Ankarada ki okullar..devlet okulu mu ozel okul mu?

sirine06 soruyor: 10

Merhaba arkadaslar

Ben eylul ayinda cocugunu anaokuluna baslatacak olan bir anneyim.

Son gunlerde ozelliklede okul arastirmalari yapmaya calisirkeen durum olabildigine karisik bir hal aldi. Onceleri devlet okulu diye dusunen ben okul arastirmalari icerisine girince git gide ozel okul dogru kaymaya basladim. En buyuk etken ise ozelliklede calisan bir anne olmamdan dolayi yarim gun seklindeki devlet okullarindan sonra cocugumun ne yapacagi fikriydi..

Ozel okul fikrine gelince ise..o kadar com kolej varki isin icinden cikabilene askolsun.. Simdiden ozel/ devlet okulu ayrimi yapmamin sebebi ise cogu ozel okulun anaokulundan baslamayan ogrencileri kayit etmemesi.

Lutfen degerli fikirlerinizi benimle paylasabilirmisiniz? Eminim bu dusunce icerisinde olan cok aile var, hep birlikte konussak tartissak.. Deneyimi olan ailelerin fikirlerini de dinlesek..

Bu arada fikir vernesi acisindan umitkoyde oturuyorum..

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


sirine06

okul kaosu yaşayan bir tek ben varım galiba..


mimarcan

Merhaba,

Biz henüz kreş aşamasındayız ama yavaş yavaş devlet okulu mu yoksa özel okul mu diye eşimle konuyu değerlendirmeye başladık. Bir tanıdığımız, ki kendisi kolejlerin çoğu hakkında mesleği sebebiyle bilgi sahibi, dershane kökenli kolejleri tercih etmemizi önerdi. Sebep olarak da dershanecilik tecrübeleri olduğu için sınavlarda başarıya odaklı eğitim verdiklerini belirtti. Tabi anne babanın eğitimden ve okuldan beklentisi önemli bu konuda. Tek kriter çocuğun sınavlarda başarısı mı olmalıdır onu bilemiyorum. Bu arada bizim başka bir tanıdğımız da oğlunu Sınav Koleji'nin anaokuluna verdi ve oldukça memnunlar. Biz de olası bi ihtimal olarak Sınav Koleji'ni düşünürüz, eve ve işyerime yakın olması da tercih sebebimiz olur.


3E

.merhaba,

bende aylardır kres/anaokulu kaosu yasamaktaydım kı artık kres macerası bızım ıcın yas dolayısıyla sona erdı artık sadece anaokullarına bakıyorum :)

bende cok tereddut yasıyorum devlet mi yoksa özel okul mu diye.. o kadar cok celdirici durumlar varki..

Bizde ümitköyde yaşıyoruz, devlet okullarından hakkında en cok bılgı sahibi olduğum noterler birliği var. Pilot okul kapsamında, az kişilik sınıflar, tam gün eğitim (9:00-15:00) ama tabi çalısan bır anne olunca 15:00 den sonra katılacak bırde etüd bulmak lazım.. iş yerinden bı arkadasımın oğlu gidiyor, cok memnunlar mı..hayır..neredeyse özel okula yakın bir meblag harcadıgını söylüyor, haftasonu kursları ve özel derslerde cabası..
Ancak bende devlet okulunu düşünecek olursam sanırım bende orayı tercih ederim

Özellere gelince Nesibe Aydın Kolejinin methini duyuyorum su aralar. Ümitköy ve cankayada anaokulları açılıyormus ve bu sabah itibariyle ön kayıt almaya başladılar, sizinde dediğiniz gibi anaokulundan başlamayanları ilkokul birinci sınıfa kabul etmiyorlar.

Ben değerlendirmek amacıyla bu sabah ön kaydımızı yaptırdım. En kısa zamanda ön görüşmeye davet edeceklermiş. Bekleyip göreceğiz.


asaritas

Paranız varsa kaliteli bir koleje göndermek çocuğunuzun geleceği açısından olumlu katkıları olacaktır. Özel okullarda kendine güvenen, İngilizceye konuşma ve yazmada hakim (çoğunlukla), bilgilerini sunabilen ve paylaşabilen bireyler yetiştirilmekte. Devlet okullarında önümüzdeki süreçte kafa karışıklıklarının devam edeceğini ve herşeyi eşitlerken kaliteli olan kurumların bile sıradanlaşacağını düşünüyorum.

Galiba Ankara'da şu an prestijli kolejler olarak şunları sayabiliriz: TED, ODTÜ, Nesibe Aydın, Tevfik Fikret, Büyük Kolej, Bilkent İDV ve belki bir de Sınav.

TED Koleji Anaokulundaki fiyat politikası ile ciddi anlamda büyük sıkıntı yaratmakta ve olayı resmen TED mezunu değilsen yakınımıza gelmeyine getirmekte. Ayrıca TED şehirden çok uzakta ve anaokuluna gidecek bir çocuğun o kadar uzak bir yere sabah erkenden kalkıp da gitmesi ciddi yorucu olacaktır.

Nesibe Aydın'ın bu açıdan şehir içlerinde anaokulları kurması olumlu bir gelişme; ancak ilkokuldan itibaren Haymana yollarına düşmek de apayrı bir dert doğrusu.

Sanki ODTÜ Koleji, Tevfik Fikret ve Bilkent İDV Koleji en cazip ve konumları şehire en yakın olan kolejler.  Bunları tavsiye ederim doğrusu.

Ümitköy bölgesinde Gürçağ Koleji ile ilgili olumlu bilgiler paylaşan tanıdığım var, çocuklarını oraya gönderiyor.


elifnazli

Ben de düşünüyorum aynı şekilde.. Bunlara ek olarak Bilim var benim listemde merkezi ve de eski olması açısından.. Çocukları bu okullarda okuyanlar bir şeyler yazsa da biz de bilgilensek çok iyi olacak..3E

bilfen koleji acılacakmıs 2013-2014 ogretim yılında, onun hakkındakı yorumları okudugumda ıstanbulda ıyı bılınen okullar arasında oldugunu ogrendım, ama tabı ankara da yeni acılacak olmasından dolayı kımse de fıkır beyan edemez , en ıyısı gıdıp gorusmek


aycosgun

Ben de aynı durumdayım. Özel okul mu devlet mi, bu kararı verdikten sonra da hangi okul? Ne zor bir durum. Bir çok kişiyle konuşuyorum. Herkes bir başka şey söylüyor. Bir kısım öğretmenler en iyisinin eve en yakın ve iyi referansları olan bir öğretmenin olduğu devlet okulunun olduğunu söyledi. Benim de en son geldiğim nokta Noterler Birliği'nin okulu veya Ayten Şaban Diri İÖO. Size de yakın. Ayrıca, bazı arkadaşlar bu devlet okullarına gönderince haftasonu kursları vb ile aynı paraya geldiğini söylüyorlar. Külliyen abartı. En uyduruk kolej 10.000 TL/yıl. Sınav Koleji gibi dersaneye göndermene gerek olamaynlar da 20.000 tl/yıl civarında. 12 yıl bu çocukları gönderdiğinin düşündüğünde büyük paralar ediyor. Devlet okullarında ise en abartı şekilde bir çocuğa haftasınu kursları vb için aylık okulla ilgili olarak en fazla harca harca 500 Tl harcarsın. Bu miktar bile olamaz. Yani maliyet açısından kıyaslama yapılamaz. Mahalle okullarında ilköğretimi okuduktan sonra ODTÜ mezunu olarak,  okuyacak çocuk mum ışığında da okuyor. Beni düşündüren tek nokta devlet okullarındaki mevcut durumun belirsizliği. Dinci, özgür düşünceden uzak bir sistem gelecekte daha da hissedilir olabilir. İşte bu noktada kararsızım. Ancak tekrar ediyorum, akademik başarı açısından devlet okulları ile özel in hiç bir farkı yok bence. Bol şans diliyorum


3E

merhaba burcuakalın;

sizi blogunuzdan da takip ederken burada fikirlerinizi bizimle paylasmanıza cok mutlu oldugumu belirterek başlamak istiyorum konuya.

hep zor görünürdü çocuğumla ilgili özelliklede devam edecek bir sürece başlarken verilecek kararlar ancak yaşamayan bilemez derler ya gerçekten öyleymiş. Hep bir 'acaba'düşüncesi içindeyim günlerdir.

Karar vermekte zorlanıyorum çünki hem ailede hemde yakın çevremde çokta fazla daha önce bu seçimleri yapmış olan biri yok.Kendi kendime karar vermek zorunda olmak oldukca zorluyor beni. Hergün yeni bir okul her gün yeni bir düşünce..

son iki haftadır aklımızdakı okulları gezıyoruz bunların 3 ü özel okul biri devlet okulu. aklımızdakı soru ısaretlerı gıdıp gorune gecer sandık gecmedı, hatta özel okul görüşmelerine gelen velileri de görünce daha da vahim bir durum yasandıgını gördük.

kimse emin değil, herkes bir sekılde duymus arastırmıs merak etmıs ve gelmıs ama dedıgım gıbı kımse yaptıgının en ıyısı oldugundan emin deil. Verilen ingilizce dersleri ya da saglanan fiziki imkanlarmı bızlerı bu kadar dusunduruyor...bilemiyorum hatta sanmıyorum. bır cogumuz okullar/eğitim sistemindeki belırsızlıgın ıcerısınden cocuklarımızı en az hasarla çıkarmaya calıstıgımızdan sankı butun bu telas. tabı verilen kararlar ne kadar dogru.. onu da bilemiyorum.

Gezdiğimiz özel okulların içerisinde bir tanesi kafamıza yattı, burası olursa olur dedık bır dıgerı ıse devlet okulu. sımdılık kararımız umarım hepımız kendımız ıcın dogru olan kararları verebılırız..zmimoza

Burcuakalın,bende teşekkür ederim özel/devlet konusunda çok aydınlatıcı oldu verdiğiniz bilgiler.Benim oğlum şubat 2009 doğumlu,seneye eylül ayında oğlumda 67 aylık olacak,bende ne olursa olsun 1 sınıfa göndermeyi düşünmüyorum.Rapor alıp ana okuluna göndereceğim inşallah.Sürekli olarak beynimde bu sorular var benimde,rapor alabilecek miyiz,nasıl olucak vs.

Diğer yandan ben ve eşim devlet okulu diyenlerdeniz ama nasıl bir devlet okulu?Tuvaletleri çocuklara uygun olmayan,doğru dürüst temizliği yapılmayan, hiçbir güvenlik önleminin olmadığı o kadar çok okul var ki çevremizde:(((Keşke mümkün olsa, tertemiz eğitim yuvaları da mümkün olsa devlette,yada birisi çıkıp bizim devlet okulumuz bu özelliklerde dese,diyebilse :((


zmimoza

Bebom,ben hiç bir şey anlayamadım yazdıklarınızdan,yeğenlerinizin gittiği "hacettepe" nasıl bir okul?İlkokul mu? 

Odtü koleji gibi özel bir okulsa aylık olarak ücretleri burcuakalının'da dediği gibi çok yüksek.Yok eğer beytepe gibiyse, beytepe bildiğim kadarı ile devlet okulu.Dolayısı ile aylık taksit vs gibi ödemeleri de yok bu sebepten.Cevaplamak için Üye ol