasına odaklandım. simdi birlikte kendimizi buyuk kızınızın yerine koyalım. hayatının bu en onemli iki yılında sizi paylasmadı oyle degil mi? en guvendigi en sevdigi kisi sizsiniz, yani annesi. ama birden hayatnıza kargacık burgacık minik bir bebek daha dahil oldu. ve siz bu minik bebekle ilgilenmeye basladınız. ustelik buyuk kızınıza da vurdunuz ve bagırdınız. ben simdi buyuk kızınızın yerinde olsam size karsı cok ofkeli olurum. hem bir bebek daha getirdiginiz icin hem de beni sevmediginizi ve bana vurdugunuzu dusundugum icin.

ne yapmalı, aslında buyuk kızınızı cok sevdiginizi sık sık soylemeli ve bir daha her ne olursa olsun vurmamalı.

yine hızlıca yazdım affola.

bir fırsatta da kardes kıskanclıgı ile ilgili yazmayı umut ediyorum. sizin sorununuzdan ve caresizliginizden cok su asamada buyuk olanın siddet gormesini engellemek daha ivedi gibi geliyor gozume.

bol sakinlik ve kolaylık,
ayrıca gule gule buyutun bebeginizi.


yasemin_ekin

bahsettiğim kitabı 3-4 yıl önce okudum, aklımda çok fazla birsey kalmadı.  Bu konuda çok dogru yazamayabilirim, hem iki cocuk annesi değilim hem de dedigim gibi kitabı uzun bir süre önce okudum. Yine de kendimce yardımcı olmaya çalışacağım. 

Hatırladığım noktalardan biri "taraf olmamakti". Sizin durumunuz icin değil tabi ama daha ilerisi icin, iki kardes bir sorunla geldiklerinde, o soruna çözüm ararken tarflardan birinin yanında oluyor gibi durmamak önemli nokta idi.

Hatırladığım diğer sey de, buyuk olanı anladığınızı ona belli etmeniz. Mesela, "Seni anliyorum, bebek çok ağlıyor degil mi" diyerek, onu hislerini, sizin de dile getirmeniz.

Bir de "aramızda cocugunuzla özel bir isaret olsun" gibi bir öneri de vardı. Mesela toplum içinde herkes yeni doganla ilgilendiginde, siz kızınızla göz göze gelip, ona bir göz kırpabilirsiniz. Böylelikle, o annesinin aslında onun farkında olduğunu anlar.  Önemli olan bu isatin, ikiniz ama sadece ikiniz icin ozel bir sey olması imis...

Hatırladıklarım bunlar... Umarın size yardımcı olabilmisimdir.


Güle güle büyütün yavrularınızıCevaplamak için Üye ol