uyku ve tuvalet egıtımı ile ilgili acil sorularım var

beatrix soruyor: 2

kızım geceleri bebeklikten beri uyanmadan aralıksız güzel uyur. artık gece geç yatmalar basladıgından ögle uykusunu kaldırmayı planlıyorum. zira hem gece güzel uyuyor hem de tuvalet egıtmıne başlıyorum öğle uykusu kuru kalktı ıslak kalktı endişesi olmasın.

öğle uykusunu kaldırmak öncelikle gece erken uyusun diye ikincil hedef uykudan kuru kalkma işi gece uykusuna ait olsun. öğle uykusu kurulugu dert olmasın bana diye

 

ıkıncısı alıştırma kilodu giydirmeli miyim. kimler niye giydirdi bu kılodu yararı zararı nedir.

biz mayıs ayı boyunca bezliyiz ama her yemekten sonra su içtikten sonra gittiğimiz her yerde wc uğruyoruz. heryerde tuvalet gelince tuvalete yapılır. adaptör yoksa anne çişe tutar. mesajı alsın diye. her yeni ortamda ev veya dışarısı hadi buranın tuvaletıne çiş yapalım diye heyecanla gidiyoruz

arada yapıyor arada yapmıyor. yapmadıgı daha fazla ama hiç yapmıyor değil. evde tuvalete gidiyoruz lazımlık adaptör ne reye isterse oraya yapıyor ve mutlu oluyor. gecen iki dk bezlemedim oturma odaya çiş yapmış geldiğimde silmeye çalışıyordu. ay bu güzel çişi kim yapmış. çok begendim bir daha çiş gelirse pembeye yap ben onu tuvalete dokeyım tamam mı tamam dedi. ılımlı olumlu sabırlı olmaya calışıyorum yani

gece beslenmesi hiç olmayan bir çocuk. ve ben 6 dan sonra içtiği suyu sınırlandırıyorum. daha sık çişe götürüyorum neredeyse kuru kalkıyor gece uykusundan. sabah geç kalkarsa yapmış oluyor erken uyanınca yapıyor yani lazımlığa gec kalkarsa bezıne yapmış oluyor.

bir de lazımlıkta elı sürekli oralarında. dikkat dagıtıyorum ama artık pek basarılı olamıyoruz. tuvaletımızde onun kıtapları sevdiği şarkılar söyleyerek bakıyoruz bu sefer çişe yada kakaya konsantre olamıyor. elini oraya götürmeyi elbet bır gun bırakır diyerek dikkat dagıtmaya calısmaya devam mı. yoksa tam o bölgeye denk gelen ayıcıklı lazımlıklar var bacaklarını daha ayırıp oturuyor ve tam o bölgeye aslanın ayının her neyse işte bası gelıyor. böylece göremiyor orasını.

öğle uykusu nasıl ve neden kaldırılır. kaldırayım mı

alıştırma kilodu işine gireyim mi.

elini oralarından çeker mi baska lazımlık lamı işim çözülür

bu tempoda devam edip haziranda tumden bezi atacagız fazla hızlı mı giderım çok mu agırdan alıyorum bilemiyorum

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


kedidirkedi

Kendinize şu tarihte şunu yapacagım, şu tarihte bitmiş olacak gibi bir hedef koymamanızı tavsiye ediyorum. Çünkü tuvalet eğitimi zamana yayılan bir süreç. Kesin sınırları yok. Tam basardık derken geri dönüşler yaşayabileceginiz, neden olmuyor derken birden başarı gösterebileceginiz zamanlar olacak. 

İyi bir öğle uykusu çocugun gelişimine katkıda bulunur. Çocugunuz ögle uykusunu bırakmak için henüz küçük. Çok büyük ihtimalle öğle uykusu uyumadıgında huzursuzlanacak, algısı zayıflayacak, bu ögrenmesini güçleştirecek ve her şey daha da içinden çıkılmaz bir hal alacak. İstiyorsanız deneyin ama ben kendi gözlemlerime dayanarak tavsiye etmiyorum.

Tuvalet egitimi için uykuyu bırakmayı düşünüyorsanız da bırakmayın derim çünkü çocuklar ögle uykusuna yatmadan önce çişini yapıp yatarlarsa zaten büyük oranda çişlerini tutabiliyorlar. Hem de bu öğle uykusunda çiş tutma egzersizleri, uzun gece uykusunda çiş tutma için küçük bir alıştırma oluyor.

Alıştırma kilotlarının bacak kısmı genelde çok dar oluyor ve kalın oldugu için de yaz günlerinde pişik oluşumuna sebep olabiliyor. Alıştırma kilodu tavsiye etmem. Bol bol tek kullanımlık alt değiştirme pedlerinden alın ve yatagının altına serin. Hatta bir kat ped, üstüne çarşaf, bir kat daha ped, bir çarşaf daha sererseniz pratik oluyor. Üsttekini sıyırıp alınca altta hazır oluyor.

Gece bezini ise gündüz bezinden sonra bırakmanızı tavsiye edecegim eger çocugunuz nasılsa bezim var deyip bile isteye bezine işemezse. Ben 7 gün üst üste kuru kalktıgında gece bezini çıkardım. Hem uykusu bölünmemiş oldu, hem başarısızlık hissine kapılmadı.

Kolay gelsin :)


CokBilmis

Kedidirkedi +1

Benim tecrübem:

Kızım 33 aylık ve öğlen uyumadığı zamanlar çok gergin oluyor. 10 dk bile uyusa yetiyor ama mutlaka uyumak istiyor. Yoksa beni öldürüyor :)

Kızım gündüz bezini 21 aylıkken bıraktı.

Öğlen bezini 30 ay civarında çıkardım. Genellikle yapmıyordu ama yaptığı zamanlar uyanıp da uykusunu bölsün istemedim. Artık hiç yapmıyor.

Gece bezini hala bıraktırmadım. Çoğunlukla yapmıyor ama yanımızda yattığı için yaptığında uyanmam gerekiyor ve şu sıralar çok yoğun bir dönem yaşadığımdan onla uğraşmak istemiyorum. Henüz üstüste 7 kere kuru da kalkmadı. 1 gece kuru, 1 gece ıslak oluyor. Eğer düzenli olarak üstüste kuru kalkarsa hemen çıkartacağım. Ben de gece ve gündüz bezini 6 ay ara ile bırakmışım. O nedenle gece bezini çıkartmamak aksi etki yaratır mı diye düşünmedim hiç.

Alıştırma külodunu sadece bezi bıraktırdığım ilk 2 ay parka ve misafirliğe giderken, olası bir kazaya karşı gergin şekilde gezip çocuğu da germeyeyim diye taktım. Nitekim pekçok kez beni utanmaktan kurtardı alıştırma külotları. BabyNeo'nun organik alıştırma külotları var. Biraz kalın ve lastikleri çok sıkı. Ama her çocuk mağazında satılan, organik olmayan, içi pamuklu dışı naylon incecik külotlar da var. Lastikleri de gevşev ve ona rağmen akıtmıyor.

Çişini yaparken çişinin akışını hissetmek istiyor olabilir. Ben olsam bırakırım oynasın. Sonunda öğrenmek istediğini öğrenince elini çekecek nasıl olsa.Cevaplamak için Üye ol